Родителските кооперативи – утвърдената алтернатива

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

roditelski_kooperativi


Напоследък все повече хора се интересуват от родителските кооперативи. Продължаващата липса на места в държавните детски градини и доста по-скъпият им частен вариант, накараха част от родителите да търсят различни възможности, чрез които да си помагат в отглеждането на децата. Така в последните години навлезе новият тип грижа за най-малките – родителският кооператив.

Както в оригиналния си формат, идващ от далечна Дания, кооперативът ви дава възможност да присъствате активно в ежедневието на своето дете, да участвате в изграждането на базата, да избирате методите, по които то да се обучава. Същевременно ви остава време за вас, и вашето лично, и професионално развитие.

Днес живеем в свят, в който сме постоянно заети и все по-рядко успяваме да прекарваме време със семейството си. Често на бабите и дядовците им се налага да работят и тогава родителите започват да търсят начини да общуват с хора с подобни проблеми и с които да оформят подходяща среда за децата си. Всичко това се случва под ръководството на професионални учители, които осигуряват качествена програма за ранно обучение. Бройката на децата в групите обикновено не надвишава повече от десет, което позволява да се прилага индивидуален подход към всяко от тях.

Плюсовете на родителския кооператив са много. На първо място, винаги може да прекарате свободния си ден с детето, на мястото, където то общува със своите приятели и да видите как участва в учебния процес.

roditelski_kooprativi

 

По отношение на грижата, родителите се включват с каквото могат. Например, всички семейства се редуват в готвенето за децата (обикновено на всяко семейство се пада да приготвя храната по два пъти в месеца). Все пак, като част от кооп-отглеждането можете да бъдете повече или по-малко ангажирани, в зависимост от времето, с което разполагате и желанието, което имате. Разпределянето на задачите е според интересите. Някои родители избират да отговарят за хигиената и чистотата, други за менюто и здравословното хранене, трети отговарят за материалите, с които децата се работят и играят, а четвърти се заемат с административните задачи и финансовите въпроси. В отделните кооперативи и разпределението на дейностите може да бъде е различно.

roditelski_kooperativi


Родителските кооперативи често обединяват хора с по-различен поглед върху възпитанието и отглеждането на децата.
Те са подходящи както за родители, които искат да посветят време и усилия в първите години от живота на децата си, така и за деца със специални нужди (например, деца с проблеми на централната и периферната нервна система, дефицит на вниманието, поведенчески проблеми), за които адаптацията в класическа детска градина би могла да бъде е много по-трудна.

Родители на деца, страдащи от хранителни и други алергии, също търсят подкрепяща среда, където индивидуалните им изисквания и притеснения за менюто на малчуганите ще бъдат приети. В днешно време знаем, че дори нещо стандартно, като обикновените препарати за почистване, може да натовари чувствителния детски организъм и да подпомогне развитието на нови алергии или да даде път на хронични и остри респираторни инфекции. В кооператива всичко това може да бъде предвидено, тъй като родителите изцяло определят как да е организирано менюто за хранене и начините за хигиенизиране на помещенията. Алергичните деца имат възможността да ядат храна съобразена с техните особености, а препаратите за почистване да бъдат натурални и щадящи.

За са достъпни и от финансова гледна точка, освен личния труд от страна на родителите, много от кооперативите печелят допълнителни средства, като стават домакини на различни дейности и събития – музикални часове за бебета и деца, гимнастика, йога, срещи в подкрепа на кърменето и др. В някои кооперативи можете да водите децата си за почасово отглеждане или на полудневни занимания.

roditelski_kooperativi

 

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Posted in: Полезно

1,078 преглеждания

Comments are closed.