Въпрос и отговор към НЗОК
Здравейте имам въпрос отностно направленията при бебета: какво ни се полага като профилактичен преглед по здравна каса? Когато синът ми се роди си заплатих частен преглед в родилното отделение, за да се направи изследване на тазобедрените му стави. След това, когато беше на около 6 месеца, го заведах на ортопед на профилактичен с направление, дадено от личната му лекарка, а ортопедът който го прегледа ни каза да отидем пак когато проходи, за да се види как детето стъпва и ходи, и ако има нужда от някаква корекция тя да се направи навреме. Но във връзка със това личната ме откарзва направление като ми отговори, че се полага само едно направление за ортопед и то между 4–6 месец.
Отговор от НЗОК :
Уважаема госпожо, информация за прегледите и изследванията, които се полагат на здравноосигурените лица под 18-годишна възраст при извършване на профилактичен преглед, е публикувана на сайта на НЗОК в меню „НРД 2013 – за медицински дейности” – линк НРД 2012 – Приложение № 13 „Дейности на ОПЛ по имунопрофилактика, програма „Детско здравеопазване“…
В дейностите на общопрактикуващия (личния) лекар по програма „Детско здравеопазване” до една година на детето е предвидено изследване за дисплазия на тазобедрените стави два пъти – при навършване на 1 и на 4-месечна възраст. При необходимост личният лекар издава направление за консултация към специалист ортопед, което се заплаща от здравноосигурителната каса. Направлението (бл. МЗ-НЗОК № 3), издадено от личния лекар, е за консултация със специалиста ортопед.
НЗОК заплаща високоспециализираната медицинска дейност „Ехографско изследване на стави при деца” (с код 88.79), ако дейността е назначена от лекар специалист с „Медицинско направление за високоспециализирани дейности” (бл. МЗ-НЗОК № 3А) и лечебното заведение/специалистът/ има сключен договор с НЗОК. Това изследване може да извърши ортопед, който 1. има договор с НЗОК за този вид изследване; и 2. по негова преценка и при необходимост би могъл да издаде направление за него.
На сайта на НЗОК в меню “Електронни услуги”, линк “Партньори на НЗОК и дейности” има информация за лекари със съответната специалност, за лабораториите, сключили договор с Касата, и с вида на изследванията, заплащани от НЗОК.
Вижте още:
Вашите въпроси към анестезиолога
Кога трябва да се цедя и трябва ли да се изцеждам след кърмене?
Да давам ли на бебето да суче и от двете гърди на едно хранене или да ги редувам?
6,845 преглеждания