Regenbogenland, или шпрехен зи дойч еври дей

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

regenbogen_kesteni

Срещнахме се с Ваня – майка, която заедно с още 4 други решават да създадат кооператив, в който да отглеждат децата си по начина, по който им харесва. 

“Ние сме от Regenbogenland, новосъзададен родителски кооператив. Съществуваме от малко повече от 2 месеца.  В кооператива участваме 5 семейства – тези, които го създадохме – и понеже в две от семействата единият език на родителите е немски се възползваме от възможността  всички  децата да  учат немски. Една от майките Мартина, която говори немски като майчин език, е единият от учителите ни. Мартина е от Германия, женена и живее в България от 5 години, има две деца. Иска децата й да учат и майчиния език, затова и решава да търси съмишленици за да организира родителски кооператив. 

Защо решихте, че вашият вариант е кооператив?

Защото държим на индивидуалния подход към детето, на близка до семейната среда за отглеждането му през деня и разчитаме, че така ще създам кръг от приятели за него с близки до нашите разбирания и идеи. Също така проблема с детските градини в  момента е доста болезнен и не е само до ограничените места в тях, но това е много дълга тема. 

Какво се изисква, за да бъде сформиран един детски кооператив?

В действителност е доста трудно и само със желание няма да се случи, много хора, които срещнахме по пътя останаха само със желанието. Това е начинание, което ти отнема 90 % от времето.  Търсенето на помещение в началото ни изглеждаше толкова сложно, мястото трябваше да покрие изискванията и представите на всеки един от нас, но когато минавахме на следващ етап нещата не ставаха по-лесни. Обощено може да се каже, че основните изисквния са : много усилия, търпение, здрави нерви, компромиси и открито общуване.  

regenbogen_leaves

Какви стъпки трябва да се предприемат, за да е налице едно такова заведение?

Много различни по естество и трудност. Най-лесното е да планираш какво да правят децата, как да им минава денят и какво искаш да хапват. Първоначалното оборудване и обзавеждане на помещението е трудно, но много, много приятно. Търсенето на жилище и учител е най-трудната задача, но плодовете си заслужават. 

До колко е безопасно да се оставя детето в кооператив – предвид липсата на медицински персонал, контрол върху хигиената?

Точно толкова безопасно, колкото и вкъщи. Помещението на кооператива се чисти всеки ден, храната се приготвя в домашни условия с продукти, които всеки купува за себе си. Медицински персонал липсва точно толкова, колкото и вкъщи и може да бъде повикан при нужда. Постарахме се помещението да е на партерен етаж, за да е подсигурена поне противопожарната безопасност и излизането на децата през друг изход, ако се случи нещо.  

regenbogen_aplikacii

Защо кооперативът е най-доброто място за вашето дете?

Заради индивидуалния подход, заради родителското отношение към детето от не негови родители, заради взаимността на идеите и притесненията, заради общата кауза всички деца в групата да се чувстват еднакво добре.

В нашия кооператив държим много на здравословна храна, за сега менюто ни е основно вегетарианско, като е в петък  децата ядът риба.  Готвим на децата ние родителите като се редуваме всеки ден от седмицата. Изградили сме меню в което да покриват нуждите  на организма. 

Какви са заниманията в кооператива?

При нас децата са основно във възрастовата група между 2-3 години. Подготвяме заниманията така, че да отговарят на тяхната възраст. Да са им интересни, в същото време обучаващи и образователни. Стараем се да въвличаме повече децата в ежедневните дейности, които ние правим като възрастни, помагат в чистенето, в сервирането и отсервирането преди и след хранене. Подготовката за сън, която включва оправяне на креватчетата и т.н. Все още сме в началото и имаме много идеи, които се надяваме да осъществим във времето , например имаме желание да включим  децата в приготвяне на храната, като месене на хляб например.

Освен основите като рисуване, музика, пеене, имаме и йога, според различните сезони засягаме и различни теми, като например за октомври темата на заниманията ние е “есен”. И всяка седмица имаме различна подтема: есени плодове и зеленчуци, листопад,смяна на сезони, зимен сън на животните, денят на лагодарността (Erntedank)…

И разбира се най-важното през голяма част на деня на децата се говори на немски. 

regenbogen_kids

С какво е по-различно място от една добра частна или държавна градина?

Със семейната среда, която се стремим да създадем, с малката бройка на децата в групата, с различната възраст на децата в групата, което ги кара да учат и да се съобразяват, с възприемането на идеите и притесненията на на всеки родител.

И най-вече в това, че ние родителите сме въвлечени в този процес, не стоим някъде отстрани, ние сме част от всичко това, и между другото това носи много голяма сигурност в децата. Децата възприемат мястото вече като свой дом за игра. 

Защо смятате, че родителите, които нямат професионален опит и компетенции относно ранното образование, знаят как да обучават децата си

Защото родителският кооператив не е място за “обучение”, а за отглеждане на децата в семейна среда. Заниманията, които целят придобиване на някакви умения и компетентности се водят от специалисти и преподаватели. 

Как процедирате, когато има болни деца?

Болните деца си остават вкъщи, за да се гушкат с мама. Ако става дума за лека оздравителна хрема или кашлица, не се гледа с лошо око на детето. Няма как да се заразят на този етап от болестта”.

Така живеят децата в Regenbogenland. Научете повече за кооператива от страничката му във фейсбук.


Прочетете още:

roditelski_kooperativi_5  Родителските кооперативи – утвърдената алтернатива

disguise_girl  3 лесни творчески идеи за игра с малки деца

 

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Posted in: Находка

1,154 преглеждания

Comments are closed.