Мери Блеър

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

maryblair

Днес се на навършват 100 години от рождението на Мери Блеър – графичен дизайнер, илюстратор и художник, част от екипа и един от най-добрите художници на Дисни. Сега вече досетихте ли се…може би всъщност познавате Мери Блеър по-добре, отколкото предполагате.

Мери е родена на 21 октомври 1911г. в Оклахома, САЩ. Истинското й име е Мери Робинсън. Когато е ученичка, благодарение на стипендия, която получава, има възможност да замине за Лос Анджелис, където се учи в престижния Chouinard Art Institute от редица известни в анимацията преподаватели. Тази школа й дава начален тласък и я стимулира да развие дарбата си.

Преди да стане част от Уолт Дисни, Мери работи в различни компании, трупа опит и доказва таланта си. Кариерата й в кино индустрията и по-конкретно в продукцията на анимационни филми започва в средата на 30-те години на 20 век. През 1940 г. първо съпругът й – художникът Лий Евърет Блеър, за когото се омъжва през 1934г., а скоро след това и самата Мери започват работа в студиото на Уолт Дисни, с когото година по-късно предприемат пътешествие в Южна Америка.

След като постъпва в Дисни, Мери участва в създаването на едни от най-известните по цял свят анимационни образи – „Алиса в страната на чудесата”, „Питър Пан”, „Пепеляшка”. Някои от илюстрираните й книги за деца от 50-те години на 20 век са постоянно преиздавани и до днес – детската поредица Little Golden Books на Simon & Schuster например, неизменно в тираж и до днес. В компанията Дисни тя поема и редица други проекти, които и до ден днешен напомнят за
изкуството й.

Мери умира на 26 юли 1987г.

През 1991г., посмъртно – 13 години след смъртта й, Мери печели наградата „Легендите на Дисни” – тя е една от първите жени, получили подобно признание. Присъждат й и наградата „Маккей”, отново посмъртно, за изключителен принос в анимационното изкуство.

По повод 100-годишнината от рождението й – днес, 21 октомври 2011г., Google ѝ посвещава специално лого.

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Posted in: Събития

967 преглеждания

Comments are closed.