Алергиите не са доживотна присъда

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

DSC_1140

За последните 20 години броят на хората с алергии се е увеличил 3 пъти. 20% от населението у нас страда от алергична хрема, а 9% от българите имат бронхиална астма. Кожните алергии засягат една четвърт от хората у нас  – около 20% страдат от атопичен дерматит и близо 25% поне веднъж са имали уртикариални обриви. Алергиите често продължават през целия живот, като чувствително влошават неговото качество, а икономическите последици от това са за цялото общество. Според Световната здравна организация цената, която се плаща за лечение на астма, е по-голяма от средства за терапия на туберкулоза и СПИН, взети заедно.

Тази тревожна статистика е само част от проблема. Традиционната терапия се провежда дългосрочно с тежки лекарства като кортикостероиди и антихистамини. Лечението потиска симптомите и има много странични ефекти, които влошават здравето на пациентите и водят до отключване на нови заболявания. Много често не се атакува първопричината за алергията и затова тя често остава хроничен проблем за цял живот. Именно поради тази причина потърсих хомеопатията и природните методи, казва д-р Василка Юрукова, хомеопат с 20-годишен опит. В първата си книга „Живот без алергии“ тя дава нов подход към лечението на алергиите, подкрепен от клиничния й опит и цитира научни данни, доказващи представените факти.

Инфекциите са другото лице на алергиите

Алергите не са единствено наследствени заболявания, твърди д-р Юрукова. Те са сложна комбинация от различни фактори и затова в лечението им трябва да има комплексен подход. До голяма степен те се дължат на инфекциозни причинители (гъбички, паразити, бактерии), които отслабват имунната система и я правят по-реактивна към безобидни вещества. Излекуването на тези остри или хронични инфекции води до отслабване или пълно спиране на алергичните симптоми. Интересен пример от практика на д-р Юрукова са пациентите с уртикария. В голяма част от случаите зад това заболяване стои паразитна инфекция. Паразитите отделят токсини, които дразнят кожата и причиняват обриви. Премахването на инфекцията води до изчезване на неприятните обриви и до намаляване на нуждата от кортикостероиди и антихистамини, които се спират под лекарско наблюдение. Всяка тежка астма, всяка упорита алергична хрема се влошават от проблемите на стомашно-чревния тракт, подчертава д-р Юрукова. Чревните инфекции са ключови при подобен род дихателни алергии, макар че се смята, че трябва да се лекуват белият дроб и дихателните пътища.

Токсини и негативни емоции

Инфекциите и наследствеността не са единствените виновниците за появата на алергиите. Задръстването на клетките и междуклетъчното пространство с токсини прави невъзможна работата на органите за детокс – черен дроб, бъбреци, лимфната система, дебело черво, кожа и бял дроб. Един от сериозните проблеми са генномодифицираните храни, които са нетипична храна за нашите тела. Въпреки че няма доказателства за това, че тези храни алергизират, бумът в броя на алергиите съвпада по време с разпространението на този тип хранителни продукти. Заедно с това не трябва да забравяме психоемоционалния стрес, на който сме подложени всеки ден, подчертава д-р Юрукова. Натовареният график, крайните срокове, жонглирането с десетки задачи едновременно, малкото време за семейството водят до напражение, неудовлетвореност и много негативни емоции. Гневът, разочарованието и обидата например създават идеална среда за развитие на алергичните заболявания. Често алергията, която развиваме, е резултат от непоносимост, алергия към хора и ситуации в нашия живот, обяснява опитният хомеопат.

Пътят към здравето

Несъмнено лечението на всяко алергично състояние е немислимо без готовността за промяна от страна на пациента. Премахването на инфекциите, детоксът на тялото, преодоляване на вредните навици са част от мерките. Отхвърлянето на остарели психоемоционални модели също е важно, защото тялото и психиката ни са едно цяло. В такива ситуации е добре, пациентът да излезе от обкръжението на хората, които го алергизират или да промени отношението си към дразнителите.

Хранителните алергии

Голямо предизвикателство са и непоносимостите към глутен и млечни продукти, с които, ние, лекарите, се сблъскваме все по-често. Затова отделих специално място за тях в книгата ми, казва д-р Юрукова. Въпреки, че хранителната алергия и хранителната непоносимост протичат по различен начин на ниво клетка, ако пациентите не понасят определена храна, а всекидневно я консумират, това води до развитие на многобройни симптоми, някои от които много напомнят алергичните. Непоносимостите към глутен и/или млечни продукти влияят сериозно върху възникването и протичането на един друг зачестяващ проблем, каквито са автоимунните заболявания.

Към хомеопатията и природната медицина ме тласнаха моите алергични заболявания, разказва д-р Юрукова. Затова съм щастлива да споделя с пациентите, че алергиите не са непобедими и има надежда. Напълно възможно е да ги премахнем от живота си, допълва хомеопатът.

DSC_1125

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

3,341 преглеждания

Comments are closed.