Вие питате, Ла Лече Лига отговарят
Кърмя бебето си на поискване. Има моменти през деня или цели дни, в които суче много често. Понякога гърдите ми са много меки, въпреки, че в началото като засуче се чува, че преглъща. Като посуче започва да се дърпа и тогава го местя на другата гърда. След известно време започва да се дърпа и от нея, но си заспива спокойно след това. Напишканите и нааканите пелени са добре, но все се чудя имам ли достатъчно кърма?
Чудесно правите, като се ориентирате по пелените. Те са един добър знак за майката, как върви храненето на изключително кърменото бебе.
Понякога се получава така, че бебетата искат да сучат по-често. В тези случаи при някои от кърменията може да се случи така, че кърмата, която се е събрала в гърдите, да не е в толкова големи количества и по този начин готовата порция е по-малко, т.е. това, което бебето ще изсуче в началото, ще е по-малко. Хубавото на гърдите е, че не са контейнер за съхранение на кърма. Те произвеждат мляко и по време на самото сучене. Т.е. дори и да е малко количеството на готовото мляко в гърдите, следващата порция вече се приготвя. В тези случаи е важно бебето да се държи по-дълго на гърдата, дори и да суче на празен ход (т.е. без да гълта), за да стимулира производството и слизането на следващите порции кърма (т.н. рефлекс на потичане). По време на едно кърмене може да има няколко такива порции. Някои майки усещат това слизане или потичане и го описват като боцкане или леко болезнен гъдел от основата на гърдите към зърното.
Нормално е в даден етап гърдите да омекнат и да не са така напрегнати като в началото. И това е хубаво, най-малкото като усещане. Случва се, когато производството на кърма се регулира спрямо нуждите на бебето и гърдите започнат да произвеждат толкова кърма, колкото е нужна на бебето и тогава, когато то има нужда от нея. При кърменето на поискване обикновено се получава така, че гърдите да произвеждат различни количества кърма в различните части на деня, в зависимост от това, какви са нуждите на бебето.
Прочетете още:
За коластрата и кога идва кърмата след раждане
1,411 преглеждания