Дислексия или диспраксия
3. Бъркане на посоките:
Понякога децата бъркат написаните цифри (например “2” и “6”), трудностите с посоките обикновено оказват значително влияние, когато трябва да се четат или декодират двуцифрени числа, и да бъдат написани или кодирани.
Бройната система е структурно различна във втората десетица, между 10 и 20, и това затруднява децата да определят коя цифра в двуцифреното число да се каже или напише първа. Тези трудности се проявяват, ако децата бъркат посоката или „позицията”( 16/61, 12/21 и др.).
За тях е трудно да разберат начина на пресмятане, (когато числата са написани в колона), защото при четене на числата ние ги четем отляво надясно, но при пресмятане, пресмятаме като започваме отдясно наляво.
При процедури за изваждане със заемане, децата трябва да се движат наляво и надясно и се озовават в изключително трудни ситуации. При умножение „пресечените” изисквания за посока и изисквания „умножение на кръст и стъпка надолу” затрудняват много учениците с дислексия и диспраксия.
4. Скорост на работа при словесна и писмена работа:
Децата с дислексия/диспраксия са склонни да обработват по-бавно постъпващата информация.
Ако от тях се изисква да дават бързи отговори на въпроси, свързани с математически факти, или да извършват бързо изчисления наум, се получава ефект на намаляване на способността да мисли.
Затрудненията с работната памет, дефицитът на вниманието и тревожността водят до забавяне в преработката и извличането на информация, което означава, че тези ученици ще завършват писмена работа по-бавно и ще извършват по-малко работа, отколкото техните връстници.
5. Слаба способност за обобщаване. Децата с дислексия/диспраксия показават:
Слаба страна: слаба способност за припомняне на факти
Силна страна: бързо схващат принципите на логико-математическите стратегии за изчисление, в състояние са да измислят начини за изчисления на трудните за тях пресмятания.
Често пъти в начален етап на обучение децата с дислексия/диспраксия могат да бъдат особено праволинейни в мисленето, защото виждат цифрите и изчисленията в елементарен вид базиран на едноцифрени числа.
Слабото разбиране на числата и връзките между тях (което е в основата на слабата способност за обобщаване) е причина да не правят пренос на познати, стандартни начини за пресмятане при решаването на непознати или предизвикателни задачи.
Често имат трудности при разбирането коя операция участва в смесена текстова задача.
При задачи наум, децата с дислексия и диспраксия често не успяват да изберат подходяща стратегия за „пресмятане” наум. В тези случаи, някои деца с дислексия и диспраксия могат да бъдат толкова объркани, че да не могат да преценят от къде да започнат.
Разграничаване на силните и слабите страни:
Дислексичната личност е интересна при обучение по математика.
Често децата с дислексия трудно си припомнят факти, но много от тях са добри в „мисленето”. Някои деца с дислексия решават някои математически задачи неимоверно бързо и без да изглежда така, че правят много изчисления. Докато трудностите за извличане на факти могат да забавят пресмятането, някои деца с дислексия бързо схващат принципите на логико-математическите стратегии за изчисление.
С подходящата подкрепа, те са в състояние да измислят нови начини за изчисление на трудните за тях пресмятания.
Обикновено децата с дислексия, които са добри “мислители” не са в състояние да обяснят методите, които те използват, за да направят изчислението или решат текстовите задачи. Тъй като те работят интуитивно, често не са в състояние да запишат/обяснат своите методи на пресмятане. Техните отговори често са неточни, защото тяхното знание за точните факти е ограничено.
Какво е важно да знае родителят при учене на математика?
- От изключително значение е при въвеждане на детето в областта на математиката е да се обърне особено внимание за боравене и разпознаване на количествата и съответно към свързването на количествата с цифрите. За тази цел е необходимо на учениците с дислексия/диспраксия да се осигурява достъп до боравене с конкретни материали, с цел да разберат всички концептуални и изчислителни аспекти на математиката;
- Да се убедите, че учениците с дислексия/диспраксия разбират езиковите и символни аспекти на математиката;
- Да се преподава по структуриран начин ( т.е. да са на място в рамките на всяка тема, методите на преподаване да са съвместими с разбирането).
Инструменти, които дават възможност да се намери смисъл в числата и учениците да мислят математически включва:
- Конкретни предмети и материал
- Абстрактни пространствено-числови модели
автор: Светла Бенина, логопед и специален педагог
източник: priobshti.se
47,735 преглеждания