Открита е алтернатива на ембрионните стволови клетки

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

stvolovi kletki_27906427

Стволови клетки от амниотична течност могат да бъдат трансформирани до състояние, сходно с това на ембрионните стволови клетки, сочат резултатите от наскоро направено изследване. Британски учени заявиха, че успешно препрограмирали клетки от амниотична течност, без да вкарват допълнителни гени в тях. Това показва, че стволови клетки от амниотична течност от донори могат да бъдат складирани в банки и ползвани за терапии и изследвания, осигурявайки по-малко проблематична алтернатива на ембрионните стволови клетки.

От стволови клетки се образуват всички останали клетки в организма. Учените смятат, че помагайки за регенерирането на тъкани, стволовите клетки могат да открият нови перспективи за терапия на нелечими болести, включително сърдечни заболявания и Паркинсон.  Ембрионните стволови клетки имат потенциала да бъдат превърнати във всички видове тъкани. Алтернативи на ембрионните стволови клетки винаги са били търсени отчасти поради етични съображения, а също заради ограничения достъп до донорски ембриони.

В рамките на изследването учени от лондонския Импириъл колидж и Лондонския университетски колеж установиха, че стволовите клетки от амниотична течност са като посредник между ембрионни и възрастни стволови клетки. “Стволовите клетки от амниотична течност имат потенциала да се превърнат в различни видове клетки, но не са плурипотентни, заяви Паскал Гийо от Импириъл колидж в Лондон. Те могат да бъдат върнати в по-ранен стадий на развитие и да станат плурипотентни чрез добавяне на химикал, който променя конфигурацията на ДНК.”

Екипът на Гийо ползвал стволови клетки от амниотична течност от майки донори, които минали тестове за амниоцентеза по време на първите три месеца от бременността си. Клетките израсли в смес от желатинови протеини и били препрограмирани в по-примитивен стадий на развитие чрез добавяне на препарат, наречен валпроична киселина. След това учените извършили поредица тестове и констатирали, че препрограмираните клетки станали плурипотентни или казано с други думи, притежават сходни свойства с тези на ембрионните стволови клетки.

Екипът освен това заключил, че дори след като за известно време са израсли в лабораторна среда, препрограмираните клетки могат да се трансформират в различни видове функциониращи клетки, включително чернодробни, костни и нервни. Те остават плурипотентни дори след като са били  замразени и впоследствие размразени. Изследването ни показва, че амниотичната течност е добър източник на стволови клетки, увери Паоло Де Копи от Лондонския университетски колеж.

Предишни изследвания показаха, че е възможно  възрастни клетки да станат плурипотентни чрез вкарване на допълнителни гени в тях с помощта на вируси. Ефикасността на този вид препрограмиране обаче е относително ниска и съществува риск от проблеми, свързани с разрушаване на ДНК.

Генерирането на плурипотентни клетки, без да се прибягва до генна манипулация, увеличава вероятността те да се използват за терапия, добавят учените. 

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Posted in: Актуално

1,689 преглеждания

Comments are closed.