Медията на новото поколение родители
logo_purvite7 logo_purvite7
  • Актуално
    • Събития
    • Празници
    • Новини
    • Забавно
    • Конкурси
  • Бременна съм
    • Зачатие
    • Раждане
    • Бременност
    • Споделено
    • Здраве
  • Бебето
    • Отглеждане
    • Хранене
    • Бебешка кухня
    • Развитие
    • Полезно
  • Детето
    • Развитие
    • Възпитание
    • Игри
    • Полезно
  • Наръчник за родители
    • Минутка за мама
    • Специалистът съветва
    • Деси каза
    • Питай баща си!
    • И баба знае!
    • Споделено
    • Правата ми!
    • Полезно
    • Места
    • Находка
  • Направи с мама
  • Вкусно
  • Списанието
    • Чети онлайн
    • Реклама
  • Зона за деца
    • Игри
    • Приказки
    • Стихотворения
Font ResizerAa
Първите седемПървите седем
Търсене...
  • Актуално
    • Събития
    • Празници
    • Новини
    • Забавно
    • Конкурси
  • Бременна съм
    • Зачатие
    • Раждане
    • Бременност
    • Споделено
    • Здраве
  • Бебето
    • Отглеждане
    • Хранене
    • Бебешка кухня
    • Развитие
    • Полезно
  • Детето
    • Развитие
    • Възпитание
    • Игри
    • Полезно
  • Наръчник за родители
    • Минутка за мама
    • Специалистът съветва
    • Деси каза
    • Питай баща си!
    • И баба знае!
    • Споделено
    • Правата ми!
    • Полезно
    • Места
    • Находка
  • Направи с мама
  • Вкусно
  • Списанието
    • Чети онлайн
    • Реклама
  • Зона за деца
    • Игри
    • Приказки
    • Стихотворения
Начало » Защо френските деца не страдат от затлъстяване
АктуалноНовини

Защо френските деца не страдат от затлъстяване

Първите седем
От Първите седем
Последно обновена: 26.07.2017
Сподели
деца - лош дъх

Един от най-характерните принципи е, че в училищата не се доставят полуфабрикати или заготовки, които да се влагат в менюто. Замразени полуфабрикати, които да се затоплят, изпържат или панират, не могат да бъдат срещнати, те просто са забранени. Политиката, на която следва да се подчиняват училищата е, доставките на плодове, зеленчуци, месо и млечни продукти да става от местни производители от района или от най-близкия район /ако няма в района/.

Задължително на всеки два дни училищата са длъжни да включат поне едно хранене в менюто, изцяло съставено от биологични продукти, а веднъж месечно  едно пълно дневно меню, изцяло от биологични продукти. Почти цялата храна се приготвя на място в кухнята. Менюто в училище се прави два месеца предварително от ръководството на столовата и се одобрява от специален диетолог, работещ към училището.

Друг много важен принцип е, че Министерство на образованието, по препоръка на нутриционистите във Франция, въвежда минимално време за хранене от 30 минути, като по този начин спасяват децата от лошо храносмилане, подуване на стомах, дискомфорт и т.н. Децата се хранят в спокойна среда и бавно.

Има рестрикции за някои храни и напитки, и за начините на обработка на храната. Например, единствената напитка, която се предлага на децата от всички образователни нива, е вода – филтрирана или чешмяна. Газирани напитки и натурални сокове са забранени. Кетчуп може да се сервира само един път в седмицата, а някои училища дори избират да не го правят. Има въведено ограничение за количеството кетчуп, допустимо да бъде сервирано дори в този един разрешен ден. По програма пържено може да се сервира само 3 пъти за месец и то на децата в по-големите класове, за децата от основните нива не е разрешено.

Има интересно явление, въведено в училищата и се нарича „Обучение в хранителните вкусове“. Както казва авторът на популярната книга във Франция, Карен Льо Бийон, френските деца ядат всичко, имат различен подход към храната от малки, защото така ги възпитават. Французите вярват в това, че децата може и трябва да бъдат научени на правилно хранене и уважение към храната и количествата, точно както ги учат да четат и пишат. Така неща, които не им се струват цветни и примамливи, но са полезни за здравето, влизат в хранителните им навици.

Затова в училищата, дори още в детските градини, е въведена следната практика: педиатрите предоставят на родителите подробен списък с храни, които децата трябва да опитат. Обучението по възпитаване на хранителни навици е част от националната обучителна програма и децата биват изпитвани върху това.
Обръща се специално внимание върху начина на хранене – обучават ги да дъвчат бавно. Освен това, като заемат местата си  – децата сядат по четири на маса. Доброволци от по-големите класове, сервират на по-малките храната.

Децата се поощряват да вървят пеш още в предучилищна възраст. На 3-4 години те вървят до 2 км на ден. Всеки ден имат физически занимания в училище – 3 пъти на ден. Имат 2 сесии по 15 минути и една сесия от 60 минути спорт.

И за финал, интересно е да илюстрираме нагледно какво включва едно примерно меню в началното и в средното училище в Париж. Вижте по-долу:

Основно училище
За салата – салата от краставици и домати, или зелева и доматена салата, или салата табуле с булгур;
За основно  – студено мариновано телешко с гъби и броколи на пара, или печено говеждо с печени картофи и домати с билки, или  риба с карфиол.
За десерт  – сирене с ябълки, с киви или праскови

Средно училище 
Селска багета или домашно приготвен хляб;
За салата  – зелена салата или салата от краставици, салата от домати и лук с кориандър, или салата от моркови;
За основно – спагети с парченца сьомга или сотирано телешко бонфиле с маслини и броколи, или биологично чисто говеждо месо в собствен сос със зелен боб;
За десерт  – кисело мляко с плодове или козе сирене, компот от ябълки, сладкиш от ябълки, крем карамел или круши.

източник: life.dir.bg
ЕТИКЕТИ:децаздравехранене
Сподели статията
Facebook Email Copy Link Print
Предишна статия Как да мотивирам детето си?
Следваща статия Хайде заедно да намерим количка за малката Ваня!

Актуално

Боровата процесионка: малката гъсеница с голям риск за децата и домашните любимци
22.06.2026
5 места около София, подходящи за родители с малки деца
19.06.2026
снимка кърлеж
Как да предпазим малчуганите в сезона на кърлежите?
17.06.2026

Наръчник за родители

Как да помогнем на децата да са по-малко стресирани
18.09.2019
Съвети за здрави детски зъби при деца над 6 г.
02.10.2015

Прочетете още

Актуално

Семейна къща за изоставени деца в гр. София

07.04.2015
Новини

Прогонените от с. Калище бежански деца ще учат в София

17.09.2014
ВкусноНаръчник за родителиПолезно

Дeвет проверени храни, които ще ви спасят след тежките празнични трапези

04.01.2018
И баба знае!

Нещата, които баба и дядо правят с добри намерения, но… вредят на внуците си

03.12.2018

Медията на новото поколение родители

ПЪРВИТЕ СЕДЕМ се ражда и започва своите ПЪРВИ СЕДЕМ. Ние сме като едно прохождащо дете и ще се надяваме на вашата благосклонност и разбиране, търпение и желание да бъдете с нас по пътя на нашето израстване.
  • За нас
  • Реклама
  • Контакт
  • Поверителност
  • Условия за ползване

© 2025 Първите седем | Изработка на сайт от BEKYAROV.NET

Welcome Back!

Sign in to your account

Потребителско име или email адрес
Парола

Забравена парола?

Not a member? Sign Up
Purvite7.bg използва бисквитки (cookies), за да подобри предлаганите услуги.