11 бебета, настанени в приемни семейства, бяха орисани

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

В навечерието на деня на Света Петка Българска, закрилница на българските деца, Областният център по приемна грижа в гр. Шумен организира първа церемония по орисването на новородени бебета, за които се грижат приемни родители.

Новородените бебета, настанени от началото на годината в приемни семейства по проект «Семейство за всяко дете» в партньорство с УНИЦЕФ, Министерство на здравеопазването, Министерство на труда и социалната политика, Държавната агенция за закрила на детето, Агенцията за социално подпомагане, областния управител на област Шумен и Община Шумен  са 12. Едно от тях вече се радва на грижите на своите рождени родители. Останалите 11 бебета ще получат своята пътеводна светлина от своите орисници.

Орисниците са: Дияна Христова – заместник директор на ДКТ „Васил Друмев”, Шумен; Снежка Иванова – адвокат;  Красимира Александрова – директор на РБ „Стилиян Чилингиров”; Майя Грозданова – координатор на Проект „Семейство за всяко дете”, УНИЦЕФ България; Венета Господинова – директор КСУДС; Ася Асенова – нотариус; д-р Виктор Минчев – Доректор на МБАЛ, Шумен; Румяна Николова – социален работник МБАЛ, Шумен; Драгомир Янков – Директор РДСП, Шумен; Милена Петкова – инспектор ДПС при РУ „Полиция”; старша акушерка Веска Райчева – МБАЛ, Шумен.

За проекта „Семейство за всяко дете”

Проект „Семейство за всяко дете” стартира през 2010 г. в партньорство между УНИЦЕФ, Министерство на здравеопазването, Министерство на труда и социалната политика, Държавната агенция за закрила на детето, Агенцията за социално подпомагане, областния управител на област Шумен и Община Шумен.

Проектът се реализира със средствата набрани от благотворителното предаване на bTV „Великолепната шесторка” 2, дарение от българското правителство, както и със собствени средства на УНИЦЕФ.

Проектът цели да осигури грижа в семейна среда за децата, настанени в ДМСГД Шумен; да развие нов модел на интегрирани услуги за подкрепа на семейства в риск в областта, при който деца до 3-годишна възраст не се настаняват в институции; да подкрепи засилването на капацитета на местните власти и системата за закрила на детето за осигуряване на най-добрия интерес на детето.

Домът в Шумен ще бъде закрит, а персоналът ще премине през специализирано обучение, след което с конкурси част от специалистите ще бъдат наети при реализирането на нови социални и здравни услуги за същите деца и техните семейства. Процесът ще продължи над 2 години.

Моделът, който УНИЦЕФ ще създаде със средствата от проекта, ще бъде интегриран в законодателството, така че поетапно, с държавно финансиране, да бъдат закрити всички домове за бебета у нас, а за всяко дете да бъде осигурено семейство.

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Posted in: Събития

1,245 преглеждания

Comments are closed.