Вашето бебе на 10 седмици

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

mama-i-bebe-small

Как се развива бебето ви във всяка седмица от първата му годинка. Полезна информация за вас като майка, за вашия партньор и големите промени, които настъпват след раждането на детето. Какво може да очаквате, как да се справите с дадени проблеми, полезна информация за кърменето, захранването, идеи как да играем с детето и още много.

Информацията тук е само частична. За да получавате пълния ежеседмичен безплатен бюлетин “Първата годинка на бебето” трябва само да се регистрирате тук:

nov-proekt-na-P7-02-600x250
   Бебето седмица по седмица


Бебето на 10 седмици

Тази седмица бебето ви:

Ви слушa

Може и да сте прекарали първите седмици от живота на бебето, радвайки се на факта, че то спи на всякакви шумове – кучешки лай, звънене на телефон, крещене на деца… Но седмица 10 ви предлага нещо ново – то вече е чувствително към шума около него. Всъщност, слухът вече е напълно развит и почти като на възрастен, с една разлика – че бебето все още не разбира какво чува. Можете да го окуражите да свиква с нови звуци като му пускате или изпълнявате музика, пеете, говорите или четете.


Време за игра

На възраст от десет седмици бебето ви вече е достатъчно „голямо”, за да се наслади на малко време за игра всеки ден. Например – играта на „самолет”. Когато лежите по гръб с леко свити крака пред гръдния си кош, повдигнете коремчето към краката ви и докато държите ръчичките му, мърдайте тялото си, все едно бебето „лети”. Обещаваме ви, че ще му хареса!

Или докато лежи върху възглавничка, можете да го издърпате за ръчичките в седяща позиция и после пак да го спуснете. През това време може да пеете, и да редувате различните моменти с различни музикални фонове.


Време по корем

Включва поставянето на бебето по корем за кратки периоди от време, така че то да може да подсили горната част на тялото си и да развие силни шийни мускули. Това време е и чудесна възможност за игра, ако и вие лежите на пода с бебето. Опитвайте да му показвате играчки, към които да гледа или да поставяте играчките пред него, които то ще се протяга да достигне или хване. 


Разходка с количка

Едно любимо занимание и за двете страни – удоволствие за бебето, а и за родителите, които могат да поддържат чудесна форма и добро душевно здраве, докато правят тези разходки. Даже в много държави вече има цели маршрути, които се правят организирано от родители с колички, които ентусиазирано се събират и покоряват парковете на града, докато обменят полезна информация и опит за бебегледането. Чудесен начин да съчетаете полезното с приятното!


Подходящи играчки

Добре е да знаете, че от раждането си до първите два-три месеца вашето бебе не се нуждае от никакви играчки и единственото, което трябва да му доставяте, е вашия глас, лице и ръце. До десетата си седмица бебето вече е готово за играчки, които може да държи в ръка. Особено се привлича от светещи мобилни телефони и висящи клатещи се играчки. Давайте му меки предмети, за да не се нарани, ако удари главата си в тях.


Какво се случва с вас: Не забравяйте контрацептивите!

Можете ли да забременеете, ако кърмите? А ако още не сте имали цикъл след раждането? Отговорите са – да и да. Дори и да правите секс рядко, възможно е да забременеете. Точно обратното на бабините деветини – кърменето не е гаранция, че това няма да се случи. Овулацията се случва преди да дойде цикъла ви, а няма как да знаете точно кога ще се случи това. Затова е най-разумно да използвате контрацептиви, освен ако не искате да подарите на новороденото си бебе по-малко братче или сестриче.


Още за Бебето:

Как бебето показва своята любов

Слухът на бебето


Сензорна фаза – вторият етап от развитието на бебето


Игри и занимания за деца от 3 до 6 месечна възраст


FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Posted in: Развитие

10,275 преглеждания

Comments are closed.