Бебето ви на 40 седмици

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Вижте седмица 41

Тази седмица бебето ви:

Говори

Сега, след като бебето ви разбира прости думи и фрази, е по-важно от всякога да не спирате на му говорите, за да го окуражите да започне да използва част от това, което чува. Към четиридесетата седмица то ще експериментира да повтаря думите, които казвате. Тези думи (които вероятно ще звучат съвсем различно от вашата версия) са неговият първи опит за вербална комуникация. Винаги го насърчавайте, когато използва нови думи и му помагайте като поддържате несекващ коментар на деня ви заедно – „Нека да те сложим да седнеш на високия стол. Сега поставяме коланите и ще ги закопчеем, за да не паднеш. Свали си крачетата долу. Сега вече седиш на стола и аз ще ти дам обяда.“С това подробно описание ще му помогнете да се научи да назовава предметите и по-добре да разбира как работи езика.

На чии грижи да поверим детето?

Било защото се връщате на работа или наистина трябва да отидете на фризьор,  с наближаването на първия рожден ден на вашето дете, вероятно ще почувствате необходимост да го поверите на грижите на детски ясли или бавачка. Това може да се окаже мъчително изживяване. Каквото и да изберете, уверете се, че се чувствате комфортно като оставяте детето и че напълно сте наясно с грижите, които то ще получава.

Целувки и прегръдки

До този момент вие сте обсипвали бебето си с любов и внимание през целия му живот и сега, като по чудо, то започва да изразява същата привързаност към вас. Множество прегръдки и целувки (много от които лигави) ще се изсипват върху вас и ще карат сърцето ви да се разтопи. Не забравяйте да отразите този грандиозен напредък в бебешкия албум – в крайна сметка този ден е също толкова значим, колкото денят, в който за пръв път се е преобърнало. Така ще можете да се утешавате с тези щастливи спомени по-късно, когато ще съжителствате с раздразнителен тийнейджър, който никога няма да благоволи да направи нещо толкова не готино като да целуне майка си.

 

Реч и проблеми с езика:

Детето ви най-вероятно има проблем с езика ако:

  • Вашето бебе не изглежда да ви слуша
  • Не се наслаждава на различни звуци и не реагира на тях
  • Бебето има проблем с възприемането на дъвчене, смучене, отхапване или гълтане
  • Към 12 месец, бебето не използва никакви жестове с ръце
  • Към 18 месец, то предпочита да общува с вас посредством жестове, вместо вербално
  • Към 18 месец, детето изпитва трудности да имитира звуци
  • Детето е объркано от собствената си липса на реч
  • Детето изпитва трудности да ви разбере
  • Детето заеква
  • Към 2 годинки детето не използва самостоятелно думи и фрази, а само имитира вашия говор
  • Към 2 годинки детето няма достатъчен набор от думи в речника си , за да изрази основни нужди и все още разчита на жестикулиране
  • Към 2 годинки детето не може да следва проста инструкция
  • Детето има необичаен тон на гласа
  • Особено трудно е да разбирате детето, с оглед на неговата възраст. Към две годинки хората в близък контакт с вашето дете би следвало да разбират най-малко половината от това, което казва. Към тригодишна възраст това трябва да се увеличи на 75% и към четири години детето трябва да бъде разбирано от всеки, който контактува с него. 

Всички деца са различни и се развиват с различна скорост, така че не се притеснявайте прекалено, ако вашето бебе придобива нови умения с различно темпо от другите около него. Но ако все пак се тревожите за неговото  развитие, потърсете професионална медицинска помощ.

На чии грижи да поверим детето?

На все още неопитните родители може да им се стори сериозно предизвикателство да разузнаят къде или на кого да поверят своето бебе, да сверят и обработят информацията и да я използват спрямо нуждите си. Докато някои родители намират за успокоително да виждат детето си в група от други деца на същата възраст в детските ясли, други предпочитат грижите на само един човек – бавачка. И двата варианта биха били добър избор, в зависимост от колко часа на ден грижи ще се нуждае вашето бебе и какво е отношението ви по този въпрос.

Независимо от това на чии грижи ще поверите бебето си, най-същественото за вашето спокойствие ще е да сте сигурни в избора си. Трябва да се чувствате щастливи , когато оставяте детето си (доколкото това е възможно) и да знаете, че всички негови нужди са задоволени и то ще си прекара добре.

Когато проучвате този въпрос, добра идея е да поговорите с други майки, които живеят във вашия район. Информацията от първа ръка е най-добрата препоръка и когато говорите с някой, който има опит, можете спокойно да зададете всички онези трудни въпроси.

 

Още за развитието на бебето 

Бебето ви може да върви, като го държите за ръчичка и подава съответно ръка или крак, когато го обличате. Докато обядвате сграбчва някоя чаша (макар някои бебета да започват да правят това няколко месеца по-късно) и да ядат сами с лъжица.

Когато бебето ви започне да пие от чаша само, вероятно ще трябва да се приготвите да улавяте летящите чаши, които ще започне да хвърля.

 

Какво се случва с вас: Функциониране с по-малко сън 

Никой не функционира добре, когато е недоспал. Ето няколко тактики, за тогава, когато липсата на сън започне да ви се отразява:

–                    Излезте на свеж въздух. Енергична разходка на чист въздух прави чудеса.

–                    Още по-добра идея е да отидете с бебето си на плуване. Вие ще се освежите, а бебето ви ще се умори и ще спи без проблеми цялата нощ.

–                    Пийте много вода – дехидратирането прави умората още по-осезаема.

–                    Взимайте си следобедна дрямка. Петнадесет минутното дремване, докато бебето ви спи или през обедната почивка, ако ходите на работа ще ви помогне да изкарате следобеда по-добре.

 

От родители за родители: Постоянен режим 

„Мисля, че постоянните навици от детска възраст са наистина добър начин вашето бебе да е щастливо и уверено. Слагам дъщеря ми да спи в 8 часа вечерта без изключения, така че когато това време наближи, тя вече се е успокоила.”

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Posted in: Актуално

811 преглеждания

Comments are closed.