Бебето ви на 38 седмици

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Вижте седмица 39

Тази седмица бебето ви:

Прави опити за самостоятелно хранене

От почти самата минута, в която нежно сте поднесли първата лъжица оризова каша към устата му, бебето ви е водило битка с вас за контрол над лъжицата. Със сигурност по време на първите дни с твърда храна е имало нужда вие да командвате лъжицата, за да  вкарате храната в устата му. Но какво се е променило сега? Очевидно не е неговата способност да направлява лъжица към устата си.  

Желанието да се храни самостоятелно е силно при малкото дете, затова понякога най-добрата тактика е да му дадете лъжичка и отделна малка купичка, от която да „яде“, докато вие го нахраните. С натрупването на опит с храни от различни видове и консистенция, то може да предпочете храна във вид на хапки, за да стане по-независимо.

Храни с различна консистенция

Когато за пръв път сте захранили вашето бебе с твърда храна, тя е била толкова твърда, колкото плодов шейк. Като се започва с толкова фина храна във вид на пюре, може да се окаже трудно да преценим кога точно е подходящото време да представим по-твърди храни с разнообразна консистенция. Оризовата каша е чудесен начин да се започне, като след това бебето напредва към по-тежката консистенция на смлени на пюре зеленчуци и плодове. След като видите, че то комфортно ги придвижва към задната част на устата си и преглъща без затруднение, можете постепенно да приготвяте храната по-едро смляна.

Бебетата, които ядат единствено и само закупена бебешка храна (която като цяло има еднаква консистенция, въпреки различните съставки), често трудно приемат по-едро смляната домашно приготвена храна. В такъв случай е добре да предлагате храни с разнообразна консистенция. След като вашата цел вероятно е да помогнете на бебето да се наслаждава на домашната кухня, не е добре да продължавате да пасирате фино храната му, дълго след като е способно да похапва по-месести храни.

Здравословни закуски

Бебетата често огладняват – идеята за три яденета на ден е немислима на тази възраст – и е добре винаги да сте подготвени с малко хранителни здравословни закуски. Освен едно бързо кърмене (което е най-хубавата закуска от всички), опитвайте се да поддържате в бебешката чанта малък, затворен контейнер с храна. А ако ви стане навик винаги да допълвате кутийката  – точно както се запасявате всеки път с папмерси и мокри кърпи – никога няма да бъдете изненадани неподготвени.

 

Захранване с твърда храна:

За да дадете най-голям шанс за успех на тази глава от живота на вашето бебе, вземете под внимание следното, преди да започнете:

  • Време. Желателно е да подберете време да нахраните бебето с твърда храна, когато то е щастливо и будно, гладно, но не прекалено – обикновено, най-добре е по обед
  • Позиция. Докато стане достатъчно голямо, за да седи в детски стол за хранене, вероятно ще се наложи да държите бебето по време на ядене в скута си или в количката. Ако използвате количката, уверете се, че бебето е изправено добре, за да не се задави 
  • Лъжичка. Въпреки че можете да използвате обикновена чаена лъжичка, има богато разнообразие от бебешки лъжички – те са по-плитки, така че храната да може по-лесно да бъде глътната и много от тях имат пластмасово покритие, което защитава малките венци. 

Нашите най-добри съвети при захранване с твърда храна :

  • Да се научи да яде може да бъде дълъг процес, съпътстван с много цапане – не очаквайте от вашето бебе да има добри маниери на масата много дълго време 
  • Бебето ще се учи да се храни като докосва храната и я поднася към устата с ръката си – по този начин ще открива вида и температурата на храната.
  • Опитайте се да ядете с бебето – това, че споделяте храненето с него, ще го научи на добри хранителни навици и че времето за ядене е приятно.
  • Никога не оставяйте бебето, докато яде; то има нужда от постоянно наблюдение. Кой знае какво може да направи с някой морков?
  • Не се тревожете от това колко много или малко храна успява да изяде вашето бебе.  Неговата диета все още ще се състои предимно от мляко. Опитайте се да погледнете на нещата отвисоко и да осъзнаете, че ще отнеме месеци, докато то започне да яде каквото вие считате за ястие.
  • Много бебета ще отхвърлят новата храна, не защото не им харесва, а защото има  нов вкус. Предлагайте нова храна многократно, преди да се откажете.
  • В началото твърдата храна би трябвало да е допълнение към млечната диета на бебето ви, а не да я замести. Чак след като то  яде твърда храна по три пъти на ден и изяжда добро количество на всяко хранене, можете да започнете да давате първо твърдата храна. 
  • Не се стресирайте! Повечето бебета започват да ядат твърди храни с удоволствие. Ако вашето изглежда злоядо, просто се опитайте да проявите упорство.

