10 научни факта за майките

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Може ли майчинството да е обект на научни изследвания и тема за научни разговори? Да! Да си съвременна майка е особен тип роля, еволюирала през много етапи във времето. Науката ни показва, че майките никога не спират да се променят, за да са в крак с времето, в което живеят и затова ролята им е още по-уникална.
Ето 10 научни факта, които навлизат в дълбочина в същността на институцията „Майка от 21 век“.

mother-ki-story

1. ИСКАШ ЛИ ДА ТИ РАЗКАЖА ПРИКАЗКА?
Според научно изследване, публикуван в журнал Ролите на двата пола (Sex Roles), майките са по-добри от татковците в разказването на приказки и припомнянето на различни случки, а това помага на децата да развият емоциите си. Учените забелязали, че майките много по-често включвали емоционални думи в историите, които разказват и много по-често обяснявали смисъла им на децата си.

mother_kid_explain
2. КОЛКО ПЪТИ ОТГОВАРЯМЕ „ЗАЩОТО АЗ ТАКА ТИ КАЗВАМ”
Научно изследване сред 100 майки в Обединеното кралство, разкрива, че типичната майка отговаря на над 300 въпроса дневно. Четири годишните момиченца са най-любопитни и задават нов въпрос на всеки две минути. Повечето въпроси биват задавани, докато семейството се храни – средно по 11, следвано от семейните пътешествия – по 10. А на трето място е времето за лягане вечер, когато децата задават по 9 въпроса.


motehr_baby_sleep_skin
3. ТОВА ВЪЛШЕБНО ДОКОСВАНЕ
Контактът кожа-до-кожа с майката може да има голямо значение за недоносените (и други рискови групи) бебета, да се справят с болката и стреса на инжекциите и медицинските манипулации. Изследването заключава, че докосването на татко или на друга жена, която не е роднина, също намаляват нивата на стреса у бебето, но нито един от двамата няма това успокояващо действие на физическия контакт с майката.

mom_dad-pacifier
4. ДОРИ И СЛЮНКАТА НА МАМА Е НЕОБИКНОВЕНА
Скорошно пручване разкри, че много майки „измиват“ биберона на бебето си, облизвайки го. И това въобще не е лоша идея според учените. Точно така. Това, което те откриват, е че децата, чиито майки лапват бибероните им, за да ги почистят, след като са паднали на земята, много по-рядко страдат от алергии, за разлика от децата, чиито майки ги изплакват или изваряват. Децата на майките, чиито биберони били облизвани, много по-рядко страдат от екзема, дори от астма и имат по-ниски нива на някои бели кръвни телца, които индикират наличието на алергии и други заболявания. Тези разкрития на науката идват заедно с научното заключение, че ранното излагане на детето на разнообразна бактериална среда, е добре за него.

mother_working
5. УРАА, УРАА, ОТИВАМ АЗ НА РАБОТАА!
Около 40 % от майките в САЩ казват, че за тях би било идеално, ако работят на пълно работно време. Това е изследване, направено на тази тема от Pew Research Center. Това означава, че два пъти повече майки се чувстват по този начин в сравнение с 2007 г., когато едва 21 % от тях отговарят по същия начин. Специалистите заключават, че това най-вероятно се дължи на трудните икономически условия. Работата на половин работен ден все още е изборът, който правят по-голямата част от майките. Въпреки, че жените, които отговарят, че това е добре за тях е паднал от 60% през 2007 г. до 50 % днес, разкрива проучването.

mom_drink
6. НЕ ПРАВИ КАТО МЕН
Майките могат да въздействат много по-добре на децата си от татковците, но по същия начин многат да нанесат и много беди. Научно изследване, продължило 34 години, разкрива, че алкохоните навици на майката оказват най-голямо влияние върху консумацията на лакохол на децата им. Докато при 16 годишните тези навици са основно повлияни от приятелите, учените откриват, че в по-зряла възраст това се променя. В тази възраст учените откриват много по-тясна връзка между консумацията на алкохол у децата (и най-вече запоите им) и техните спомени от детство, свързани с пиенето на майка им тогава.

tiger_mom
7. СИЛНА МАЙКА, СЛАБО ДЕТЕ
Професорът от Университета в Тексас Сю Йонг Ким, проследява повече от 300 азиатско-американски семейства в изследване на азиатския стереотип във възпитанието на децата, наречен майка-тигрица. Наскоро проф. Ким публикува резултатите от изследването. Това, което тя открива, не съвпада изцяло със стереотипа. Децата на родители, които професор Ким класифицира като „тигри“ имат много по-ниски академични постижения и повече психологически проблеми, от децата, чиито родители били категоризирани като „подкрепящи“ или „либерални“.

08-pregnant-knitting_effex
8. УЧИМ ЕЗИК, ДОРИ В КОРЕМА НА МАМА
В изследване, направено съвместно от учени от Вашингтон и Стокхолм, бебетата започват да учат езика на мама още преди да се родят. Учените установяват, че децата запомнят гласните, които чуват от мама още в корема й. Как става това? В изследването са участвали 40 бебета, на възраст около 30 часа. Учените им пускат гласни звуци на друг език и в последствие на майчиния им език и откриват, че бебетата смучат бибероните си много по-дълго, когато чуват звуци, които са им непознати и не са чували в утробата на майка си.

boy-football_550x650
9. ДА, НО БЕЗ НАС НЯМАШЕ ДА ЗНАЕТЕ НИЩО ЗА ЛЕГО
Едно изследване, направено във Финландия, показва, че момчетата скъсяват живота на майките си с около 9 месеца, за разлика от момичетата. Финландските учени изследват продължителността на живота на майките на момчета и момичета на 11 166 майки и на 6 360 бащи в прединдустриална Финландия, между 17 в. и 20 в. Те откриват, че майките, родили 6 сина живеят средно 32,4 години след раждането на първия си син, а майките родили само дъщери – средно 33,1 година след раждането на първата си дъщеря. По-малката продължителност на живота се отнасяла за всички майки на момчета без значение от социалния им или финансовия статус. Учените заключават, че отглеждането на момчета е по-изморително физически, докато отглеждането на момичета е по-лесно, заради помощта, която получават майките от дъщерите си в домашните задължения и друг задачи.

cave_family
10. ДА ГО КАЖЕШ С ДУМИ ПРОСТИ
И накрая…. и това сигурно не е голяма изненада за вас, ако вече сте родители, но едно изследване, публикувано в журнала Proceedings of the National Academy of Sciences разкрива, че пещерните хора не само са ръмжали, но са имали доста приличен речник, който включва еквиваленти на думите „ти“, „вие“, „ние“, „лая“, „огън“, „плюнка“, както и …. да, „майка“.


Прочетете още забавни статии за Родителство:

2697873cd3fde3e8b60dee7c99221c52_big   9 знака, че майчинството ти е дошло в повече

bad_hair_day   15 неща, които жените се кълнат, че никога не биха направили

 

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Posted in: Актуално

11,981 преглеждания

Comments are closed.