Детето-беглец

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Може би ви се е случвало да оставите детето си на детската площадка и в момента, в който се отделите от него то моментално иска да побeгне. Именно този проблем ще обсъдим в редовете по-долу.

Детето не бяга с лоша цел или с желание да ви ядоса. То просто е развило ново чувство на индивидуалност, което в комбинация с бягащите крака може да се превърне в проблем.
 

Какво може да направите по въпроса?


Стойте близо до детето си

Ако се намирате на място, където имате постоянен поглед върху детето може да го оставите да тича на воля. Ако не викате по него или не го гоните, след известно време то само ще спре. Оставете го да види вашата реакция и да разбере, че всъщност не се опитвате да го хванете. Но в случай, че се намирате на място с много хора или коли, дръжте детето близо до себе си.


Покажете му, къде може да тича 

Оставете детето да изследва безопасни места като например парка или детската площадка. Макар че и там има места, където няма да му позволите да отиде: храсти или кални терени. Детето ще приеме тези ограничения много по-лесно, когато пространството, където може да се забавлява е по-голямо. Покажете, че не сте против тичането, но то трябва да става на безопасни и подходящи за това места. 


Включете се в забавлението 

Включете се в играта на детето. Няма нищо по-хубаво от това да се забавляваш с най-близките си хора.


Обяснете на детето, как очаквате да се държи

Преди детето да започне да тича и играе с другите деца, му обяснете как очаквате да се държи. Но в никакъв случай не му налагайте прекалено големи ограничения.


Окуражете го, когато се справя добре

Когато детето се държи добре, го похвалете и му покажете, че постъпва правилно. Но отново бъдете ясни! Не е досатъчно да кажете: „Днес се държа като голямо момче”. Окуражвайте неговите постъпки с думи като: „Днес наистина бях доволен, че когато те повиках, ти дойде”.


Не бързайте да прибирате детето 

Да приберете детето веднага у дома, когато не слуша, не означава, че то ще разбере, че е направило нещо погрешно. То може да помисли, че това е награда или да изгуби връзката между нещата. Ако наистина сте му ядосани, изчакайте известно време и чак тогава го приберете вкъщи. Детето няма как да види връзката между това, че не слуша и внезапното прибиране у дома. То все още е твърде малко, за да направи подобна асоциация.


Не си губете времето в предупреждения 

Една от най-старите тактики на родителите е да предупредят безброй пъти детето, преди да го накажат. Но в това няма никакъв смисъл – детето е твърде малко, за да разбере значението на тези предупредителни знаци.


Четете му книги и пейте песни 

Четете на детето книги или пейте песни за това, колко важно е то да бъде близо до вас и да ви слуша. Но запомнете: тази мярка се прави само, когато нищо друго не е проработило. Този род активности са крайна мярка, тъй като детето се учи най-добре, когато играе. Има много по-добри начини да покажете на детето, че трябва да стои близо до вас, когато излизате навън.


FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Posted in: Развитие

1,591 преглеждания

Comments are closed.