Сладки начини да покажем любовта си

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Рожден ден за 5000 лева? Най-скъпата играчка? Не, това не са начините, по които детето ще се чувства обичано. Да му покажете, колко е специално то за вас е точно толкова лесно и не струва нищо, колкото да се търкаляте заедно по пода. Прочетете нашите предложения, според възрастта на детето.


От раждането до 6-тия месец

Използвайте и двете – и гласа си, и докосването. Например кажете на бебето си „Обичам твоите крачета, защото имат такива малки, сладки пръстчета!” и докато го казвате, го погалете по пръстчетата или го целунете по петичките. Продължете с коленцата, ръчичките, брадичката… идеята е ясна. Може да играете на игри от рода на „Ку-ку” (при която се скривате зад шепите си, например и се показвате изведнъж), пейте му песни, правете му лек масаж или играйте игра, в която си допирате нослетата за „целувка”. 


От 6-ти месец до 1 годинка

Играйте на игри от типа „Сега ще те хвана” и се търкаляйте заедно по пода, когато го „хванете”. Измисляйте си песнички или стихчета, в които включвате името на детето. Не е нужно да е някаква изтънчена поезия. За него това няма значение. Напишете текста на лист хартия , като името му го направете с по-големи и цветни букви и я закачете на видимо място в къщата. Това ще накара детето да се чувства наистина специално.


От 12 до 18 месеца

Слагайте детето на коленете си и играйте на „Друс-друс, конче”, като правите изненадващи „падания и хващания”. Това със сигурност ще го накара да се залива от смях, а и вас също. Пейте му кратки песнички, разказвайте приказки или играйте игри, които имат начало, среда и край. Това ще учи детето на последователност и на това да очаква нещо да се случи.


От 18 месеца до 2 години

Измисляйте си приказки, в които то самото е герой. Подчертавайте индивидуалността му и добрите качества, които притежава: „И така, няма кой да устои на това малко сладко момиче, с най-хубавата усмивка и добро сърце, нали?”

Това е моментът, в който трябва да намираме и използваме всяка възможност да казваме „ДА” на детето си. Детството е изпълнено с толкова много „НЕ-та”. Детето ви рови храната като малко животинче и това хич не ви харесва. Направете си „кучешко парти” още същия следобед. Сипете и на двама ви за следобедна закуска мюсли или корн-флейкс (може и с кисело мляко, ако сте авантюристи) и се хранете с уста, направо от купичката. Ако имате двор или тераса, където да го направите, още по-добре. Ако нямате, прежалете пода в кухнята, така или иначе чистите постоянно. Но пък представете си радостта, която ще му подарите.


От 2 до 4 години

Превърнете исканията и задачите му в забава. Организирайте битка с микробите. Почукайте на вратата и ги предупредете, че с детето идвате да ги хванете. После вземете по една кърпа или парцал за под и ги „подгонете”. Може да измислите подобни игри, за да си подреди стаята или дрехите. Може да са под формата на състезания, като наградата да е чаша горещ шоколад, например, който заедно да седнете да изпиете.

Отделете си място вкъщи, където да организирате домашна изложба и закачете рисунките на детето. Поканете приятели или роднини на специална вечер-коктейл, за да разгледат творбите на младия художник.


От 4 до 6 години

Поставете началото на „Семейно табло за признателност”. Всеки ден закачайте по една малка бележка, на която сте написали какво обичате и цените в децата си. След това ги помолете да направят същото за останалите членове на семейството.

Децата в детската градина обичат да влизат в ролята на по-големи. Позволете им да изразяват себе си като по-големи, като им позволите да започнат нови традиции или да установят някакви техни правила в къщата. Например: времето за лягане д се измести с 5 минути по-късно, или вечер за среща с мама и татко, или сладоледена неделна сутрин, защо не?!


От 6 до 8 години

Направете си „Забавна кутия”. Това всъщност е обикновена кутия, която обаче ще пълните със забавни, спонтанни идеи за вашите деца, за да сте готови, когато кажат „Скучно ми е!”. Може да правите палачинки за вечеря или да поскачате на въже, да повъртите обръч. Записвайте си всякакви идеи, окуражете и децата да записват и свои, които всички да слагате вътре и при нужда да си теглите.

Извадете голяма снимка на детето си и я закачете на стената или на таблото за бележки. Всеки ден залепвайте по една дума, която представлява негово, качество, което обичате и уважавате. Например: „грижовен” или „забавен”.

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Posted in: Актуално

4,573 преглеждания

Comments are closed.