7 стъпки преди да заведем детето на градина за пръв път

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

2dg

Тръгването на детска градина е един от най-трудните моменти – за детето, за родителите и за цялото семейство. Родителите, които са преминали през това помнят дълго време сълзите и плача на детето, своите тайни сълзи на тръгване то градината, самообвиненията („Аз съм ужасна“, „Защо не мога да намеря по-добро решение?“, „Защо не успявам да му дам повече комфорт, за да приеме промяната по-леко?“)

Ето няколко съвета, които да ви помогнат да настроите детето за наближаващата промяна, за да я приеме лесно и дори да очаква градината с нетърпение.

1.Говорете
Няколко месеца преди да дойде време за градината започнете да разговаряте с детето си за детската градина, да му обяснявате какво представлява тя, какво се случва вътре, защо децата трябва да ходят на градина, какви неща правят децата вътре. Минете покрай няколко детски градини, покажете им двора, децата, госпожите. Запознайте ги с основите.

2. Четете
Четете на детето истории за деца и първия им ден в градината – костенурчето Франклин е идеален вариант. Открийте и други.

3. Посетете детската градина
Отидете до неговата детска градина няколко седмици преди първия ден. Говорете с някоя от учителките или възпитателките и направете малко посещение. Влезте вътре, покажете му децата, стаята, играчките, двор. Детето ще се впечатли от това, че там има деца, с които да се забавлява. Ще види, че те не тъгуват и не се притесняват.

4. Използвайте „опорни предмети“
Като позволите на детето да вземе някоя играчка или предмет от къщи, ще му дадете повече комфорт за първите дни и часове, вя които то е само в детската градина. Може да е плюшено мече или просто друга играчка, която да му напомня за дома и за това, че рано или късо ще върнете заедно играчката у дома. Можете да му давате играчка и по-нататък, когато детето е свикнало с градината, но има сутрини, в които увереността му се пропуква. Можете да му давате някоя нова придобивка или снимка от скорошно събитие, която да покаже на приятелите си или на учителките. Попитайте дали е разрешено детето да занесе малка почерпка за всички деца – така то ще се почувства по-уверено в своето малко общество.  Това ще му позволи да се фокусира върху нещо позитивно, докато е разделено от вас.

5. Дайте му контрол
Като му позволите да има контрол върху някои неща от деня, ще го накарате да се чувства по-сигурно и уверено. Оставяйте му възможност да избира дрехите си (изберете 2-3 разумни варианта), играчка, която да занесе, маршрута до градината, плод, който да си вземе за след това и в кой парк ще се разходите, след като го вземете.

6. Тръгнете без да се обръщате!
Искате да му помахате още малко, да го гушнете още веднъж или да се целунете още един (наистина) последен път. Просто тръгнете!!! Трудно е – само тези, които не са го правили не знаят колко е трудно! Но го направете, заради комфорта на детето си (и своя). Колкото повече удължавате раздялата толкова по-болезнена и нежелана става тя за детето. Затова избирайте винаги кратката версия. След като отидете в колата се обадете на възпитателката, ако имате нужда.

7. Общувайте
Говорете с възпитателките за детето си, за адаптацията му, за нещата, които са му интересни в градината. Важно е да изградите добри взаимоотношения с тях. Децата се доверяват на хората, на които се доверявате вие. Питайте самите тях – учителките с дълъг опит – за някакви съвети за разделяне. Изградете си ваши ритуали. Мястото, където ще се целунете за „Чао“. Мястото, където ще се гушнете. Къде точно ще спрете и ще помахате финално преди да тръгнете…

Източник: http://childhood101.com/

Още:

kindergarden  Държавна и частна детска градина: кой е добрият и кой лошият герой?

фаmily_breakfast  8 стъпки за преодоляване на сутрешния стрес преди училище

problemut%20detska%20gradina Проблемът „детска градина”


FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Posted in: Полезно

5,468 преглеждания

Comments are closed.