Театър вкъщи

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

театър дете

Театърът е важна част от развитието на детето. Кукленият театър винаги е добро развлечение за малките. Ако имате желание да се забавлявате с детето си вкъщи, може да си направите домашна сцена за куклен театър – не е толкова сложно, а и със сигурност ще се хареса.
 

Ето 7 полезни съвета как може да си направите сцена:

  1. Трябва ви един наистина голям кашон – от тези за хладилник например. Ако нямате, може да отидете, в който и да е магазин за електроуреди и да помолите да ви дадат.
     
  2. Направете голям отвор на една от страните, който да служи за задна част на „театъра”.
     
  3. Измерете около 15 см. от горната част на срещуположната страна и направете правоъгълник. Трябва да е достатъчно голям, за да могат две деца да се поберат.
     
  4. За да направите кашона по-устойчив, вземете вестници и ги намажете с лепило. Облепете кашона с тях, така че да го заздрави. Оставете я за през нощта да изсъхне.
     
  5. Оцветете кашона в различни цветове по ваш избор. Ако имате идея за постановка – това със сигурност ще повлияе на дизайна на кашона, ако пък нямате – просто развихрете въображението си и се забавлявайте.
     
  6. Вземете по-твърда връвчица с дължината на отвора на прозорчето като оставите по 2 см. допълнително за двете страни. На връвчицата закачете плат, който да служи за перде, което да пада от двете страни на отвора.
     
  7. Единственото, което ви остава, е да измислите постановката, като, разбира се, накарате детето си да се включи активно в сценария и да се забавлявате.   

Какви кукли да използваме: 

Възрастова група от 3 до 4 години

Чрез кукления театър децата развиват по-фини двигателни умения, развиват въображението и мисленето си. Тъй като в тази възраст фината моторика е слабо развита, може да започнете с разиграването на собствените им играчки – кукли, мечета, колички. Постепенно може да намерите и по-прости театрални кукли като ръкавичните. Това е кукла, която детето “учи” да ходи, да сяда и всички елементарни действия, които позволява тази кукла.

 

Възрастова група от 4 до 5 години

В тази възраст може да разширите знанията на децата за различните видове театрални кукли. Може да си направите импровизирани кукли – от различни предмети от бита, които ни заобикалят.

Възрастова група от 5 до 6 години

Добавят се знания и умения за направата на естрадни кукли и марионетки – в най-елементарен и изчистен вид.

Важно е да помогнете на детето да се отпусне и да се забавлява. Задължително използвайте музика за фон.

Глас: Оставете детето да импровизира с гласа си и да си го преправя така, както то смята, че най-много ще пасне на куклата.

Говорене: Ако използвате ръкавични кукли, естествената тенденция е да затваряте устата на всяка сричка. Но хората правят точно обратното и така трябва да бъде и при куклите. Може да ви отнеме повече време и упражнение да научите детето си да отваря устата на всяка сричка, но в крайна сметка, не това е най-важното – важно е детето да влезе в ролята на героя и да разгърне въображението си.

Вървене: За да направите така че куклата на ходи или тича, трябва да се правят малки крачки. Обикновено децата започват да тичат с тях, в което, разбира се, няма нищо лошо, стига да внимавате.

Езикът на тялото: Покажете на детето как движението на тялото може да бъде част от играта. Може детето само да си измисли движения, които да използва.

     

Как да си направим кукла от чорап? 

1. Изберете някой чорап, който да е по-дълъг – като го сложите на ръката да стигне почти до лакътя. Цветът може да е всякакъв

 

2. Изберете две топчета, може да са платнени или да са две копчета, които да служат за очи и ги залепете за петата на чорапа.

 

3. Когато лепилото изсъхне добре, сложете си ръката в чорапа и я направете като уста.

 

4. Може да залепите хартия или друг материал, който да служи за уста   

 

Децата в по-малка възраст не се нуждаят от сценарии за постановката, тъй като предпочитат сами да си измислят истории и да импровизират.


За подрастващите, кукленото шоу, направено от родителите вкъщи, е много по-добра алтернатива от телевизията или компютъра. Родителите могат да използват този начин на забавление, за да научат децата си на различни неща като числата, буквите или да разказват приказки за лека нощ. По този начин също може да научите детето си да казва „благодаря” и „моля”. Малчуганите наистина се забавляват и се наслаждават, когато говорят на куклата и тя им отговаря или пък когато куклата танцува на музика заедно с тях.

Експертите казват, че куклите и кукленото шоу направени у дома са страхотен начин децата да изразяват различните си идеи и емоции. Куклите често се използват от детските психолози за терапия под формата на игра. По този начин децата по-лесно изкарват чувствата и емоциите си, отколкото, ако са разпитвани като на интервю.

 

Деца на домашен театър

Театърът винаги е вървял с нас, хората. Напътствал ни е, давал ни е повод за размисъл, разсмивал ни е, натъжавал ни е, очаровал ни е! Той ни променя, кара ни да бъдем смели и да вярваме в чудеса. Театърът е магия, както за възрастните, така и за децата, в която като влезеш, трудно можеш да излезеш – не искаш, не можеш… 

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

8,255 преглеждания

Comments are closed.