Какво могат хората със Синдром на Даун – отбелязваме 21 март 2015 с нов емотикон

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

moga-news-cover

Всяка година на 21-ви март се отбелязва Международният ден на хората със Синдром на Даун. Изборът на тази дата е произлязъл от това, че изписването съвпада с другото наименование на Синдрома – тризомия 21. Третото копие на 21 хромозома е уникално само за хората със Синдром на Даун. Допълнителният генетичен материал предизвиква забавяне в развитието на засегнатото дете.

За пръв път това състояние е описано от английския лекар генетик Джон Лангдън Даун през 1866 г., който му дава определението “монголизъм” поради физическите характеристики на децата с този синдром – заоблена форма на лицето и очи във форма на бадем. Близо век по-късно е открита и допълнителната хромозома, която е причина за това състояние и през 1965 г. хромозомната аномалия официално получава името Синдром на Даун.

Противно на масово разпространените разбирания на темата, децата с тази генетична аномалия, не винаги са умствено изостанали. При тях понякога се наблюдават сърдечни нарушения, нисък мускулен тонус, но тези проблеми се преодоляват с медикаменти и физиотерапия. Децата със Синдром на Даун обикновено са мили и усмихнати.

Тази година се навършват 10 години от отбелязването на Международния ден на хората със Синдром на Даун.

По този повод Фондация Карин дом – Варна започна кампания под надслов „Какво могат хората със Синдром на Даун“, в която подарява на аудиторията специално изработени емотикони, напомнящи на лицата на деца с този синдром. Всеки, който желае да се включи в кампанията, може да напише в празното поле над емотикона „какво могат хората със Синдром на Даун“ и да ни го изпрати на е-поща moga@karindom.org. Така повече хора ще се поинтересуват от това състояние, както и ще се образоват на тази тема. Важно е да се повдигне общественото внимание върху това, какво всъщност могат тези деца, за да знаят и как да се отнасят към тях.

За всички, които искат да се включат трябва първо да свалят файл Емотикони за оцветяване (PDF) – разпечатайте, оцветявайте, апликирайте, включете децата, семейството и приятели!

Или свалете файл Емотикони „Аз мога“ (DOC) – попълнете полетата над човечетата с Вашето лично послание и изпратете файловете или снимани рисунки на имейл moga@karindom.org.

Екипът на Карин дом ще разгледа всички получени файлове и ще ги публикува.

Нека заедно помогнем на широката общественост да се запознае с възможностите на хората със Синдром на Даун и да се отнася с разбиране и подкрепа към децата и техните семейства!

източник: НМД

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Posted in: Събития

1,808 преглеждания

Comments are closed.