4 съвета как детето да обикне училището

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

purvi-klas

Съвсем скоро вашето хлапе ще прекрачи училищния праг. Това е много сериозно и отговорно събитие в неговия, но и във вашия живот. Естествено, то е и събитие, което ще подложи на истинско изпитание нервите ви.

Често родителите трябва да направят и невъзможното, за да накарат детето да влезе в график, да си напише домашните или да тръгне навреме за училище. Натрупаното напрежение от влизането в график може да ви накара да изпитате неприязън към училищните задължения и всичко свързано с тях. Но независимо от чувствата си, родителите трябва да намерят начин да мотивират първокласника и да го убедят, че училището е радостна емоция и светъл момент в неговия живот.

1. Превърнете подготовката за първия учебен ден в празник

Започнете с това, че в училище детето ще се срещне с много деца, а това означава много нови приятели. Обяснете му, че ще има нова униформа и раница с любимите си герои. Опитайте се да създадете у него представата, че там го очакват много положителни емоции и че неговата учителка е най-добрата. Позволете му да се чувства като истинска принцеса или принц и че само умните принцеси стават мъдри кралици, а умните принцове – велики крале.

2. Измислете система за поощрение

Формулата „Напиши си домашното и ще излезеш навън“ не бива да се превръща в рутинна практика. Възпитайте у детето творчески подход към учебния процес, към писането на домашните, към заниманията в клас и извънкласните дейности. Децата се уморяват в училище, особено първокласниците и съвсем естествено и лесно губят фокус, трудно се съсредоточават, а прекалено многото ангажименти предизвикват неминуемо отрицателни емоции и пораждат негативно отношение към училището като цяло. Така има вероятност децата да изградят погрешното впечатление, че училището е „мъчилище“.

Ето защо е важно да им се обясни, че учението е извор на нови знания, а домашното е важна част от усвояването им. Не притискайте детето си веднага след училище да се залавя с домашните си, оставете му време за отмора и по-късно го насърчете да свърши тази работа.

Когато детето напише домашните си без грешка и без излишно подканяне от ваша страна го поощрете с някаква награда. Може да е любимо лакомство, стикер за новия му албум, звездичка на вратата на детската стая и изобщо каквото ви хрумне в тази насока.

Ако старанието му бележи последователност, можете да му предоставите възможността да избере място къде да отидете в почивния ден и това да е неговата награда за старанието му през изминалия период. Ако детето няма конкретно желание, изберете вместо него, но се фокусирайте върху възможностите извън дома, на въздух и след природата – увеселителни паркове и атракциони, картинг, кънки, ски, адвенчър паркове. Можете да отидете на планина или да посетите някоя историческа забележителност и други подобни.

3. Помогнете на детето да намери смисъл в обучението си

Родителите трябва да помогнат на детето си да намери собствената си цел, а също и да му обяснят, че всяко нещо, дори най-незначителното на пръв поглед, има някакво значение и не бива да бъде пренебрегвано. Например, ако вие вдъхновите детето си да чете хубави книжки, то ще развива своята реч и ще се научи да се изразява добре и да пише правилно, но то трябва да научи, че и часовете по рисуване, физическо и пеене са не по-малко важни и ще му помогнат да развие своята фантазия и въображение, които са не по-малко важни за успеха му.

Уроците трябва да са забавен начин за натрупване на знания. Но знанието не винаги трябва да се свързва само с учебните предмети. Децата трябва да осъзнаят, че знанията са важен инструмент за разбиране на света и придобиването им не бива да е самоцел.

Вслушвайте се в това, което детето се опитва да ви каже и защо не желае да се занимава с някой от училищните предмети, помогнете му да открие причината, поради която това се случва и се опитайте да промените отношението му, към онова, което му се струва безинтересно, безполезно или скучно. Основното правило е да правите това заедно, без принуда и напрежение.

4. Планирането – ключ към успеха

Едно дете, което вече е ученик, трябва да спи най-малко 8 часа. Следователно, трябва да си ляга навреме, а не когато то реши. Определете правилата в дневния режим категорично, точно и ясно и не ги пренебрегвайте или променяйте по никакъв повод, дори детето да не е съгласно с вас. Разбира се, изслушвайте неговите доводи и гледни точки и търсете взаимни решения, но по отношение на сън, хранене и почивка не правете компромиси.

Важно е да се взема предвид мнението на всеки член в семейството, за да поддържате диалог, който ще ви помогне в бъдеще да разрешавате далеч по-сложни ситуации и конфликти.

Детето трябва да знае, че свободно може да изкаже мнението си и че ще бъде търпеливо изслушано. Родителска грижа обаче е да му се обясни кое е добре и кое лошо за неговото здраве и развитие. Обяснете му, че му помагате да вземе правилното решение, а не налагате своето мнение.

Говорете с детето, за да разберете какво то иска да прави в свободното си време и направете график заедно с него. Отбележете времето за сън, времето за писане на домашните, времето за игра с приятели навън и това за компютърни игри, не забравяйте за тренировките и репетициите. Отбележете в графика и времетраенето на всяка активност.

Опитайте се да не привеждате примери от своето детство, защото светът днес е различен, животът динамичен, и това, което е било преди 20 години, няма нищо общо с това, което се случва днес , а днешните деца нямат нищо общо дори с тези, които сте срещнали само преди няколко години.

Но най-важното е да научите детето, че няма нищо по-ценно от щастливите спомени, които остават от ученическите години и че с всяка следваща година в училище, те могат да са все по-силни като емоции и преживявания, светли моменти и приятелства за цял живот.

 

По материали от vospitaj.com

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

6,242 преглеждания

Comments are closed.