Седмица 15

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Вижте седмица 16

Вашето бебе

Сега бебето е с 10.1 см. дължина от главата до долната част и тежи между 50 и 70 грама. До края на тази седмица всички по-важни органи ще са оформени в тялото му. Сърцето, бъбреците, черният дроб, панкреасът, белите дробове и далакът ще бъдат по местата си, но не непременно изпълняващи функциите си. Тези органи ще продължават да растат и да се развиват в съответните си системи и  ще започнат работа едва след около два месеца. И то за нула време!

Все още е рано да усетите и мърдане. Но може би след няколко седмици и това ще се случи.

Бебето расте бързо. Кожата му е още тънка и в този момент бихте могли да видите кръвоносните съдове през нея. Фините косми, наречени лануго, покриват цялото тяло.

По това време бебето може вече да смуче пръстчето си, което се долавя с ултразвук. Очите продължават да се изместват към средата на лицето, но са все още раздалечени. Ушите се развиват външно, а костите, които вече са се образували, стават все по-твърди и задържат калциума все по-бързо. Ако се направи рентгенова снимка в този момент, даже ще можете да видите скелета на бебето.
Вие

Тази седмица ще е една вълнуваща седмица за вас! При посещението си за преглед е много вероятно да успеете да чуете туптенето на сърцето на бебето с доплер. Този уред измерва точно честотата на биенете на сърцето. Но ако все още не могат да се чуят ясно ударите на сърцето, не се безпокойте. Още сте в ранна бременност и след седмица – две вече ще можете да чуете всичко.

Ако ви е трудно да заспите, пробвайте да пиете чаша топло мляко или да взимате топъл душ преди лягане. Само че не използвайте много топла вода, защото температура над 37.8 С не е здравословна за състоянието ви. Прекалено горещата вода увеличава биенето на сърцето, намалява кръвния приток към зародиша и е потенциален източник на стрес за бебето.

Сега е моментът и да се научите на нови пози за спане, които да подпомогнат комфортния сън през бременността. Не е добре да лежите по гръб, например, защото  матката, която вече доста е нарастнала, може да притисне някои важни кръвоносни съдове (като аортата и долната куха вена), които се спускат надолу по задната част на корема. Така може да намалее кръвообръщението в бебето и по различни части от тялото ви. Също така за някои жени дишането е трудно, когато лежат по гръб.

Ако лежите върху корема си, това пък ще окаже допълнително налягане върху растящата матка и също не е добра идея. Научете се да спите на една страна. За някои жени едно от любимите неща след раждането, е че могат отново да спят по корем.

След първата ви консултация прегледите се назначават на значително редовни интервали. До 28-мата седмица обаче редовността им може да варира в зависимост от индивидуалните ви нужди или предпочитанията на лекуващия ви лекар.

В миналото часовете за преглед през второто тримесечие са били назначавани на всеки 4 седмици. Напоследък е по-често срещано явление те да се правят на 5 или 6 седмици, особено ако бременността протича нормално.

Още по темата:

Здравословен режим на хранене по време на бременност

Вегетарианство

Бременността е секси

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Posted in: Актуално

864 преглеждания

Comments are closed.