Бебето ви на 26 седмици

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Вижте седмица 27

Тази седмица бебето ви:

Имитира реч

Бебето ви ще започне да употребява звуци, подобни на реч, все повече и повече. На тази възраст то ще е специалист по имитирането на моделите на речта и промените в интонацията. То ще обича да провежда „разговори” с възрастните край себе си – в които ще чакате пауза помежду бърборенето му, за да му „отговорите”. То ще се започне да експериментира сериозно със звуците, които може да издава – можете да го насърчите, като имитирате звуците, които то издава. Бебето ще реши, че това е чудесна игра и ще бъдете изумени от набора звуци, които то владее. На тази възраст четенето също ще го срещне с различни интонации и звуци, които обичайно може и да не чува.
Намерете още съвети как да насърчите комуникационните умения на бебето.

Четенето с бебето

Макар че съществува общо съгласие, че ползите от ежедневното четене с бебето от най-ранна възраст са големи, много родители се колебаят какво да четат, колко продължително и на каква възраст да започнат четенето.

Всички деца харесват времето, прекарано с родителя, което четенето ни дава и бебетата не правят изключение в това отношение. Макар че може да се чувствате неловко да четете на бебенце на три дни, то ще се радва да е гушнато и да слуша четящия ви глас. Можете да му четете дори вестник или вашата книга! Опитвайте се да четете ежедневно с бебето – можете да пожелаете да го превърнете в част от ритуала преди лягане – като не трябва да е твърде продължително, може би по 5-10 минути.

Поне в първите няколко месеца няма значение какво четете – всичко се свежда до тона на гласа ви.  Също така бебето ви няма да проявява интерес към картинките. Но около навършването на 4-месечна възраст то ще обръща повече внимание, така че трябва да подбирате книжки, които са пригодени за бебешкото сграбчване (не след дълго то ще влиза в схватки с вас, за да ги издърпа от ръцете ви!) и с ярки илюстрации, които ще му се харесат.

Открийте нашите най-добри съвети за четенето с бебето.


Най-добрите книжки за бебето

На тази възраст най-добрите книжки за бебето са тези с ярки илюстрации или снимки и малко думи. Бебето ви не може да се съсредоточава достатъчно дълго, така че да можете да проследите интригуващ сюжет (или каквото и да било история въобще!), така че избирайте книжките с прости текстове. То ще харесва книжки с картинки на предмети от ежедневието, които можете да посочвате и назовавате. На тази възраст най-добре е да инвестирате в книжки с твърди страници, тъй като бебето няма да има достатъчно сръчност да борави с хартиените страници, без да ги къса. На тази възраст книжките трябва да са достатъчно твърди, за да оцеляват!

Открийте най-добрите книжки за четене с бебето.

Комуникационните умения на бебето:

Крайгълните камъни на развитието включват:

  • Отговаря на името си
  • В отговор на звуците, които чува, бебето издава свои собствени звуци
  • Започва да експериментира с бърборенето си
  • Опитва се да имитира звуци
  • Нараства диапазона на звуците, които то издава
  • Може да участва в „разговор”

Децата са различни и се развиват с различно темпо, така че не се притеснявайте прекомерно от това, че детето ви усвоява нови умения  по-бавно в  сравнение с другите деца около него. Ако обаче се тревожите за развитието му, обсъдете го със здравен специалист, за да получите подкрепа. 

Какво мога да направя, за да насърча комуникативните му умения?

  • Играйте игри на „папагал”. Бебето ви ще хареса да копирате звуците му
  • Провеждайте „разговори” с бебето си, като изчакате паузата в бъбренето му, за да му „отговорите”.
  • Задавайте му въпроси и чакайте отговори. Интонацията ви трябва да му подскаже, че сте свършили и е негов ред да говори.
  • Покажете на бебето си прости думи от ежедневния му живот. Използвайте правилното название, а не бебешки език – в перспектива това ще помогне за изказа му.
  • Четете книжки с бебето – на този етап то ще започне да се интересува от илюстрациите, както и от звука на гласа ви, така че опитайте да изберете книжка с ярки и ясни картинки.

