Първите седем знака, че детето ви е готово да се занимава с отборен спорт

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Може да смятате, че вашето дете вече е готово да се занимава сериозно с някакъв спорт, особено, ако неговите връстници вече го правят. И колкото и голямо желание да имате вие, имайте предвид, че много деца стават физически, психически и емоционално готови да се конкурират чак във втори или дори трети клас. Което, разбира се, не означава, че наследникът ви има проблеми с развитието или че не става за спортист.

Отборните спортове са страхотен начин за придобиване на опит в много области и в същото време идеален вариант детето да се движи и да бъде във форма. Но не трябва да забравяме, че е не по-малко важно да бъде весело и да се прави за удоволствие, а не насила.

Децата, които започнат твърде рано, може да се чувстват разочаровани и притеснени от евентуални неуспехи или да страдат от физически наранявания, заради голямото натоварване. Повечето експерти са на мнение, че 6 години е най-ранната възраст, на която детето може да започне да играе организирани отборни спортове и дори препоръчват да се изчака до навършване на 8 години. Но също така децата се развиват различно, както физически, така и психически,  така че готовността им зависи повече от това, отколкото от възрастта.

За да сте сигурни, че детето ви е готово да се хвърли в дебрите на спорта, следете за следните седем знака:


Показва силен интерес към спорта 

Няма смисъл да запишете детето си на отборен спорт (а и на какъвто и да е спорт), ако то няма желание да играе. Най-много по този начин да го накараме да негодува към всички видове спорт. Така че, ако не е готово, по добре да оставим детето да тича и играе навън с приятели. Да оставим на времето то само да си намери и хареса и избере спорт, който би искало да опита.

Едно от най-важните неща, които понякога като родители забравяме, е това, да оставяме детето да следва своите желания, а не нашите амбиции за него.


Детето е достатъчно силно и има необходимите умения
 

Ако детето ви е по-дребно и слабо от връстниците си или не умее добре да хвърля, хваща или рита топка, то ще бъде поставено от самото начало в неравностойно положение, ако се включи в отбора. Също така има и по-голяма вероятност да бъде наранено. В такъв случай, може би е по-добре вие да се поупражнявате с него в двора или в парка, докато придобие повече опит и по-голяма сила.


Може да разбира и следва инструкции

Преработването на информация и следването на точно зададени инструкции, идваща от много страни – треньори, родители, съотборници, може да бъде истинско предизвикателство за повечето малки деца. До навършване на 6 или 7 години, голяма част от децата все още нямат тези способности. А това, както знаете, е ключов момент, що се отнася до спорта.


Умее да се фокусира и да задържа вниманието си върху нещо за два часа

Когато видите детето да се разсейва, да брои мухите в залата или да гледа в облаците по време на тренировка, става ясно, че то не може да се съсредоточи и е загубило интерес към играта. Трябва да знаете, че способността да се съсредоточаваш и задържаш вниманието си върху нещо за по-дълго време, идва с възрастта, а не с опита. Така че, ако детето ви все още бързо губи интерес към заниманието, по-добре изчакайте да съзрее достатъчно.


Разбира концепцията на отборния спорт

Като играч в отборен спорт детето трябва да се научи, че отговорността е споделена от всички, играта е разпределена между всички, като всеки има своята задача. Вниманието няма да бъде съсредоточено само върху него, топката няма да бъде негова през цялото време, а и светлината на прожекторите, победата или загубата също се отнася за целия отбор като едно цяло.


Умее да се разбира с другите деца

Ако детето ви има трудности с комуникацията или работа в група, ако често попада в конфликтни ситуации, може би все още не е готово да се занимава точно с такъв вид спорт. Ако видите, че проявява интерес, обаче, отделете достатъчно време да обсъдите тези проблеми. Обяснете му, че трябва да се спогажда, да прави компромиси и да полага усилия, както за самата игра, така и за отношенията му с останалите членове на отбора.


Може да се справи със загубата

Да побеждаваш е лесно и приятно. Но да загубиш, може да има опустошително действие върху детската психика. Ако детето ви се ядосва или плаче, след загуба в каквато и да е игра, дори на „Не се сърди човече”, когато се забавлявате заедно вкъщи, то един публичен неуспех, може сериозно да му се отрази. Затова, преди го запишете на какъвто и да е спорт, трябва сериозно да поговорите. Да обясните, че загубата в спорта е нещо нормално, което не трябва да го разстройва, а напротив – да го стимулира да бъде по-добър и по-ангажиран. Да тренира по-усилено и да се бори за победа. Нещо, което всъщност трябва да се водещо за всеки аспект от живота му.

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Posted in: Развитие

3,752 преглеждания

Comments are closed.