6 алтернативи на думичката „НЕ!”
Вероятно, вашето 3-4-годишно дете се е специализирало в игнорирането на думичката „НЕ” или пък самите вие искате да използвате по-позитивен дисциплинарен подход. За щастие, има много други начини, с които да заменим тази твърде често използвана команда.
Децата често се „изключват” и понякога се налага да повтаряме „не”-то повече от десет пъти, за да ги накараме да отговорят. И тъй като ние искаме да предпазим децата си от неприятности и наранявания, а и да ги научим да различават доброто от лошото, може да опитаме тези по-добри и вероятно доста по-ефективни начини, от този с думичката с „Н”.
Перефразирайте
Добавяйки позитивна нотка във вашата молба и има голям шанс детето да ви отговори любезно. Вместо да казвате „не”, предложете алтернатива. Например, заменете репликата: „Не! Не хвърляй топка в хола!” с „Хайде да излезем навън да поиграем с топката.” Ако детето е по средата на своя последен творчески проект и лепилото вече е по целия под, помогнете му да постеле вестници на пода, за да го предпазите. Така ще му дадете възможност да прави нещо, вместо нещо, което да спре да прави. За да го предпазите от нараняване и трябва да реагирате много бързо, отправете по-директно предупреждение като „Спри!”, „Опасно е!” или „Горещо!”, например.
Предложете различни опции
Вашето подрастващо дете иска да се чувства независимо и че държи нещата под своя контрол. Така, когато то поиска бисквитка точно преди обяд, вместо да го отрежете с едно „Не!”, предложете му да си избере между парченца ябълка или малко грозде, ако иска да яде нещо преди обяда. Или пък му кажете, че може да си запази бисквитката и да я изяде след това.
Ако вашата госпожица настоява да носи крайно неподходящо облекло (например къса лятна рокличка през декември), дайте й две приемливи опции, между които да си избере. Дори и да не е очарована от това, което й предлагате, тя постепенно ще свикне и приеме.
Разсейте го
Да, колкото по-големи стават децата, толкова по-трудно може да им отвлечем вниманието и да ги разсеем. Но въпреки това не е невъзможно. Ако забележите, че погледът на детето пада върху изключително скъпа играчка в магазина, бързо му посочете как светлината от лампите се отразява в отсрещното огледало, задайте въпрос от рода: „Какво ти се хапва за обяд?” или пък извадете шишето с вода и му я подайте: „Искаш ли да пиеш малко?”. През това време се отдалечете от изкушението.
Избягвайте „НЕ”-ситуациите
Винаги, когато имате възможност, дръжте вашето дете далеч от ситуации, в които е много вероятно да му кажете „Не”. Вместо това му предложете безопасна среда, в която то може спокойно да изследва и да играе. Въпреки, че детето вече е по-голямо, домът ви все още трябва да бъде обезопасен и всички предмети, до които не искате то да има достъп, прибрани или качени на високо. Когато излизате, ходете на места, където може да играе свободно – близката градинка или парк, безопасна детска площадка, задния двор на съседите. Избягвайте магазини, в които се продават стъклени сувенири, например или магазини за скъпи вещи. Разбира се, вие няма как да изолирате детето от всички ситуации, в които може да му кажете „не”, но и за двама ви ще бъде много по-лесно, ако ги ограничите.
Игнорирайте малките нарушения
Животът предоставя много наистина смислени възможности да научите детето си на дисциплина. Не е нужно да търсите допълнително такива. Ако то реши да скача във всяка локва по път за вкъщи, защо не го оставите. Така или иначе се прибирате. Ако иска да спи тази вечер с костюма си от маскеното тържество, какъв е проблемът? Не забравяйте основната родителска мантра: „Избирай битките си!”. Позволете на детето да се отдаде на приключения, забава и да изследва света около себе си, във всеки възможен момент. Ако е безопасно и няма нужда да казвате „не”, просто го оставете.
Използвайте „не”-то твърдо, когато се налага
Разбира се, попадаме в ситуации, в които поведението на детето има значение и когато няма подходяща алтернатива, за да избегнем думичката „не”. Тогава трябва да я кажем твърдо (но без да крещим), ясно и със сериозно изражение на лицето: „Не! Не дърпай котката за опашката.” „Нее, недей така, миличко”, казано през смях, няма да свърши работа. Така само му изпращаме смесени послания, които то със сигурност няма да последва. Когато детето откликне и отговори на вашето „не”, отвърнете му с усмивка и му дайте позитивна обратна връзка, от рода на: „Благодаря ти, че ме послуша!”
17,830 преглеждания