Четенето с бебето:

  • Отделяйте ежедневно време да четете с детето си. Четенето е чудесен начин да прекарвате време заедно –  опитайте се да го направите специално, като се сгушите на нарочен за целта стол или избирайте едно и също време от денонощието (точно преди сън е страхотно време).
  • Когато четете заедно, гледайте книжката и бебето си. Опитайте се да забележите какво гледа то и го използвайте като ориентир да посочвате и назовавате предмети в илюстрациите, които то може би разпознава.
  • Придайте изразителност на гласа си. Опитайте да използвате различни звуци и сила да предавате емоции, когато четете с бебето, за да поддържате интереса му.
  • Подгответе се да четете любимата книга отново и отново. Децата учат чрез повторение, така че вашето ще се научи да предугажда развоя на историята, ако всеки път при четенето използвате един и същ тембър.
  • Бебето ви ще премине през фази, в които може да ви е трудно да му четете – то ще тегли книжката от вас, няма да иска да сяда с вас, няма да ви слуша, докато четете. Упорствайте, защото продължавайки да му четете, вие ще го научите на стойността на книжките и четенето, както и да цени времето, прекарано с вас в четене.
  • Бебето ви не може да чете в действителност, така че няма да знае, ако не се придържате към точните думи на страницата. Можете да си измисляте истории, докато четете, а ако намирате, че книжката е твърде дълга за него, да пропуснете няколко страници!

Какви видове книжки са подходящи за бебето ми?

Малкото ви бебче ще хареса книжки, които имат малко думи и прости, пъстроцветни илюстрации на всяка страница. Когато порасне малко, то ще се радва на книжки с прости фотографски изображения на предмети, които разпознава – коли, храна, играчки и животни.

Щом стане достатъчно голямо, за да сграбчва, книжките ще станат една от любимите играчки на бебето ви – не само за четене, а и за ядене, хвърляне и късане! Не инвестирайте в скъпи книжки на тази възраст, заложете на обикновените и здрави такива. Картонените книжки са най-честия избор за тази възраст, тъй като са изключително твърди.

 

Още за развитието на бебето 

На тази възраст бебетата са привлечени от плюшени играчки, малки и големи. Една от тях даже може да се превърне в неразделен приятел, който му дава сигурност. Ако е така, ще трябва да я взимате навсякъде, където излизате. Не се притеснявайте: „преходен предмет“, какъвто е играчката, е признак на зараждащата се самостоятелност на бебето, което ще започва да се учи да не разчита изцяло на вас – това ще става бавно, но неотменно.

Когато прибавяте нови членове към вашата колекция от плюшени играчки, внимавайте те да са меки и добре зашити. Ако забележите, че бебето ви предпочита някоя конкретно, добра идея е да купите още една такава. Ще му я давате да я гушка, когато другата е за пране. Освен това ще имате и резерва, в случай че първата се изгуби!

 

Какво се случва с вас: Внимателно отношение към бабите и дядовците 

Бабите и дядовците са добронамерени. Наистина. Само че може би прекалено много понякога. Опитайте се да не реагирате твърде остро или отбранително, ако вашите родители или тези на на партньора ви критикуват как отглеждате детето си или се опитват да променят мнението ви. Ако сте уверена в своите собствени разбирания по този въпрос ще е по-лесно да се справите с натрапените съвети. Те може и да имат повече опит в отглеждането на деца, но вие сте майката на това бебе, затова е добре да им го напомняте внимателно.

 

От родители за родители: Сменяне на пелени  

Докато сменяте пелените, може да дадете на бебето си някаква малка играчка, за да се разсее. Така по-лесно ще успеете да приключите със задачата.

 

 

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Posted in: Актуално

1,445 преглеждания

Comments are closed.