Как да забременеем по естествен начин?

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

08-pregnant-knitting_effex

Стерилитетът е все по-често срещан проблем в много семейства в днешни дни. Много често лекарите нямат обяснение за причините за стерилитет. Понякога причината не е здравословна и много често тялото може да бъде върнато в предишната му фертилна форма само с помощта на естествени средства. Стерилитетът, както и всяка болест, са знак, че нещо в тялото не е наред и трябва да бъде поправено.

Стерилитетът често е комплексен проблем, който има просто решение. Има много фактори, които могат да бъдат замесени в стерилитета и това е причината конвенционалното лечение често да бъде неефективно – защото просто не може да достигне до причината. Лекарствата, които се прилагат против стерилитет и хормоналните препарати понякога могат дори да нанесат допълнителни вреди.

Какво причинява стерилитет?
Причините могат да се безброй: хормонален дисбаланс, синдром на поликистозни яйчници, физически блокаж на маточни тръби, ендометриоза, липса на овулация, неадекватна хормонална продукция, кратка лутеална фаза, недостиг на лутенизиращия хормон, високи нива на пролактин и много други.

Липсата на важни хранителни елементи в диетата също може да играе важна роля, както и наличието на токсини. Това са проблеми, които трудно могат да бъдат разпознати дори и от най-добрите специалисти по естествено лечение на стерилитет. Хормоналното лечение, от друга страна, може да има ефект при някои пациенти, но в никакъв случай не представлява отговор за всички.

Истината е, че промяната в храненето и начина на живот могат да бъдат от огромно значение за увеличаване на фертилността (плодовитостта), както и да подобри други показатели като наднормено тегло, отпадналост, проблеми с кръвната захар, кожни проблеми и безсъние.
Как да си върнем фертилността?
Това е една често използвана от мен система (бел. ред. http://wellnessmama.com), която е помогнала на много жени да забременеят естествено. Освен за увеличаване на фертилността, тя помага и за облекчаване на ПМС, схващане, умора, тежка менструация и друг хормонални проблеми. Програмата е създадена, за да помогне за разрешаването на физическата неспособност за забременяване.

Стъпка 1: Хранене
Това е най-важната стъпка. Повечето хора в днешни дни не приемат важните хранителни съставки, отговарящи за правилното функциониране на тялото им. Освен това храненето е отговорно и за друг основен проблем – наднорменото тегло. То не би позволило евентуално зачеване или не би износило бременност, ако не разполага с нужната основа за тази тежка задача. Много жени се насочват към нискомаслена, богата на фибри диета, за да подобрят здравето си и фертилността си. Намаляването на теглото помага до голяма степен за увеличаване на фертилността, но тя намалява и ако сме прекалено слаби, защото липсата на достатъчно телесни мазнини лишава тялото от белтъчини и мазнини, необходими за производството на важни хормони.  

За да се оптимизира фертилността чрез хранене трябва да:
Избягват зърнените, рафинирани и полуготови храни, захари и нишестени храни от диетата. Да се приемат нужни въглехидрати чрез зеленчуци и плодов.
Да се увеличат здравословните мазнини, особено тези от растителни източници – кокосово масло, зехтин, авокадо, ядки.
Прием на достатъчно протеини, особено такива от растителноядни животни, яйца и ядки.
Преобладаващ прием на сурови зеленчуци, особено зеленолистни (спанак, маруля, зелени салати), броколи, карфиол, кале, зеле, брюкселско зеле и др.
Да се избягват термично обработени млечни продукти и ако приемат млечни, нека да бъдат сурови, органични такива – масло, гхий, заквасена сметана.

Пийте много вода – следете урината ви да е много слабо оцветена. За повечето жени, това означава 2 литра вода на ден.

