16-17 седмица от бременността

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

bremenna jena

Искате да знаете как се развива вашето бебе през цялата бременност? Какво се случва с вашето тяло и вашите емоции през деветте месеца на очакване? Тук ще намерите цялата информация за всяка седмица от бременността, както и полезни съвети, за да се бъдете здрави, щастливи и уверени през цялото време.

За да получавате пълния ежеседмичен безплатен бюлетин “Бременността по седмици”, трябва само да се регистрирате тук: Форма за регистрация

 

16 седмица

Вашето бебе

Бебето е с дължина 11.6 см., тежи около 100 грама и има достатъчо мускулна сила и координация, за да оформи юмрук. Той е мъничък и здраво стиснат, но ясно различим с фини детайли и очертания. Сгъвките между пръстите, кокалчетата и дланта започват да се появяват. Ноктите растат, а отпечатъците, които правят бебето уникално същество, са вече програмирани и зададени, но няма да се проявят още няколко седмици.

Околоплодната течност около бебето се увеличава и му позволява да се движи по-свободно, носейки се като астронавт в космическо пространство. Няма да усещате тези движения все още обаче. Пъпната връв е напълно развита. Тя съдържа две атрерии и една вена, затворени и защитени от гъста и плътна субстанция, наречена „желе на Уортън”. То позволява на връвта да е хлъзгава и да се мърда свободно около бебето, не допускайки натиск.

Пъпната връв не съдържа неврони, също като космите или ноктите, така че при срязването при раждане нито майката, нито бебето изпитват болка.

Вие

Заедно с бебето растат и вашата матка и плацентата. Само преди 6 седмици матката е тежала 140 гр., а вече е 250! Обемът околоплодна течност около бебето също е нарастнал на 250 мл. Лесно можете да усетите матката на около 7.6 см. под пъпа.

А чувствате ли пеперуди да пърхат в корема ви тази седмица? Това е много добър признак! Това е първото мърдане на бебчето, което усещате. Може в началото да го помислите за газове, разстроен стомах или пеперуди в стомаха, но всъщност си е бебето в акция! Мърдането започва през 16-тата седмица, но става по-осезаемо през 18-20 седмица. Тези първи леки потрепвания можете да усетите, ако легнете. Ясните, ритничета и юмручета ще се почувстват едва след няколко седмици и тогава е особено приятно, когато и партньорът ви може да им се наслади.

Отношенията с партньора

През тези 9 месеца взаимоотношенията ви с партньора търпят промени. Въпреки че и двамата нямате търпение бебето да се роди, смесицата от очакване, загриженост за сравнително непозната територия на родителството и, разбира се, онези непредсказуеми хормонални промени може да доведе до драма във вашата връзка.

Все пак не приписвайте всички настроения на бременността! В повечето взаимоотношения спорадичните спорове са нормална част от съжителството на една двойка с обсъждане на всичко – от чий ред е да се изхвърли боклука до кой телевизионен канал да се гледа. Понякога се стига до търкания, които превръщат спокойните думи в гневни викове. Погледнете назад, за да осъзнаете за какво всъщност се карате, след което се опитайте да намерите начин да оправите положението.

С наближаването на момента да станете родители, нормално е да ви връхлитат притеснения – за нужните финанси например или при осъзнаването на мисълта, че никога няма да имате същата свобода.

Изготвянето на план за раждане от двамата партньори може да бъде позитивен начин да бъдете въвлечени във важни аспекти от вземането на решения, които съпътстват раждането на бебето. Уверете се, че вашият партньор знае какво искате да ви се случи и му обяснете защо сте направили този избор. Родилната зала не е най-доброто място да започнете спор!

16 week pregnancy

17 седмица

Вашето бебе

Тази седмица бебето е с размера на дланта ви – около 13 см. и с тегло 140 гр. Малко по малко започва да прилича на човече, а не на извънземно! Очите вече са се преместили отпред на лицето и гледат напред. Клепачите са все още затворени, но очите продължават да се развиват под тях. Само след няколко седмици те вече ще се вдигнат, ще премигват или остават отворени. Бебето се доближава все повече до пропорциите, с които ще се появи при раждането си.

През тази седмица започват да се оформят мазнините и процесът продължава и през следващите седмици. Тези мастни тъкани са важни за топлината на тялото и метаболизма.

Водата в тялото на бебето е около 89 гр., а при раждането мастната тъкан достига 2.4 кг. от общото тегло.

Вие

В този период вашият лекар може да назначи амниоцентеза (вземане на околоплодна течност), ако вие и вашият партньор сте в рискова група или над 37 години. Тези изследвания проверяват дали в околоплодната течност се съдържат хромозомни нарушения като синдром на Даун или наследствени състояния като мускулна дистрофия и скелетна дисплазия.

Можете да си направите тези изследвания като външен пациент на болница – цялата процедура отнема 30 мин. Тя започва с ултразвук, с който се установява позицията на бебето, за да може иглата, с която се взима проба от околоплодната течност да е далеч от тялото му. Пробата се изпраща в лаборатория и резултатите се получават след две седмици. Отрицателен тест изключва само онова състояние, за което е било е направено изследването. Но за съжаление, няма как само с един тест да изключите всички възможни нарушения на бременността.


Още от Бременност:

12 правила за безопасен спорт по време на бременност
Бременност и спането по гръб
Как да не трупаме твърде много килограми по време на бременността
7 неща, които не са ви казвали за бременността
Приятните изненади на бременността
Храна за успешно раждане


FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

52,362 преглеждания

Comments are closed.