Семейните и самотните майки

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

divorced_parents

Само преди 15 години родителите, които решаваха да имат дете без партньор, попадаха под ударите на обществото и неговите предубеждения. Днес самотните майки са тези, които получават обществено внимание, но по позитивния начин – те са можещи, успяващи, амбициозни и пример за всички. Как стана така? В Съединенните щати към днешна дата, децата, родени от неомъжени жени, представляват 36 % от общия брой на родените бебета. Това е най-високият процент от 60 години насам и означава, че 4 от всеки 6 жени решават да родят дете и да бъдат самотни родители. „Кои са те и как се чувстват? И какво мислят за тях семейните жени с деца?”

От Пати Ондерко

Стереотипът, че самотните майки са с по-ниски доходи и резултатът от това са нехайни и равнодушни тийнейджъри, без амбиции и стремеж, вече се измести от друг, нов образ на самотната майка. Като начало, повечето самотни майки днес не са съвсем самотни, защото фактът че нямат брак, далеч не означава, че не живеят с партньора си, който е и биологичен баща на детето им. Други са разведени, но голям процент от тях също имат партньор, така че не биха описали себе си като самотни.

Жените в днешни дни решават да не сключват брак поради хиляди причини. Много двойки стават родители докато са млади, все още учат, работят или изплащат кредити и планирането на сватба е останало много назад в приоритетите им, но това не ги прави по-малко равноправни партньори и родители, каквито са всички женени двойки.

За много други двойки, бракът означава единствено един подписан документ, голяма лудница заради един ден сватба, голям разход и много време в планиране на нещо, което не представлява кой знае колко вълнуващо изживяване за тях. Ето защо в статистиката те са самотна майка с Х брой деца, но практически живеят и се справят както всички останали семейства.

Има и един малък процент от жени, които нямат брак с партньора си, за сметка на наличието на едно или повече деца, но много биха искали да имат сватбата на мечтите си, годежния пръстен и брачната халка, просто имат нужда от време, за да го направят. Много от тях се чувстват несигурни от липсата на установени отношения и се страхуват, че по този начин застрашават сигурността на децата си. Въпреки всичко те също са родители, които влизат в графата „самотни“, но на практика отглеждат децата си заедно.

busy_mom

mom_girl_garden

Истински самотните майки

Кои са те? Често биват представяни като оправни и борбени жени, но истината е, че животът им не е лек. Все още е рядко срещано самотните майки да са добре реализирани жени, с тиктакащ биологичен часовник, който ги изстрелва към клиниката за изкуствено оплождане. В голям процент от случаите това са млади майки меджу 20 и 30 г., които са се разделили рано с партньора си. Въпреки че омъжените и неомъжените жени живеят относително еднакво, има една голяма разлика между тях: близо 69 % от женените жени са планирали бременноста си, а при несемейните процентът е 77% и той представлява случаите на непланирана бременност – такава, за която майката не е била готова.  От тях 44 % са жените, които се грижат за децата си сами и имат труден живот.

Омъжените жени, от друга страна, не гледат снизходително към самотните майки. 77 % от тях не смятат, че самотните майки са безотговорни. 87 % от тях смятат, че би им било много трудно да бъдат те самите самотни майки и са споделили, че изпитват съчувствие и респект към жените, които отглеждат децата си сами. Има, разбира се, и една група от майки, 23% от всичи омъжени жени, които мислят, че самотното родителство е безотговорно. Защото младите самотни майки са неспособни да поставят приоритетите си върху детето заради трудностите при отглеждането и финансовото подсигуряване на семейството. Един голям процент от омъжените майки не одобряват самотните такива и заявяват, че се чувстват дискриминирани от тях, защото факът, че самотното родителство е трудно, не означава, че ролята на омъжените майки е по-маловажна или, че животът им е лек, а проблемите – незначителни.

Една от трудностите в живота на самотните майки, продължават да бъдат предразсъдъците. Половината от тях казват, че са напълно щастливи с живота си, такъв какъвто е, а другата половина смятат, че обществото ги приема като втора ръка и че са мишена на обвинения, че не са нито добри майки, нито добри професионалисти. В тази група попадат и майките с партньори от същия пол. 57 % от жените, които имат за партньор жена биха искали да имат брак с партньора си. “Не мисля, че родителите на едно дете трябва задължително да са мъж и жена, а двама души, отдадени един на друг!“, казва Ерин Стефек от Уисконсин.

Женени или не, да си родител не е само цветя и рози. Проблемите при всички родители се повтарят без значение от семейното им положение и социалния статус:  бракът не е лесна работа – много жени смятат, че съпругът им е тяхното най-голямо дете, докато биха предпочели да е основен стълб, вземащ решенията вкъщи. Голям процент от омъжените майки тайно биха желали да са самотни майки. 22% са се съгласили, че може би, би било по-лесно за тях да са самотни, отколкото омъжени. Някои от тях признават, че съпругът им е прекрасен баща, но по отношение на съпругата си са само още едно дете, което има нужда от грижи.

Бракът може да е самотно занимание: много жени споделят, че се чувстват самотни, заради фактът , че съпрузите им работят по 12 и повече часа или дори не живеят заедно със семейството си, заради работата си.

Кой печели в крайна сметка?

В крайна сметка, плюсовете като че ли са на страната на омъжените майки, защото те получават подкрепа – емоционална, финансова и помощ в грижата за децата. Много от тях признават, че не биха могли да са добри майки без помощта на съпруга си.  Да, бракът е сериозен труд и организация и ако тази отговорност ви стряска, не преминавайте към нея. Много родители избират да не сключват брак, за да избегнат очакванията и стереотипите за поведение на семейните двойки. Затова отглеждат децата си без брак. Една голяма част от майките, които влизат в проучванията за семейно и несемейно родителство отговарят по един и същ начин: „Има много и различни видове семейство и без значение кой точно ще изберете, обществото ще има предразсъдъци спрямо вас. Затова изберете това, което ви харесва на вас и живейте така както ви харесва!“

На нас това ни харесва!

 

Подобни статии:

bf05b701fe5dae450dc74ed642a1d897_big  Когато бащата не участва в отглеждането на децата

0611af9bab0c5ecadbeb5c79749b07f1_big  7 мита за самотните родители

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Posted in: Актуално

6,288 преглеждания

Comments are closed.