Започна Световната седмица за имунизации

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Svetovna-sedmica-za-imunizaciq

Eдин милион и петстотин хиляди деца нямаше да умрат през 2011 г., ако бяха имунизирани, казва УНИЦЕФ в началото на Световната седмица за имунизация. Едно на всеки пет деца не е получило жизненоважни ваксини поради социално или географско изключване, липсата на ресурси, слабите здравни системи или конфликти, като тези, които бушуват днес в Сирия и части на Западна Африка. 

Всяко дете в света трябва да бъдe имунизирано за по-добра защита на своето здраве. Очаква се ваксините да спасят живота на 2-3 милиона деца всяка година – това представлява едно от десетте най-големи постижения в общественото здраве на миналия век, в съответствие с Американските центрове за контрол на заболяванията и превенция. Имунизацията също така е много рентабилна, като например защитата на детето срещу морбили за цял живот струва по-малко от 1 долар. 

През 2011 г., обаче, 22.4 милиона деца не са имунизирани – това е увеличение с над един милион от предходната година. 

УНИЦЕФ изразява загрижеността си, че глобалните усилия за ваксиниране на всяко дете са блокирани, тъй като финансите намаляват и политическата воля е в стагнация. През 2011 г. само 152 от 193-те страни-членки на Световната здравна организация бяха заделили бюджетни средства за имунизация. 

Продължават да съществуват неравенства в рамките на и между отделните страни. Децата от заможни семейства имат най-голям достъп до най-добрите здравни услуги в дадена страна, и те се радват на най-високите ставки на имунизационен обхват. 

Докато не се адресират различията, всеки последно (пето) дете няма да бъде имунизирано, казва УНИЦЕФ. В същото време, инвестициите в рутинна имунизация, като част от подобрените системи за здравеопазване, ще бъдат от полза за всички деца – по този начин допълнително се намаляват неравенствата. За да стане това, правителствата трябва да осигурят достатъчно финансиране и иновациите трябва да бъдат насърчавани – като например скорошното въвеждане на ваксини срещу пневмония и диария. 

И най-важното, непоколебима политическа подкрепа е необходима за увеличаване на ползите от ваксините за деца, живеещи в най-бедните семейства и най-отдалечените общности. 

Уникалната позиция на УНИЦЕФ 

УНИЦЕФ доставя ваксини, които достигат до 36 на сто от децата в света. През 2012 г. УНИЦЕФ доставя почти 1,9 милиарда дози ваксини и над 500 милиона спринцовки. Като най-голям купувач на ваксини в света, УНИЦЕФ работи, за да поддържа цените на ваксините на нива, които страните с ниски и средни доходи могат да си позволят. УНИЦЕФ и партньорите, са подкрепили имунизационни програми в над 100 страни през миналата година. 

На национално ниво, УНИЦЕФ и партньорите подпомагат правителствата в оптимизиране веригите на доставки на ваксини, така че студената верига,  оборудването и логистиката ефективно да поддържат ваксините при постоянна температура на всяка крачка от съхранението и транспортирането, докато стигне до детето. УНИЦЕФ работи за повишаване осведомеността на Общността и приемане на имунизацията.  

При спешни случаи, децата са по-уязвими, и имунизационните кампании стават критично важни. Една от първите силно заразни болести, които се появява в хуманитарни ситуации е морбили, огнища на които бяха съобщени наскоро в Сирия, Пакистан, Нигерия и Демократична република Конго. 

Огромното влияние на имунизацията и предизвикателствата към ваксините трудно се виждат по време на кризата в Сирия. Миналата година, УНИЦЕФ и партньорите ваксинираха 1,3 милиона деца против морбили и 1,5 милиона против детски паралич. Кампания е вече в ход да достигне до 2,5 милиона деца с ваксинацията срещу морбили. Въпреки това, комбинацията от ограничените средства, огромните предизвикателства за достъп и масовите движения сред  населението правят достигането до всяко дете по-трудно от всякога. 

Съгласуваните усилия за имунизиране на децата намаляват или премахват честотата на опустошителните заболявания: 

• Едрата шарка е ликвидирана през 1980 година. Детският паралич наскоро бе елиминиран в Индия и в момента е ендемичен само в три държави: Пакистан, Нигерия и Афганистан.

• Между 2000 г. и 2011 г., смъртните случаи на морбили спаднаха със 71 на сто в световен мащаб.

• 29 страни елиминират тетануса в нео-наталния период между 2000 и 2013.

 

За УНИЦЕФ: 

УНИЦЕФ работи в 190 страни и територии, за да помогне на в оцеляването и благоденствието на децата от ранното детство до юношеството. УНИЦЕФ оказва помощ на детското здравеопазване и пълноценното хранене, добро водоснабдяване и канализация, за осигуряване на основно образование за всички момичета и момчета, както и защитата на децата от насилие, експлоатация и СПИН. УНИЦЕФ се финансира изцяло от доброволни дарения на отделни лица, фирми, фондации и правителства.

За повече информация за УНИЦЕФ: http://www.unicef.bg

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Posted in: Събития

830 преглеждания

Comments are closed.