Манифактура в парка
По време на фестивала „Западен парк“, точно там – на мястото на събитието, в парка се появи едно ново, цветно и приятно място за деца и за възрастни. С шарени пейки, направени от палети, табуретки от автомобилни гуми, изплетени със сизал, красиви плетени мобайли, спускащи се от дърветата наоколо. Потърсихме и открихме кой стои зад тази чудесна инициатива и ги открихме. Една малка група от дизайнери, приложници, архитекти, обединени в миналото от платформата CultBox.info, които имат една мечта: да виждат София като чисто място с човешки измерения и възможност за ползотворна работа и общуване с хората.
Вижте какво ги попитахме и какво ни отговориха:
Разкажете ни за инициативата! Какво направихте, къде, с кого? Как се роди идеята?
Работилница за дизайн на обекти в паркова среда „Манифактура” беше част от фестивала за изкуство в публично пространство ‘Западен парк”. Екип от дизайнери и приложници се събрахме, за да работим съвместно с желаещите да се включат доброволци, по създаването на среда за почивка и забавление, аксесоари и декорации, които да останат в парка и да се ползват от посетителите по време на фестивала и след това. Целта ни беше чрез включването на открити в района обекти и превръщането им от ненужни и незабелязани в полезни и наситени с емоция, да придадем нова стойност на мястото.
Разкажете за малката ви група – от къде се познавате и как точно решихте да направите нещо подобно?
Като хора, занимаващи се с творчески дейности сме имали много поводи за познанства, но в случая обединяващо звено беше платформата CultBox.info, чиято цел е да свързва хора с творчески потенциал. Замислихме проекта със задача за създаване на нови обекти, които да стимулират креативен подход и активно отношение към средата, в която живеем.
Какъв е смисълът, който влагате в това – повечето неща, които сте използвали сте ги намерили в парка? Използвахте ли нови материали? Какви материали използвахте?
За тази цел участниците и екипът на работилницата избрахме различни, открити в парка и района край него „полуфабрикати”, които с помощта на разнообразни техники да се превърнат в дизайнерски продукти с функция.
”Полуфабрикатите” бяха най-разнообразни – паднал клон, автомобилни гуми, дънери. Използвахме и нови материали – прежда, сезал, крепежни елементи, тел. Във работата, с голямо желание, взеха участие и деца.
Искахме да направим практическа демонстрация как може без употребата на специални материали и условия, само по пътя на доброто желание и творческо вдъхновение, да се направи нещо приятно за окото и полезно за употреба.
Кои сте вие и с какво друго се занимавате?
Невена Тодорова е дизайнер на свободна практика и ПР на поредица представяния на автори в областта на приложните изкуства. Тя е вдъхновител и администратор на платформата CultBox.info, чиято цел е да подпомага и развива творческия потенциал.
Димитричка Павлова – Додовата ръкавичка е радетел на задружното плетене, организатор на сбирки на приказки и плетки, на които се обменят кълбета и мурафети.
Цвета Мишкова -Цветоплети е приложник , който изработва кукли, аксесоари, декорации, води работилници на различни теми от приложното изкуство. Голяма част от творчеството и е ориентирано към децата. На музикалната сцена, може да бъде срещната като вокал на групите Евентуално и ПънкиБлуз.
Ирена Памукова в момента следва експерименталното училище за дизайн
tam-tam, Милано. Като интериорен и продуктов дизайнер, тя е редовен участник в изложби и изложения на български дизайнери, на част, от които е и организатор и куратор. Тя е член и един от основателите на ЧЕРГА – Българска група за дизайн.
Николай Табаков е популярен с неговите колоритни лампи, направени от
тел и хартия. Той организа ателиета за изработването им в различни градове, участвал е и в много фестивали и събития. Част е от различни музикални прокети, в момента Николай е барабанист на група Блус Трафик.
Колко време ви отне тази инциатива?
Инициативата беше реализирана в рамките на два уикенда.
Как изглежда София в мечтите ви?
Като чисто място с човешки измерения, даващо възможности за ползотворна работа и общуване на хората.
Ако можехте да го промените от къде бихте започнали?
Смятам, че всеки трябва да започне с активната си лична промяна. Не е нужно да се занимаваме с някакви грандиозни проекти, достатъчно е да даржим чисто в себе си и около себе си, всеки ден да даваме своя малък принос за облагородяване на пространството.
На какво бихте искали да научите децата?
Че във всеки човек е скрит творец. В повечето случаи с годините той е бавно и непреклонно задушаван. В детето този Творец е чист и в трепетна готовност за проявяване /и не само чрез пеене, танцуване, рисуване…/. Дали това ще се случи , зависи главно от възрастните. Всеки носи своята частица отговорност /като част от колективната отговорност на обществото и личната си/ за грижата и възпитанието на децата. А помощта за проявяване на скритите потенциали не зависят дори от бита и материалното състояние. Децата се нуждаят главно от добър пример, подкрепа и доверие, от шанс за сбъдване на същността си.
Прочетете още:
Най-невероятните детски паркове в света
3,029 преглеждания