Седмица 32

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Вижте седмица 33

Вашето бебе

Бебето е 42.4 см. и тежи 1.7 кг. Всички сетива са напълно развити и то вече вижда, чува, усеща при допир, помирисва и вкусва. Може да ви се стува странно как точно са стимулирани тези сетива, но това никак не е сложно. Няколко часа след вечеря бебето вкусва сготвената храна. Може да чуе звуци вътре и вън в тялото ви. Прави разлика между тъмно и светло. Пръстите му са достатъчно координирани, за да докосват. Единственото, което няма как да „практикува”, е усещането за миризма. Все пак околоплодната течност не е особено „ароматна”. Едва след раждането бебето разбира миризмите.

Сега бебето е качило още тегло и дори изглежда леко пухкаво. Фините косъмчета, които покриваха цялото тяло (ланугото), сега изчезват от лицето и остават само по торса. Повечето бебета спят поне 90% от времето, като от време на време се будят за няколко бързи размърдвания и отново заспиват. Всъщност любимото им време за игра е вечерта, когато мама се опитва да спи, между 9 и 1 часа през нощта!

Белите дробове на бебето продължават да се развиват и вече произвеждат нарастващо количество повърхностноактивно вещество, наречено фосфолипид. То подпомага овлажняването на дробовете и на алвеолите да се разтварят достатъчно при дишане. Смученето и гълтането се развиват окончателно през 32-рата до 34-тата седмици. Ако обаче бебето се роди сега, ще се нуждае от преливане на глюкоза и течности венозно или хранене през тръбичка, защото сученето би ги изморявало много бързо.

Вие

До тази седмица прегледите ви при лекаря са били всеки месец, а сега зачестяват. Повечето лекари препоръчват часове на всеки две седмици, което продължава до самото раждане. Последният месец вероятно ще имате час всяка седмица.

До този момент сигурно вече сте се сближили с лекуващия ви лекар и сте си говорили за притесненията ви. Започнете да обсъждате раждането и всичко, което ви интересува. В случай на усложнение или притеснение от какъвто и да било род, ще можете да споделите и обясните проблема много по-лесно.

 

Какво е прееклампсия?

Прееклампсията е най-често срещаното усложнение при 5 до 10% от бременните жени. От тях 1 или 2% ще бъдат сериозно застрашени. Това състояние се развива по-късно през бременността, но е възможно да се установят симптомите и през 20-тата седмица. Необходима е бърза реакция и намеса, за да не прогресира до еклампсия, което е още по-рисково и животозастрашаващо състояние.

Прееклампсията е отговорна за 5 до 10% от преждевременните раждания поради усложнения, дължащи се на неправилно пренасяне на кислород и хранителни вещества от плацентата към бебето, което застрашава плода.

Хормоните, които работят върху бебето, се „трудят” и върху вас. Не се изненадвайте, ако откриете, че изтича течност от гърдите ви дори преди раждането. Възможно е това да се е случило само защото бебето до вас в ресторанта е предизвикало хормонален отговор във вас с плача си. Не е вредно, най-вероятно е просто изненадаващо. Това е течност, която все още не е мляко, но няма нищо страшно.

Продължавайте да взимате предродилните си витамини и желязо, които са важни за бебето. В противен случай, бихте могли да се окажете анемични при раждането и ниският приток на кръв ще окаже негативно влияние. Би могло да се наложи преливане.

Още по темата:

Симптоми на бременността, които в никакъв случай не трябва да игнорирате

Секс по време на бременност

Хранене за двама?

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Posted in: Актуално

1,006 преглеждания

Comments are closed.