Как да насърчите вашето дете да даде най-доброто от себе си

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

nai-dobroto-ot-decata
10. Използвайте награди за добри постижения
 Ако обаче детето се старае само заради наградата, то няма как да изгради правилното отношение към причините, които налагат извършването на едно или друго действие. Поощренията трябва да са наистина единствено за случаите, в които детето е положило извънредни усилия. Не ги предоставяйте ежедневно и при незначителни поводи като например когато детето си е измило зъбите или си е вързало само връзките на обувките.

11. Давайте възможности за избор
Ако,  3-годишното ви хлапе  отказва да седне на масата за вечеря, кажете му, че ако вечеря по-късно, ще му се наложи да си измие чиниите само или че няма да получи десерт.  Детето може да не направя правилния избор, но в крайна сметка то ще разбере, че е така само ако не получи онова, което иска. Ако искате детето ви да избере от две или повече опции, те трябва да са по-малко привлекателни една от друга.

12. Тон на сътрудничество
Отправяйте своите искания към децата на език, който предполага сътрудничество. Фразата: “Ако прибереш пастелите след като свършиш с рисуването, можем да отидем до парка”, това предполага, че вие не сте сигурни, че детето ще си прибере цветни пастели и е много вероятно това наистина да не се случи. Опитайте с: “Когато си прибереш  пастелите,  ще отидем в парка.”

13. Оставяйте детето да играе само
Много специалисти по предучилищна педагогика споделят, че днешните деца  не използват достатъчно въображението си, в сравнение с децата от преди десетилетие или две. Децата прекарват твърде много от времето си под надзора на възрастните. Полезно би било да им се доверяваме повече и да ги оставяме да играят сами. Не е страшно дори ако детето поскучае малко, в полезни количества това също може да повлияе положително на въображението.

14. Музиката помага
 Когато забележите, че детето скучае твърде дълго, задайте задача, свързана с музика. Ще откриете колко забавно може да е това. Музиката настройва творчески и стимулира всяка дейност, като наред с това повишава настроението.

15. Работа в екип
Ако детето ви се кара за една и съща играчка с друго дете, поставете пет минути, през които децата могат да си я преотстъпват.

16. Всяко дете трябва да се справя с дребните спречквания
Не винаги можете да сте наблизо около детето си, затова трябва да го научите, че е по-добре да намира начин да урежда споровете с другарчетата си по мирен начин, вместо да използва юмруци. Достатъчно е да знае кога да се отдръпне.

17. Пренасочване на вниманието
Ако вашето дете в предучилищна възраст буквално се опитва да се качи на главите на всички по време на купона на сестра си, е добре да го разсеете с  нещо интересно и любимо за него или просто да му прочетете една интересна приказка в другата стая.

18. Как по-лесно да преодолее моментите на раздяла
Възможно е когато оставяте детето в детската градина, то да плаче безутешно или да не иска да се отдели от вас. Затова му подарете нещо, което да му напомня за вас, докато сте разделени. Може да е малък предмет, рисунка, изрязано от плат или хартия сърце. По този начин ще помогнете на детето физически да се чувства по-сигурно и по-малко тревожно.

19. Включвайте детето в поправянето на щети, за които е пряко отговорно

Ако заварите детето си да рисува по стените, включете го когато решите да ги измиете или пребоядисате.

20. Не отлагайте наказанието или порицанието
Ако трябва да порицае детето си, направете го непосредствено в момента на извършване на неправилното действие. Често родителите прибягват до формулата: „Почакай да се приберем у дома…“, но често докато се приберете и вие и детето ви ще сте забравили за случката.  Също така ако отложите  планирания в събота излет, заради провинение в четвъртък, такива мерки не биха имали желания възпитателен ефект и не биха предотвратили невъздържани и необосновани изблици, а детето вероятно ще остане с усещането, че е незаслужено наказано.

Адаптация от: www.parents.com

 

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Pages: 1 2

50,168 преглеждания

Comments are closed.