10 “стандартни“ процедури по време на раждане, които да избягвате

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

През последните столетия от историята докторите са открили много начини, за да направят раждането по-безопасно и безболезнено. Но както много от нас знаят от първа ръка, не всички промени в съвременния начин на раждане са толкова добра идея, колкото е трябвало да бъдат, когато са били изобретени. На практика, в САЩ броя на смъртните случаи на жени по време на раждане всъщност се е увеличил. Както и броят на преждевременно родените бебета и на бебетата с ниска телесна маса. Къде бъркаме? Дали разчитаме прекалено много на ненужни процедури по време на бременността, които дават приоритет на удобството и на спестяването на разходи на бъдещите родители, пред здравето на майките и бебетата?

 

Понякога по време на бременността или раждането се налага лекарят да направи различни спешни процедури, за да се спаси живота на майката или на бебето. Но в други случаи родителите са принудени да преминат определени „стандартни“ процедури, които са ненужни, а пациентите дори не осъзнават, че имат избор. Ето 10 процедури, които можем и имаме право да пропускаме, ако не се налага да се правят.

Източник: thestir.cafemom.com

1.    Да се определя дадат за по-ранно раждане. Дали заради ангажиментите на екипа на болницата или по друга причина, много майки биват убеждавани, че е добре да се индуцира раждането (да се предизвика такова) по-рано от термина.  Проблемът с това е, че предизвикването на раждането обикновено налага включването и на други интервенции от страна на екипа или оперативно раждане, което от своя страна означава, че бебето също има нужда от допълнителни , често интензивни грижи. Освен това, бебетата родени на термин (или при естествено започване на раждането), имат по-малко здравословни проблеми.

2.    Предизвикване на раждането, когато индукцията не се налага по медицински причини. Понякога майките биват индуцирани, когато дойде термина  – по различни причини: планиране на работата на болницата и екипа, и т.н. Но това не е добра идея, защото може да бъде причина за по-нататъшни проблеми. Защото означава, че по-голямата част от раждането се случва в болницата и под наблюдение, вместо да е вкъщи, сред семейството, където се чувствате по-спокойни. Освен това означава, че ще преминете през раждане, за което тялото ви все още не се е подготвило (слизане на бебето в таза, изглаждане на  маточната шийка, естествено получаване на разкритие…). Това от своя страна означава, че може да се наложи допълнителна намеса (обезболяване, епизиотомия, а дори и секцио).

3.    Цезарово сечение при ниско рискови бременности. Броят на цезаровите сечения расте все повече. Пациентките сами избират дали да родят нормално или не, без дори да има риск за здравето им – тяхното или на бебето – все едно оперативното раждане е просто още една лесна и достъпна алернатива. „Най-безопасното раждане за майката и бебето е вагинално раждане без усложнения“, коментира Кетрин Спонг, лекар към Националния институт по детско здраве и човешко развитие „Юнис Кенди Шрайвър“.

4.    Повторно цезарово сечение след първо раждане посредством секцио. Ако първото ви раждане е било посредством секцио, това не означава, че трябва да родите всичките си бебета по този начин. Около ¾ от жените, които предприемат вагинално раждане след секцио, всъщност преминават през него успешно (останалата ¼ избират отново секцио), затова си струва да говорите с лекаря си за естествено раждане.

5.    Ултразвук след 24 седмица. Проучванията сочат, че ултразвукът след този момент не дават на лекаря ви надеждна информация за изхода на бременността ви  дали ще е добър или не. Но ви дават нагледна информация за бебето – колко е голямо, какъв е полът му, на кого ще прилича (при 3Д ултразвук).

6.    Продължителен електронен мониторинг на плода по време на раждане. Освен ако не сте с високо рисково раждане, с епидурална упойка или на окситоцинова система, нямате нужда от постоянен мониторинг на бебето – това ограничава движенията ви, не ви позволява да застанете в оптимална поза за достигане на безболезнено разкритие и представлява мъчение за вас, защото лежането по гръб не е никак лесно, когато тялото ви се опитва да избута бебето в правилната посока. Помолете персонала да използват стетоскоп или друг подвижен вид техника, с която да следят тоновете на бебето, без да се налага да ви слагат в неудобна и болезнена за вас позиция.

7.    Ранно поставяне на епидурална упойка. Не се страхувайте от болката – не и дотам, че да поискате ранно поставяне на упойката, което може да доведе до забавяне на  процеса на разкритие и други усложнения.

8.    Спукване на околоплодния мехур. Спукването му не води до по-бързо раждане, а само до по-болезнено такова. Това от своя страна налага други интервенции, като обезболяване, епизиотомия или спешно секцио.

 

9.    Епизиотомия. Разрезът, който лекарите правят, за да отворят по-голям изход на бебето. Да, все още го правят – у нас масово. Вагината на жената е създадена така, че да премине успешно и през този специален момент без да се налага намесата на лекари. Тъканите в този момент са достатъчно разтегливи, за да пропуснат преминаващото бебе, затова не е нужно разрязването им.  Понякога се случва естествено разкъсване – в много редки случаи, ако раждането е естествено и без намеса като окситоцинова система, индукция, изтласкване на бебето от корема на майката). Но може много неа да се направят, за да се избегне рзкъсването, а още повече – епизиотомията.

10.     Отнасянето на бебето в отделението за новородени, веднага след раждането. Не е нужно да ви вземат бебето, ако не искате. Чакали сте 9 месеца за тази среща, а накрая се виждате за 2 секунди и, хоп! Бебето го няма! Ако майката и бебето са в добро състояние след раждането – здрави и не се налагат медицински процедури – няма причина да се бърза. Напротив, препоръчително е майка и бебе да се гушнат, да им бъде осигурено време за бондинг от самото начало. Лекарите твърдят, че сте изморени или че имате нужда от почивка, но истината е, че майките имат нужда се свържат с бебето си и да прекарат време заедно. Проучванията сочат, че  майките, които са били разделени от  бебето не спят повече от тези, които са имали време да бъдат с бебето си. Ето за какво трябва да помислите от рано!

В заключение, колкото лекари има, толкова и различни виждания за правилното раждане. Истината е, че раждането е естествен процес, в който майката участва активно – като решения и физически по време на самото раждане. Ето защо е важно да помислите за всички тези неща предварително, за да си осигурите раждане, каквото очаквате, а не каквото ви бъде наложено от екипа на болницата. Не се притеснявайте да питате какви са стандартните процедури в болницата, която сте избрали – важно е да знаете, за да си осигурите правата предварително. За щастие, повече от тези неща могат да се избегнат с предварителен разговор и договорка с екипа на болницата.

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Posted in: Полезно

11,478 преглеждания

Comments are closed.