Следете нивата на инсулина в кръвта ви да са ниски – дори и да не страдате от диабет. Високо въглехидратната диета, особено с храни с висок гликемичен индекс, често се свързва с някакви нива на инсулинова резистентност. Оптимизирането на диетата с гореспоменатите методи помага на тялото да стане по-чувствително към инсулин, което от своя страна помага за производството на хормони за правилното функциониране на тялото.
За някои жени само тези мерки помагат за оптимизиране на фертилността и им позволяват да заченат. Важно е този начин на живот и хранене да продължат и по време на бременността, за да осигурите на развиващото се бебе всички необходими хранителни вещества.  Бременността не бива да се превръща в причина за установяване на нездравословни хранителни навици. bremennost est

Стъпка 2: Начин на живот
Всеки един лекар, или дори бързо проучване в гугъл, дава да разберем, че навици като тютюнопушене, консумация на алкохол и наркотици, много кофеин сериозно вредят на здравето и в частност на способността на тялото да зачене. Има и други факти от начина на живот, като например:
Недостатъчно сън
Излагане на определени токсини
Липса на движение или прекалено много движение
Високи нива на стрес
Определено лечение или хранителни добавки
Повечето фактори, зависещи от начина на живот са лесни за контролиране с малко повече усилия.

Най-често срещаните от тях са:

Да започнете да спите достатъчно – сънят има съществена роля в продукцията на хормони. Проучванията сочат, че жени с нисък мелатонин и серотонин имат по-кратка лутеална фаза (време между овулацията и менструацията) и съответно имат по-малки шансове да заченат. Липсата на достатъчно сън също влияе на способността на тялото, да контролира кортизола и инсулина, което прави зачеването много трудно. Направете дългия сън приоритет в начина си на живот, ако досега сте се лишавали от него и имате  затруднения със забременяването. Това означава да си вземате дрямка през деня или си лягайте няколко часа по-рано. Спете в напълно тъмна стая, защото това помага на ниват на мелатонин да се балансират.
Доведете до минимум нивата на токсините – по тази тема трябва да изчетете тонове с информация – но за повечето жени е достатъчно да намалят употребата на повечето масови домакински препарати, вода от пластмасова бутилка, конвенционалната козметика и продукти за красота.

Упражнявайте се, движете се, спортувайте. Движението е важно за фертилността. Имайте предвид, обаче, че прекаленото натоварване на тялото също може да има негативен ефект. Повечето жени усещат промяната с няколко часа приятно движение на седмица (разходки, забавни спортове, плуване) и няколко тренировки във фитнеса. Прекалено многото интензивни натоварвания карат тялото да отлага овулацията, особено ако натоварването е системно. Отслабването и лишаването от излишните килограми имат благоприятно влияние върху фертилността. Прекалено малката телесна мазнина, обаче, също може да постави тялото в режим на не-овулиране.

Ограничете стреса. По-лесно е да се каже отколкото да се направи, особено за някой, който преминава през период на силни емоции и опити за забременяване. Вероятно са ви казали, че ако се успокоите ще забременеете. Това за някои хора може и да не е ключа към успеха, но намаляването на стреса е винаги добра идея за всеки бъдещ родител. Често по-горните идеи са отговора за повечето проблеми с фертилността на по-голямата част от хората.
Консултирайте се с вашия лекар дали някои от лекарствата или хранителните добавки, които приемате не могат да бъдат причина да не забременеете. Стероидите и антидепресантите са някои от тези лекарства, както и всяко друго хормоно- съдържащо или повлияващо лечение.pregnancy

Стъпка 3: Добавки
Докато диетата и начина на живот сами по себе си често повлияват фертилността, някои жени забелязват по-бързи или по-добри резултати с приемането на някои естествени билкови хранителни добавки. Една от тези,  е ферментирало рибено масло, което е също идеална добавка за правилното развитие на бебето и бременността. Консултирайте се с лекар за количествата, които трябва да приемате в периода преди да забременеете. Полезните мазнини, които се съдържат в рибеното масло и високото количество Omega-3 помагат за преодоляване на инфекции и за правилната продукция на хормони в тялото.
Някои жени използват следните билкови добавки за подобряване на фертилността:
Листа от червена малина – добре позната билка за подобряване на фертилността, полезна и по време на бременността. Има високо хранителен профил и е особено богата на калций и силен репродуктивен стимулант. Пие се под формата на билка – на студен или горещ чай.
Листа от коприва – богата на минерали. Съдържа много хлорофил и представлява чиста храна за бъбреците. По време на бременността е полезна заради силната концентрация на полезни вещества, витамин K, койот предотвратява кръвоизливи. Приема се под формата на чай.
Глухарче – съдържа витамините A и C както и други минерали. Коренът е полезен за черния дроб, а листата имат леко диуретично действие. Помага за пречистване на тялото и за изчистване на токсините.

