Производителите на junk food ще плащат по-високи данъци
Промяна в Закона на здравето предвижда повишаване на акциза за производителите на алкохолни напитки и тютюневи изделия, но също и за производителите на нездравословни храни, познати и като junk food. Това със сигурност ще доведе до повишаване на цената им, което би било естествен регулатор срещу широкото им разпространение, надяват се от Здравното министерство.
„Предлагаме промяна в текста за храни, които съдържат сол над 5%, това са нездравословни храни, да плащат акциз. Това ще бъде една открита война. Надявам се пораженията за нас да не са много тежки“, заяви зам.- министърът на здравеопазването Адам Персенски на среща в Смолян. Като пример за крайно вредни храни той посочи чипсове, снаксове и храните, които се предлагат от големи вериги за бързо хранене, с които децата и подрастващите свикват от най-ранна възраст и които, повечето от тях, консумират почти ежедневно.
До момента две държави от ЕС са въвели специфични данъци върху храните, това са Дания и Унгария. Данъкът в Дания е свързан със съдържанието на мазнини в зехтина и растителните масла като с тази мярка се ограничаване на нездравословното хранене и повишаване на продължителността на живота. Тази мярка доведе до увеличаване на цената на хамбургерите с 15 цента, а на зехтина с 40 цента.
В Унгария е въведена такса за храни с повишено съдържание на захар, сол и въглехидрати, както и на продукти с повече от 20 милиграма кофеин на 100 милилитра. Унгарското министерство на здравеопазването е направило проучване, което доказва увеличаването на някои специфични заболявания в следствие на консумацията на прекалено солени и твърде мазни храни. Чипсът в Унгария се облага с 200 форинта (около 1 долар) за килограм. Увеличена е и цената на различните консерванти, овкусители и изкуствени оцветители.
1,108 преглеждания