Бебето ви на 20 седмици

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Вижте седмица 21

Тази седмица бебето ви:

Издава човешки звуци

След месеци на пискане и гукане можете да забележите, че детето ви започва да бърбори, като съчетава гласни и съгласни в звуци като „гага”, „дада”, „баба” и „мама”. Все пак имайте едно наум – макар че звучи сякаш произнася първите си думи, все още не можете да претендирате, че „мама” е първата му изречена дума.  Тези „думи” за него нямат никакво значение и ще минат няколко месеца, докато започне да асоциира значението с думата, която произнася. На тази възраст също така бебето ще започне да играе със звуците – ще експериментира със силата, тоновете и различните звуци. 

Нощното хранене

На тази възраст може да откриете, че бебето ви започва да се буди по-рано или по-често през нощта за хранене. Защото е гладно ли? Кърмата ви ли намалява? Трябва ли да обмислите по-ранното въвеждане на твърдите храни?

На пет месеца много бебета стават прекалено разсеяни през деня, за да се хранят достатъчно. Има толкова много неща за разглеждане в околния свят, че може да установите как бебето ви е ангажирано с тях и не обръща нужното внимание на кърменето или шишето с мляко. То захапва и пуска гърдата или биберона десетина пъти, преди да реши, че се е нахранило. Така че е напълно оправдано бебето да се буди от глад през нощта, а в тихата тъмна нощ, в която отсъстват разсейващи обекти и вие сте посветени изцяло един на друг, то може да се нахрани най-качествено за деня.

Техника на милувките

Като се наведете над креватчето му и го потупвате ритмично по гръбчето или дупето, докато е в поза за сън, ще му осигурите комфорт и ще му помогнете да заспи. Като отстраните постепенно „адютантите” на съня – люлеенето и храненето, ще го научите как да се отпуска в леглото си, така че евентуално да заспива без чужда помощ.  Веднъж щом вие и бебето се увенчаете с успех в използването на техниката на милувките, можете да започнете да работите по нейното постепенно премахване, така че да се научи да заспива съвсем самичко. 


Крайъгълните камъни на развитието включват:

  • Към навършването на 5-месечна възраст бебето извръща глава, за да открие човекът, който говори
  • Към навършването на четири месеца търси източника на звука, като извръща глава
  • Развива вокални умения, издавайки набор различни звуци
  • Може да бъде „събеседник”  в „разговор” – първо му говорите вие, след което то ви „отговаря”.

Какво мога да направя, за да насърча развитието на речеви и езикови умения?

  • Говорете му и може да се изненадате, като откриете, че на свой ред то започва да ви „отговаря”.
  • Посветете време, в което да пеете и рецитирате стихчета и римушки заедно.
  • Четете с него  – макар че няма да е в състояние да следи сюжета, ще е удоволствие да слуша гласа ви и моделите на речта, ето защо се постарайте да четете изразително и с интонация. 
  • Не издава звуци
  • Не се стряска от силни шумове
  • Не търси с очи източника на звуците

Знаците, които подсказват за наличието на проблем в развитието:

 Децата са различни и се развиват с различно темпо, така че не се притеснявайте прекомерно от това, че детето ви усвоява нови умения  по-бавно в  сравнение с другите деца около него. Ако обаче се тревожите за развитието му, обсъдете го със здравен специалист, за да получите подкрепа. 

За да помогнете на бебето да усвои модела на нощен сън, опитайте следните съвети, когато се събуди за хранене:

  • Когато бебето ви се събуди за хранене, вземете го внимателно, без много да взаимодействате с него. Опитайте се да избегнете зрителния контакт и да не му говорите.
  • Хранете го на оскъдна светлина, или, ако се чувствате сигурни – на тъмно. Включването на лампите ще го възбуди ненужно.
  • Не се изкушавайте да пропуснете да се оригне, ако се нуждае. Много често, когато бебето ви заспи, докато се храни, е изкушаващо да го поставите обратно в леглото, за да се събуди само 10 минути по-късно, скимтящо заради болката в коремчето. 
  • Не му сменяйте пелената, ако не се налага. Опитайте се да плъзнете пръст под пелената, докато се храни, за да прецените има ли нужда от преобуване. Обикновено влажна и топла пелена няма нужда да се сменя посред нощ. Влажната и студена пелена обаче определено трябва да се смени, тъй като освен всичко друго, ще го простуди. За да избегнете подсичането, когато има не само течност, а и по-твърда субстанция, трябва да го преобуете.
  • Ако се налага да го преобуете, направете го по средата на храненето, така че да имате възможността да го успокоите отново, докато се донахрани. Не започвайте да му се усмихвате и бърборите. Напомняйте си, че е време за сън и колкото по-бързо го върнете обратно в леглото, толкова по-бързо ще се върнете и вие във вашето.
  • Не включвайте телевизора или радиото за собствено забавление. Те ще възбудят и бебето. Опитайте се да го храните във вашето легло. Може да откриете, че без да го връщате обратно в кошарката му и двамата заспивате много бързо.
  • Когато бебето ви стане на 6 месеца, то може и да не се нуждае вече от нощното хранене. Консултирайте се за растежа и здравето на бебето ви с общопрактикуващия ви лекар преди да предприемете стратегия по отстраняването от графика ви на нощното хранене за постоянно. 
  • За да го насърчите да заспи отново, без да го храните, опитайте да използвате подходяща успокояваща техника  

 

Още за развитието на бебето 

Бебето ви показва признаци на един от най-важните етапи в емоционалното си развитие – страхът от непознати. Може да не иска да ви пусне или да се чувства неспокойно в присъствието на външни хора (дори и да са му познати!) и може да заплаче, ако непознат го приближи.

Имайте това предвид, когато наоколо има хора, които не познавате и се опитайте да не се чувствате неудобно, че е заплакало, когато някой друг го вземе в ръце – просто го вземете в своите и го успокойте. Предупредете приятелите и роднините си да се приближават към него с бавни и плавни движения.

Това, че се чувства неспокойно сред непознати, не означава, че трябва да ги избягвате. За бебето ви е полезно да свиква с непознати хора около себе си. Запомнете обаче, че то се нуждае от вашето търпение и разбиране, за да премине през този изключително важен етап от развитието си.

 

Какво се случва с вас: Научете бебето си да свиква с непознати 

Когато сте била бременна, сте се тревожили дали ще създадете добра връзка с бебето си. А сега откривате, че вие двамата сте толкова здраво свързани, че бебето ви плаче в знак на протест, ако някой друг се приближи – дори и партньора ви, за негово учудване. Когато бебето отхвърля чуждите хора, това няма да се понрави на въпросния човек, а и означава, че ще трябва да поработите. Затова е важно да го научите да свиква с други хора, което е изключително важно за социализирането на бебето.

Здрава и дългосрочна връзка се изгражда чрез всекидневно общуване, затова окуражавайте таткото да се включва в основните грижи за бебето като смяна на пелените, къпане, хранене. Добре е той да се разхожда с бебето и също да включи в дневната си програма време за игра. Отначало стойте настрана, за да не може бебето да ви види или да долови присъствието ви, като усети познатия аромат на мама. Разпределете с партньора си различните грижи около бебето като къпането или приспиването.

Показвайте бебето си на близки и приятели. Дръжте го в ръце, докато разговаряте с човека отсреща, който си играе с бебето. След това му го подайте и изчакайте да видите реакцията. По някое време излезте за малко от стаята и после се върнете. Повтаряйте това упражнение, като всеки път удължавате малко отсъствието си.

 

 

 

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Posted in: Актуално

2,665 преглеждания

Comments are closed.