На път с кърмаче, част втора

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

s bebe na put-1_90669748

Четете също: На път с кърмаче, част първа

Проблеми с кърменето по време на пътуване

При майката:

Запушване, бучки, мастит – много често пътуванията нарушават обичайния ритъм на хранене както при кърмачето, така и при майката. При жени склонни към запушвания това може да доведе до застой на мляко, запушване и дори мастит, ако не се вземат навременни мерки.
Планувайте пътуванията и програмата си така, че и ако пропуснете дадено хранене, да намерите възможност да се изцедите, дори и да не е докрай, а само за облекчение. Ако обаче въпреки усилията ви се сблъскате с някой от горепосочените проблеми, е добре да приложите мерките за справяне с подобни ситуации (виж статията „Запушени канали„).
При условие, че за първи път получавате запушване, може би е добре да се свържете с консултант по кърмене, който дори по телефон може да ви даде насоки как да се справите с него.

Намаляване на количествата, забавен рефлекс на потичане – много често кърмещите жени се оплакват, че неочаквано за тях количеството кърма намалява по време на пътуване, без нищо в ритъма на сукане на бебето да се е променило. Причината за това най-често е чисто психологическа. Промяната в обстановката, смяната на надморската височина и притесненията около бебчето могат да покачат нивата на адреналина при майката, което оказва влияние върху хормоните, свързани с кърменето.
Понякога причина за тези проблеми може да е чисто и просто нередовният прием на храна и течности. И в двата случая това, което можете да направите, е да се грижите за себе си, да се радвате на пътуването и да кърмите по-често.

При кърмачето:

Промяна на обичайния ритъм на кърмене – това е най-честият проблем, с който можете да се сблъскате по време на пътуване. Много бебчетата започват да сучат по-често къде за успокоени, къде за утоляване на жаждата. Други пък намаляват броя на дневните кърмения за сметка на нощните. Често дневното сукане може да бъде съпроводено с плач и сърденето на гърда. Причината за това може да са както горещините (при летните пътешествия), така и нервната превъзбуда от промените. Това, което можете да ви помогне, е да кърмите детето си в полусънно състояние.
Ако промените в ритъма на хранения ви притесняват, то мога да ви успокоя, че това е само период, който ще отмине, след като се приберете у дома и детето влезе в обичайния си ритъм на живот.

Стомашно-чревни неразположения – колкото и рядко да е това при кърмени деца, понякога по време на летните почивки се случва малките да бъдат засегнати от инфекции на стомашно-чревния тракт. Първото нещо, което е добре да се направи, е веднага да потърсите консултация с лекар, за да се започне навременно лечение. За да се избегне дехидратацията на детето ви, най-добре ще бъде бебето да премине основно на кърма. Така заболяването преминава значително по-леко и се избягва евентуална хоспитализация.

Независимо на каква възраст са вашите деца, вашето пътуване или почивка ще с прекрасни, щом го има млякото на мама.


Автор:
 Десислава Разсадова, 

доброволен консултант по кърмене към НАПК

Специална благодарност към НАПК за предоставената статия

www.podkrepazakarmene.com

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Posted in: Актуално

2,126 преглеждания

Comments are closed.