 

Нови видове храни и консистенция:

Съвети за захранване с твърда храна

  • Дори в началото да се изкушавате бързо да захраните бебето с твърда храна, най-добрият начин е да направите това, е бавно и методично. Въвеждайте храните една по една на всяко хранене, през няколко дни. 
  • Уверете се, че всичко е фино пасирано на пюре.
  • Започнете като предложите една лъжичка оризова каша – тя е не е сложна по състав храна и е богата на желязо. Освен това не съдържа глутен, поради което е малко вероятно да предизвика неблагоприятни реакции.  
  • Можете да използвате кърма или адаптирано мляко, за да разредите оризовата каша – това ще направи вкуса й по-познат, което вероятно ще помогне на вашето бебе да я приеме.
  • Бавно увеличавайте количеството, което давате на бебето, с по една чаена лъжичка всеки ден. След като започне да яде по две супени лъжици оризова каша на хранене, можете да започнете да въвеждате друга твърда храна по два пъти и след това по три пъти на ден.
  • Не губете кураж, ако ви се струва, че бебето избутва повече храна от устата си, отколкото вие слагате – на някои бебета им отнема малко повече време да усъвършенстват координирането на дъвкателните и гълтателни дейности .

Съвет!

Не подправяйте храната на вашето бебе – то няма нужда от това. И не въвеждайте първо всички сладки храни (ябълка, круша), тъй като е възможно да не поиска по-късно да опита по-солените.   

Храни, които се въвеждат през 6-8 месец:

  • Картоф, тиква, морков, приготвени като зеленчукови пюрета
  • Банан, смачкан на пюре; сварени и смачкани на пюре ябълка или круша

Храни, които се въвеждат след 8 месец:

На този етап вашето бебе би трябвало да е способно да се справи с грубо смачкани на пюре  храни, като парченца мек плод, сготвени зеленчуци и препечена филийка, всяка, от които ще поощрят самостоятелното хранене. Опитайте:  

  • смлени меса и пилешко
  • зърнени храни, като кафяв ориз, кус-кус и макаронени изделия – при семейна история с алергии от пшенични храни, забавете тяхното въвеждане
  • кисело мляко
  • малко краве мляко, прибавено към каша или храна, като яйчен крем

Твърди храни през 12 месец и след това:

На дванадесет месеца можете завинаги да захвърлите адаптираното мляко и да въведете кравето мляко в хранителния режим на вашето бебе. На този етап то ще е способно да яде твърди храни, като месо и ще се приспособява към семейната кухня. То също ще може да се справя с лъжицата с променлив успех, въпреки че ще предпочита да подходи към яденето с ръце.    


Здравословни ли са купешките храни?

Не може да се отрече, че има фактор удобство в използването на закупените от магазина бебешки храни. И, въпреки че съдържат хранителни вещества, подобни на пресните, те са скъпи и повечето са съставени от няколко вида храни, смесени заедно. Също така, колкото и да е странно, всички изглежда имат един и същи вкус и са с еднаква консистенция, независимо от съставките им. С изключение на видовете, съставени само от една храна, опитайте се купешката бебешка храна да заема второстепенна роля в диетата на вашето дете, вместо тя да е основното ядене, което то приема.

Какво е добре да пие моето бебе?

Натурални сокове, концентрати и газирани напитки не са препоръчителни за бебета. Водата е най-добрият избор, но ако давате подсладени напитки, може да се окаже, че вашето бебе вече не харесва добрата стара вода.

 

Още за развитието на бебето

Бебето ви започва да разбира много фрази и думи, затова е много важно да не преставате да му говорите. Повтаряйте правилно думите, които се опитва да каже, с което много ще му помогнете. Ако например поиска „ше“, нежно го попитайте, като произнесете отчетливо думата: „Шишето ли искаш?“. На този етап е най-добре да избягвате бебешкия език – забавен е, но е по-важно да се научи на правилното произношение.

Дори и на моменти да ви изглежда глупаво, да разговаряте с бебето си много ще ускори развитието на говора му. Когато избоботи неразбираемо изречение, отговорете: „О, така ли? Много интересно.“ Най-вероятно ще се усмихне и ще продължи да бърбори.

 

Какво се случва с вас: Как да избегнете разтягане на мускулите 

Порастването на бебето означава повече килограми за носене, а това потенциално води до разтягане на мускулите. Ако сте внимателна обаче, можете да избегнете това чрез следните съвети:

–                    Когато вдигате бебето си, винаги свивайте коленете си при клякането, вместо да се навеждате от кръста. Преди да го вдигнете от кошарката, свалете страничната ограда.

–                    Когато искате да носите бебето си, докато отивате някъде, купете си удобна раница кенгуру за бебета, чрез която тежестта се разпределя равномерно, без да напряга прекомерно врата или гърба. Изберете такава с дебели и подплатени презрамки.

–                    Ако носите бебето, като го опирате в хълбока си, сменяйте хълбоците постоянно.

–                    По принцип този период е добра възможност да тренирате мускулите на гърба си. Проучете добри ежедневни упражнения за разтягане специално на мускулите на гърба.

Ако все пак разтегнете мускул, гореща вана, душ или масаж ще облекчат болката.

 

От родители за родители: Бебешки раници

Все още искате да изгорите калории? Сложете бебето си в раница кенгуру и излезте на дълга разходка.

 

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Posted in: Актуално

1,029 преглеждания

Comments are closed.