7 супер храни за нашите деца

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Така наречените „супер храни” са буквално натъпкани с ценни хранителни вещества и имат широк спектър от ползи за здравето. Някои критици смятат, че не трябва  да се фокусираме само върху шепа здравословни храни, но така или иначе никой не отрича това, че те са изключително полезни и е добре да присъстват в менюто на децата ни, колкото се може по-често. 

 

Авокадо

Авокадото е единственият плод, който се свързва с мононенаситените  мазнини, които намаляват „лошия” LDL холестерол, който вреди на сърцето. Също така, авокадото е супер източник на разтворими фибри, което помага за стабилизирането на кръвната захар. Съдържа и много витамин Е, който предпазва клетките от свободните радикали.

Вкусна идея: направете на пюре месото на авокадото, прибавете малко лимонов сок и кисело мляко. Получава се чудесен сос, в който може да топвате нарязани на пръчици сурови зеленчуци.

 

Вижте също:

recepta_sandwich_600x700   Сандвич с авокадо

04-avocado-susam-01   Дип от авокадо, сусамов тахан и сумак

Боровинки

Боровинките са истинска здравословна бомба. Натъпкани с витамини, минерали и антиоксиданти, вещества, които забавят освобождаването от тялото на химикали, които могат да увредят клетките, боровинките помагат за понижаване на холестерола, изострят паметта и дори се борят с някои видове рак. Може да са малки, но тези вкусни плодчета носят голяма полза на организма ни, независимо дали са пресни или замразени.

Вкусна идея: направете вкусна смес, като пюрирате боровинки и спанак. Може да ви изглежда странно, но това е страхотен пълнеж за палачинки, бисквити, сладки. Може да се ползва и за бургери и дори като сос за такос.


Пресни, замразени, диви или култивирани, боровинките са един от най-гъвкавите и в същото време най-богати на хранителни вещества плодове, които може да приспособите практически към всяко ястие, сладко или солено.


Вижте също:

07-cake-s-maskarpone-01   Кейк с маскарпоне, боровинки и касис

Овесени ядки

Овесените ядки са изключително полезни, защото повишават жизнения тонус на организма, регулират обмяната на веществата и подсилват имунната система. Без значение от тяхната форма (трици, ядки, мюсли) и скромен вид, те са чудотворна храна. Доказано е, че овесените ядки имат силно въздействие върху – ракови заболявания, захарен диабет, висок холестерол в кръвта, затлъстяване и техните последствия.

Хубавото е, че овесените ядки притежават висока хранителна стойност и лесна усвояемост. Това означава, че една закуска с тях, ще засити детето и в същото време ще достави нужните хранителни и полезни вещества на организма.

Вкусна идея: закуската може да бъде не по-малко вкусна от сандвич със салам и пак да бъде полезна. Една купичка с овесени ядки, предварително накиснати в кисело мляко, към които може да добавяте различни плодове (пресни или сушени), в зависимост от сезона и малко мед – перфектното начало на деня.


Вижте също:

dreamstimefree_1690139   Овесени курабийки

03-fokacha-01   Пълнозърнеста фокача с ароматен зехтин и зеленчуци

Сьомга

Тази студеноводна риба, както повечето риби съдържа здравословни мазнини, известни като Омега-3 мастни киселини. Учените са установили обаче, че човешкото тяло може да ги абсорбира чрез сьомга по-добре, отколкото чрез който и да е друг източник.  Тези хранителни вещества намаляват риска от сърдечни заболявания, като предотвратяват съсирването на кръвта и подобряват сърдечния ритъм.

Сьомгата също е богата на витамин В12 и ниацин. Ниацина помага да се намали нивото на холестерола, а  В12 благоприятства работата на сърцето.
Тази риба е и чудесна храна за мозъка. Тя подобрява неговите функции, подобрява паметта, намалява риска от болестта на Алцхаймер.

Вкусна идея: въпреки, че рибите обикновено се готвят бързо, не винаги имаме дори това време, особено като детето каже, че е толкова гладно, че не може да издържи и 5 минути. Ето ви една 5-минутна идея – нарежете филия хляб на хапки. Намажете ги с крема-сирене. Отгоре подредете парченца пушена сьомга. Украсете с чери-домати (или обикновени) и маслини. 


Вижте също:

 

mozuk-vruzkiОмега 3 мастните киселини

pechena riba v kora   Печена риба в кора

Спанак

Спанакът е страхотен източник на желязо, калций и фолиева киселина. Освен това е богат на витамините К, А и С, което го прави идеален за растежа на костите и подобряване на мозъчните функции и зрението. Листният зеленчук е особено подходящ за деца, страдащи от анемия. Препоръчва се и при нередовен стомах – заради високото съдържание на фибри. Зеленчукът притежава още противовъзпалително действие.

Вкусна идея: за съжаление повечето деца не обичат спанак, както и повечето зелени листни зеленчуци. Ако не може да ги впечатлите със спаначена супа, надали ще откажат една вкусна баница със спанак или пък спагети с пиле, спанак и сирене.


Вижте също:

salata trikolore   Салата триколоре

spinach_7121776   Спанакът

Recepta 3   Спаначени рулца с крема сирене

Сладки картофи (батати)

Този, не особено популярен у нас зеленчук, е изключително богат на витамините В, С и Е. Плюс това сладките картофи съдържат много калций, желязо, комплексни въглехидрати и фибри, които подобряват храносмилането. Калият, който също присъства в големи количества в бататите, помага на сърцето да функционално нормално и балансира кръвното налягане.   

Вкусна идея: сладките картофи могат да се приготвят варени, печени, пържени. Тъй като имат сладък вкус, може да ги добавяте, вместо захар, ако искате да подсладите по-кисела доматена супа или пък сос за паста.

 

Вижте също:

sweet-potato   Сладкият картоф

 

Кисело мляко

Богато на калций и добър източник на протеини, киселото мляко спомага за изграждането на здрави кости и зъби. Също така помага при храносмилането и се бори с лошите бактерии в червата.

Вкусна идея: ако детето ви не обича млякото без някакъв подсладител, добавяйте вместо това плодове (пресни или замразени) и го правете на неустоими плодови шейкове или пък сладолед.

 

Вижте също:

malinov sheik-1   Малинов шейк

hranitelna-piramid-500x476   Пирамида с полезните храни за подрастващите

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

64,882 преглеждания

Comments are closed.