Съвременните татковци в 9 научни факта

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

father_daughter_sepia

Ролята на татковците в съвременното семейство през последните години е еволюирала точна както и отношенията между мъже и жени, деца и родители. Според ново проучване в около 40 % от американските семейства, основният или дори единствен източник на доходи е жената, докато друго проучване откри, че броят на бащите, които се грижат за дома и децата се е удвоил през последните 10 години. Явно съвременните татковци не са това, което бяха – и слава Богу! Но какви всъщност са? По-грижовни, по-освободени по отношние на стереотипите за мъжете и жените, по-склонни да прекарват повече време със семейството? Ето някои от най-интересните начуни факти, отнасящи се за съвременните бащи:

1. Тя е бащичко

Бащите, които са по-отворени по отношение на ролите на двата пола в семейството, по-често отглеждат амбициозни дъщери. И от друга страна важи и правилото, че колкото по-малко стереотипи за ролите на половете в семейството изповядва бащата, толкова по-вероятно е дъщерите му да имат успешни професионални изяви. Така че , татковци, по-малко розови кухни и ютии за дъщерите и вижте на какво са способни след това!

father_daughter_fishing

2.Тестостеронът е толкова надценен

Друг изследване, направено в Нотр Дам, открива зависимост между нивата на тестостерона и близостта на бащата до децата, докато всички заедно спят. Колкото по-близо спи бащата до децата си, толкова по-високи нива на тестостерон има и обратното, колкото е по-отдалечен е от тях – толкова нивото на тестостерона му е по-ниско. По-старо проучване сочи, че кокото по-висок е тестостерона, толкова по-слабо ангажиран е бащата с отглеждането на децата си.

3. Моят стрес е и твой

Дотук този факт е научно доказан единствено при мишките, но учените от Университета в Пенсилвания, казват, че стресът, който бащата изпитва през живота си, дори и в младежките години, се предава на децата му и на начина, по който те реагират на стреса. Стресиращите изживявания на бащата оставят генетичен отпечатък в сперматозоидите му, който прави децата му по-малко чувствителни към стреса, което първоначално звучи като добро наследство от добрия татко, но всъщност може да доведе до емоционални разстройства у децата.

4. Благодаря, тате, не трябваше

Учените от Университета в Уисконсин-Медисън установили, че мъжките мишки с по-слабо привързани бащи, също са дистанцирани към собствените си деца. Учените добавят, че поведението на бащите към синовете се предава поколения наред.

father_daughter_beach

father_son_fishing

5. Какво може да направи малка доза любов!

Малката доза окситоцин не само помага на бащите да бъдат по-обвързани с децата си, но прави и децата по-ангажирани с бащите си. Това открива изследване в Университета Бар-Илан в Израел, което открива, че след като на бащата му е дадена малка доза от хормона на любовта, татковците били по-склонни да търсят вниманието и погледа на децата си. От своя страна, нивата на окситоцин у бебето, също рязко се покачвали.

6. Ефектър на вълната

Учени от Университета в Бристъл, в Обединеното кралство, установяват, че момичетата, чиито бащи не са били близо до тях през първите пет годинки от живота им, били по-склонни да развият депресия прес тийнейджърските си години. Друго изследване дообяснява този факт, като обяснява, че ефектът от липсата на бащата е по-силен върху момиченцата, които по-трудно преживятват всякакви негативни семейни влияния.

7. И сега, една дума за щастливите тийнейджъри

Колкото повече време прекарват тийнейджърите с бащите си, толкова по-самоуверени са те. Става ясно също, че колкото повече време прекарват в по-голяма група от хора, толкова по-добри социални умения има детето в по-късна възраст. Учените не са наблюдавали същия ефект между майките и децата, които прекарват време заедно. Това, може би, се дължи на факта, че бащите успяват да надскочат доста социалните очаквания, когато се отдават на децата си.

8. Всички печелят

Според проучване на Университета в Хюстън, бащите, които отделят повече време за децата си – играят с тях, четат книги и прочее, много по-рядко страдат от депресии, стрес и напрежение. Това потвърждава твърдението на учените, че когато бащата отдава повече време и внимание на децата си, прави добро не само на децата, но и на себе си.

family-breakfast-together

9. В никакъв случай Хомър Сипмсън

Образът на бащата, създаден от телевизионните сериали и книгите, е доста безпощаден към татковците – неангажиран, некомпетентен и незапознат с децата си баща, на който по-скоро пасва определението „донор на сперма“ отколкото татко. Лошата новина е, че този образ се запечатва в съзнанието на децата и те изграждат представата си за ролята на таткото чрез телевизията и медиите. В повечето анимационни филмчета бащите са мързеливи и глупави. Основателят на британския сайт за родителство Netmums.com Сиобха Фрийгард коментира: „Шегите, които виждаме в детските филмчета за бащите, щяха да бъдат забранени със закон, ако се отнасяха за майки, хора от малцинствата или малки религиозни групи“. Така че, нека внимаваме какви филмчета гледат децата, особено ако тати е по цял ден на работа и те нямат възможност за по-близък контакт с него.

Статията е преведена от: myscienceacademy.org


Прочетете още:

mother-ki-story  10 научни факта за майките

teens_talking  Пет неща, които вашият тийнейджър би искал да знаете


FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Posted in: Актуално

3,133 преглеждания

Comments are closed.