Глоба за родител, който отказва да предаде детето си на другия родител
Глоба за родител, който отказва да предаде детето си на другия родител, искат да се въведат от Камарата на частните съдебни изпълнители у нас.
Според тях недобросъвестните родители могат да отнесат санкция за всеки случай, в който са отказали да върнат децата на бившата си половинка.
Идеята на финансовото наказание е да се спрат грозните сцени, при които двама родители се карат за детето си и се налага то да бъде извеждано принудително от дома на единия и при всяко неизпълнение на съдебното решение да се налага глоба. Тя се изпраща на данъчните, които от своя страна я препращат към съдебните изпълнители, които да я съберат. Освен това от Камарата предлагат, ако все пак се стигне до подобни грозни сцени, със съдействието на полицейските органи и кмета да се отнеме детето и принудително да се предаде на взискателя.
„Практиката сочи, че при действащите текстове на ГПК, предаването на деца, както и личните отношения с деца, се реализират трудно, от което страдат децата, както и техните родители. С предложеното изменение се цели да се налагат глоби за всяко неизпълнение, а не само във връзка с поканата за доброволно изпълнение. А влезлите в сила глоби да се събират от съдебния изпълнител в рамките на същото изпълнително дело, което ще доведе до висока събираемост.
Ще изчезне и чувството за безнаказаност у длъжниците. По този начин ще се осигури и силна превенция спрямо този тип задължения в интерес на децата, на техните родители и на правовия ред в страната“, обясни шефът на Камарата на ЧСИ у нас Георги Дичев.
Източник: Монитор
1,747 преглеждания