Люцерна – има витамини A, D, E и K и 8 храносмилателни ензима. Съдържа и минерали и често се добавя към комерсиалните витамини заради високо минералния си профил.
Червена детелина – има високо съдържание на витамини и съдържа почти всички полезни минерали. Смята се, че балансира хормоните и възвръща фертилността.
Растението мака – хормонобалансираща билка, позната по цял свят със своите качества за увеличаване на плодовитостта и доброто здраве. Полезна е за увеличаване на фертилността както при жените така и при мъжете. За жените се препоръчва да се пие между овулация и менструация и да се спре след това и по време на бременността. Това е много силна билка, която има силен ефект за усилване на плодовитостта. Продава се под формата на сух прах или на таблетки (капсули).

Витекс (медоносно растение, Аврамово дърво, Свещенния храст, Дървото цар, Vitex agnus-castus) – подобрява работата на хипофизата и помага за удължаване лутеалната фаза. Намалява пролактина и увеличава прогестерона. За някои жени това е достатъчно, за да заченат.

Естествен прогестеронен крем – проблемите със фертилността често се свързват със специфични хормонални отклонения. Особено при жените с кратък цикъл (овулация непосредствено преди менструация), проблемът е в прогестерона. Виждала съм хора, които използват естествен прогестеронен крем и успяват да забременеят само месец-два след началото на лечението. Ако решите да заложите на подобно лечение, проучете типа прогестеронен крем, който използвате. Гледайте да не е на базата на соя и го използвайте само през втората половина на цикъла. Някои лекари препоръчват прогестеронния крем да се използва и през първите три месеца от бременността и след това да се намали поетапно като се правят изследвания, за да се разбере дали тялото се справя само с производството на този хормон. През втория триместър плацентата иззема тази функция и наваксва количествата прогестерон.

Важно: Не приемайте нито една от тези билки в комбинация с медикаменти за лечение на стерилитет, хормонално лечение или противозачатъчни лекарства. Точно както с приема на всички останали билки, добавки или лекарства, трябва да се консултирате с вашия лекар за вашия случай и да направите ваше собствено проучване.
Витамини, които увеличават фертилността:

Витамин D – липсата му е често срещана в САЩ, особено през зимата и оказва голямо влияние върху цялостното здраве. Скорошно проучване свързва дефицитът му със зачестяващите случаи на стерилитет и спонтанни аборти.

Витамин C – това е силен антиоксидант и е показан за мъже и за жени и за подобряване на шансовете за зачеване. Трябва да се приемат поне 2 000 мг с храната в периода пред забременяване.
Фолиева киселина – всеизвестен е факта, че фолиевата киселина трябва да се намира в достатъчни количества в тялото на бъдещата майка и баща, за да се гарантира правилното развитие на плода и добрите шансове за отглеждане на здрава бременност. Някои лекари препоръчват до 5 000 микрограма на ден по време на бременност, а преди това – поне 2 000 микрограма на ден.

Цинк – Много важен за делението на клетките и спермогенезата и овулацията. Комбинира се с В витамини.

Селен – помага за изчистването от свободни радикали и предпазва сперматозоидите и яйцеклетките. Добре известна за подпомагането на делението на клетките и може да предпази от спонтанен аборт.

B-витамини – липсата им е често срещана при хора, които се хранят с рафинирани или полуготови храни, нишестени храни или захар. Оптимизирането на храни, богати на витамин В подпомага увеличаването нивата на лутенизиращия хормон и фоликул-стимулиращия хормон, което подобрява фертилността.

За една двойка, битката към бременността може да бъде агонизиращо изживяване. Правилната диета и хранене, може много да помогне на тялото да си възвърне плодовитостта и способността да износи здрава бременност, както и да подобри цялостното здраве. По-горе споменатата система е особено полезна и за жени страдащи от тежък предменструален симптом, ендометриоза, поликистозни яйчници, тежка менструация или хормонални проблеми.

Източник: http://wellnessmama.com

За автора: Кейти (или Wellnessmama) е съпруга и майка на 5 деца, самоук готвач, пионер на истинската храна и здравословния начин на живот, скуба дайв фен, пристрастена към кафето, градинарстването, домашната козметика, четенето на медицински журнали, готвенето на здравословни храни и майсторенето на домашни проекти. Тя е и любим наш блогъри непрестанен източник на вдъхновение.

Katie-Wellness-Mama

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

17,857 преглеждания

Comments are closed.