Билки и хормони
Представяме ви част от най-добрите билки, които успешно се използват за регулиране на хормоналния баланс в човешкия организъм.
Обикновено хормоналният дисбаланс е причинен от нездравословния начин на живот, честите диети, към които прибягваме без да се консултираме със специалисти, стресът, който е най-честия спътник на ежедневието ни.
Най-често хормоналният дисбаланс атакува жените на средна възраст, но не рядко се среща и при по-млади жени, а дори и при момичета.
За да поддържаме в норма жизнените показатели на нашия организъм, е важно хормоните да са наред. И не винаги за да постигнем това, е нужно да прибягваме към химически вещества и изкуствено синтезирани хормони. В природата съществуват хиляди растения, които по естествен начин могат да регулират баланса на хормоните в тялото ни.
Наименованията на някои от следващите билки не са от най-популярните, но те са известни от стотици години и вече могат да се намерят в повечето био-магазини в страната.
Шатавари
От санскритски шатавари се превежда като числото 100 или като корен. Като идиоматичен израз някои го превеждат като “стоте съпруга”. Тази билка има много общи черти с известните ни аспарагуси. Шатавари се препоръчва за жени, които кърмят. Коренът успокоява стомаха, понижава стомашните киселини и има положително влияние върху плодовитостта на жената. В медицината шатавари се използва като лечебна съставка на редица лекарствени препарати. Сапонините, които се намират в изобилни количества в шатавари, подпомагат интензивното увеличаване на естрогените при жените, което има пряко положително влияние върху либидото, а така също и на способността за умствено съсредоточаване. Наред с това има изключително успокояващо действие за органите в малкия таз.
Шизандра
Шизандрата е богата на фитонутриенти и антиоксиданти, благодарение на които има мощен анти-ейдж ефект. Китайската медицина я признава за билка, която тонизира организма, повишава жизнените функции на всички органи и системи и удължава живота. В миналото шизандра е била пазена в тайна единствено за членовете на императорското семейство и приближените им. Дребните плодчета и зрънцата от тях обикновено се смесват с други билки, за да се потенцира тяхното полезно въздействие. В билката се съдържат големи количества грутадиол, който подпомага защитните сили на организма срещу токсини, химикали и други биологично активни, но нездравословни вещества за човешкото здраве.
Женско биле – сладък корен
Женското биле е билка, известна с това, че е 50 пъти по-сладка от обикновената захар и се използва в кулинарията. Женското биле има успокояващо и противовъзпалително действие. Използва се успешно за подпомагане на лечението на упорита кашлица и стомашно-чревни неразположения, тъй като подпомага отделянето на слузни вещества, които ускоряват оздравителния процес. Женското биле повлиява положително периода на ПМС, регулира нередовния цикъл и успокоява болките по време на менструация. Силно въздействаща билка, която контролира нивото на тестостерон в тялото и играе ролята на афродизиак, заради което някои я наричат „женска виагра“. Заради сладкия си вкус се използва доста често в редица диетични рецепти и се смята, че предпазва децата от затлъстяване.
Внимание! Не се препоръчва употребата й от бременни жени.
Витекс – върбови зърна
Витекс е билка, позната още като върбови зърна. Билката облекчава периода на ПМС, нередовна и болезнена менструация и спомага овулацията. Някои я използват при заплаха от аборт, за задържане на плода. Благоприятно повлиява лечението на фиброзни кисти и ендометриоза. Подобрява лактацията. Отлично средство за регулиране на производството на женски полови хормони – прогестерон и пролактин. Витекс има положително въздействие върху младежкото акне. Най-често се употребява под формата на чай, но има и други приложими форми – тинктури и капсули.
Витекс е силен афродизиак, но в древността се е зползвал и за подтискане на сексуалното желание на монасите и съпругите на военните. Всичко зависи от дозата – ако се пие като чай в минимална дозировка подтиска сексуалното желание, но ако се използва в по-високи дози или под формата на ароматизиращи горящи пръчици в затворено помещение има силно възбуждащо действие.
Внимание! Да не се използва след третия месец от бременността, поради опасност от твърде ранна лактация.
Копривка
Копривката е известна с качеството си да подпомага понижаването на телесното тегло, тя регулира и стимулира функцията на щитовидната жлеза, а чрез нея въздейства върху инсулиновата обмяна. Копривката съдържа ензими, които пряко въздействат на мастната обмяна, с което се обяснява отслабващия ефект. Може да се използва под формата на запарка за понижаване на кръвното налягане и вътреочното налягане, свързано с глаукома, действа като антихистамин за облекчаване на астма, подпомага лечението на екзема и псориазис. Подпомага бързото вазстановяване на енергийния баланс след усилени тренировки.
Куркума
Куркумата е подправка, известна с ефикастните си противовъзпалителни свойства. Благодарение на редица научни изследвания през годините, учените твърдят, че куркумата има потенциалната възможност да предотвратява образуването и разрастването на тумори. Активното вещество в куркумата е куркумин – той има едновременно противобактериално и противогъбично действие и съдържа антиоксиданти и глутадиони, подпомагащи функцията на черния дроб.
Хормоналният баланс може да се регулира с билки и лекарствени средства, но пряко зависи от начина на живот, ежедневния хранителен и двигателен режим, който има основополагащо и решаващо значение за общото здравословно състояние на целия организъм.
ВНИМАНИЕ! Преди употреба на билки, билкови чойове, отвари и запарки, както и под всяка друга форма на изброените или други лечебни растения, е добре да се конкултирате със специалист фитотерапевт или с личния си лекар.
36,899 преглеждания