Приемно семейство. Що е то и как да кандидатствам?

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

pravatami

Приемно семейство са двама съпрузи или отделно лице, при което се настанява дете за отглеждане в семейна среда. Правата и задълженията на приемните родители се определят с договор. Приемното семейство може да бъде доброволно или професионално. Професионалното притежава допълнителна квалификация за отглеждане на деца и сключвa договор с доставчик на социална услуга “приемна грижа”. Професионалните приемни семейства предлагат повече услуги и получават заплата за грижата, която предоставят. Доброволните приемни родители получават месечна издръжка и еднократни помощи, които могат да бъдат и в натура.

Важно! Като приемен родител не ставам същински родител на детето. За негови родители се считат тези, които са посочени в акта му за раждане.

Как мога да стана приемен родител/семейство?
Трябва да се обърна към доставчик на социалната услуга „приемна грижа”. Това може да бъде:

– дирекция “Социално подпомагане”;

– общината;

– лицензиран доставчик на социална услуга за деца – мога да разбера дали в моето населено място има такъв доставчик, като проверя в сайта на Регистъра на доставчиците на социални услуги, като в полето „социална услуга” напиша „приемна грижа”.

Документи, които трябва да подам:
Заявление до посочените по-горе институции по настоящия им адрес. Към заявлението се прилагат:

Копие от документ за самоличност (например лична карта);

Документ от Единната система за гражданска регистрация и административно облужване на населението (ЕСГРАОН), че не съм поставен под запрещение и не съм с отнети или ограничени родителски права;

Декларация, че не са налице пречките да бъда приемен родител, описани по-долу;

Медицинско удостоверение, че не страдам от определени болести като СПИН, холера и т.н.;

Документ, удостоверяващ, че не получавам месечни социални помощи (ако кандидатствам за професионално приемно семейство, такъв документ не се прилага);

Свидетелство за съдимост;

Документ, удостоверяващ, че срещу мен не е образувано наказателно производство за умишлено престъпление от общ характер – този документ се издава от Прокуратурата.

Важно! В заявлението трябва да посоча двама поръчители, които да дадат индивидуални препоръки за мен като приемен родител. Впоследствие, при оценяване на годността ми да съм приемен родител, те ще трябва да дадат писмени препоръки и ще бъдат интервюирани.

При необходимост доставчикът на социална услуга “приемна грижа” може да изисква и други документи, както и информация от съответните държавни органи във връзка с документите за кандидатстване.

В кои случаи не мога да кандидатствам за приемно семейство?

Не съм навършил 18 години.

Поставен под запрещение, тоест имам настойник или попечител.

Когато родителските ми права са били ограничени или съм бил лишен от тях по причини, за които отговарям (например трайно не полагам грижи за детето си или не му давам издръжка). Ако родителските ми права са били възстановени след това, мога да кандидатствам от момента на възстановяването.

Когато преди кандидатстването съм бил настойник, попечител или приемен родител, но съм отстранен от тази дейност, заради виновното си поведение.

Които не съм годен да изпълнявам родителски функции поради липса на лични качества за възпитаване на дете и на материални условия за отглеждането и развитието на дете.

Когато не притежавам лични качества за отглеждане на дете – това се установява например при провеждането на срещи с мен в процеса на оценяването ми като кандидат.

Когато не мога да осигуря подходящи материални условия за за отглеждането и развитието на дете – изискването на закона е те да са „подходящи”, тоест съобразени с обикновените условия на живот за тях като се вземат пред вид възрастта, образованието и другите обстоятелства от значения за случая.

Когато съм осиновил дете и осиновяването в последствие е било прекратено по моя вина.

Когато страдам от СПИН, холера и или други болести, които могат трайно да ме възпрепятстват да полагам приемна грижа.

Когато съм осъден с влязла в сила присъда или срещу мен е образувано наказателно производство, което не е завършило.

Автор: Велизар Величков

Pravatami.bg

Настоящата статия е любезно предоставена от Pravatami.bg и има за цел да очертае някои основни ваши права, като няма претенции да бъде юридически съветник. Ако имате затруднения с упражняването на тези основни права или случаят е по-сложен – съветваме ви да се консултирате с юридически експерт.
„Pravatami.bg: разкодираните закони“ е пилотният проект на Департаментa за правна култура. Проектът е със заложена социална функция, като основната му и единствена цел е да предоставя полезна и практична правна информация за своите читатели, поднесена по един разбираем начин.

Вижте още:

На какви финансови помощи и обезщетения имат право майките у нас?

Месечна издръжка – кога имаме право на нея и какво трябва да знаем?

На какви безплатни услуги от Здравната каса имат право бременните у нас?

Какво право на отпуск имат майките у нас при отглеждане на дете?

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

2,295 преглеждания

Comments are closed.