Ако детето отказва да се храни на масата с вас

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

family

Семейната вечеря (или обяд) за много семейства е важна традиция, която обаче не винаги е възможна, особено, ако в дома ви има малки деца. Иска ви се да прекарате една спокойна и приятна вечер с вкусна храна, разговори, споделяне за това как е минал деня ви, но вместо това вашият малък наследник е решил, че ще тича около масата, ще тропа с лъжица по чинията или пък изобщо няма да се присъедини.

Какво да направим?

Преди всичко е добре да отчетем възрастовите фактори, които са типични за различните периоди. Имайте реалистични очаквания за това колко дълго може да седи детето ви на маса. Двегодишните деца трудно се задържат на едно място и все още трудно могат да вникнат във вашите мотиви. От тригодишните деца може да очаквате да седят на маса от 5 до 10 минути. Разбира се, това не означава да спрете да полагате усилия и да оставите всичко на произвола на детето, но се опитайте да бъдете изобретателни и да направите хапването с цялото семейство забавна традиция, а не неприятно задължение. Не се отказвайте при първото „това не го обичам”, „сега не съм гладен” или „отивам да играя на електронни игри” и бъдете твърди в позициите си.

Създайте правила

Обяснете на детето си с възможно най-разбираемия за него тон, че е важно да бъде с вас на масата, а не да яде в стаята си или пък на дивана. Ако веднъж допуснете подобни прояви, това определено ще създаде проблеми за в бъдеще. Ако пък имате две деца, едното от които се храни с вас, а на другото е разрешено да си хапва пред телевизора, това също е доста несполучлив подход.

Канадският експерт по отглеждане и възпитание на деца Алисън Шейфър предлага следния подход: в случаите, в които детето редовно упорства, отказва да се храни с вас, яде на крак или пък носи храната в стаята си, просто му обяснете, че вечерята се сервира само на масата, че то е добре дошло там, но ако не пожелае да се включи, просто ще пропусне храненето. Тя препоръчва това да се прилага без изключения всеки път, тъй като последователността в действията на родителите е решаваща. След време детето разбира естествените последици от своите действия – ако не се храниш с нас, оставаш гладен. Тези естествени последици го научават да спазва правилата и улесняват възпитателните процеси.

Спрете страничните фактори, отвличащи вниманието

За да създадете истински домашен уют, при който времето за хранене е специален за семейството момент, изключете телевизора и компютрите. Въведете си мънички семейни правила, които са важни за вас и членовете на семейството – например, че по време на хранене не се разговаря по телефона и вместо това споделяйте емоциите и преживяванията си. Научете децата си, че храненето започва едва, когато всички са седнали на масата и, че е добре да помогнат на майка си с чиниите, след като обядът или вечерята приключат.

Когато сте цялото семейство заедно, хапванията могат да се превърнат в чудесни спомени и позитивни  емоции, в начин за укрепване на връзката между родители и деца.

Всички тези традиции и навици ще служат за пример на вашия малък наследник и има далеч по-голям шанс той или тя да ги прилагат в своето семейство един ден, след като са видяли ползата от тях в детството си.

Прочетете също:

6 храни, които сриват детския имунитет

Злоядото дете

Защо не трябва да караме децата да ядат насила

Да направим семейната вечеря забавна

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Posted in: Полезно

Етикети:

4,202 преглеждания

Comments are closed.