Захранване, водено от бебето
Захранване, водено от бебето (Baby-Led Weaning (BLW) е метод на въвеждане на твърдите храни в храненето на бебето, който добива изключителна популярност напоследък и все повече майки го предпочитат пред стандартното захранване с пюрета и каши. Какво точно представлява този метод и защо толкова бързо набира почитатели?
Захранване, водено от бебето е разработен и описан като метод за първи път от британската акушерка и консултант по кърмене Джил Рапли, макар да смятам, че той е съществувал много преди нея, тогава, когато купените пюрета не са съществували, нямало е пасатори и най-лесното и естествено нещо е било да се предложи храна на бебето от тази, с която се хранят и родителите. Същината на метода е в това, че на бебето се предлагат парчета цяла храна, удобни за хващане и съобразени с големината, с която то може да борави. Бебето не се насилва да яде, изяжда толкова, колкото успее и само ако пожелае и най-важното – оставя се да изследва и опознае храната.
Добре известно е, че децата на тази възраст не посягат към твърдата храна от глад, тъй като те все още свързват засищането с майчиното мляко, а посягат от любопитство. И какво става, когато му се предложи едно пюре и то контролирано от майката – естественото му любопитство не остава задоволено. С BLW бебето има щастието да опознае храната си, да я опипа, опита, да я намачка или дори да я набие 🙂 . За развитието му това е от изключително значение: най-напред то си изгражда вкуса към различните храни, изгражда си предпочитания, което пък в последствие предотвратява злоядството. Как може да се очаква, примерно, дете на 2 г. да харесва броколито в чинията си, ако то никога не е виждало цяло броколи. Давайки пюре, особено пък смесено, детето не развива връзката вид – вкус, и не може да се очаква от него след време вида на храната да предизвика у него желание за хранене.
Второто предимство на предлагането на храната по метода BLW е, че детето само контролира количеството. Счита се, че това предотвратява затлъстяване в по-късен етап от развитието. Обяснението е в това, че често бебетата механично отварят уста за лъжиците пюре/каша. Понякога храненето става и бързо, преди сигналите за ситост да са стигнали до мозъка и по този начин детето не развива умението да спре да се храни, когато се е заситило.
Още предимства са развитието на фината моторика, децата много добре се научават да боряват с пръсти и ръчички, да хващат и задържат понякога не лесни за хващане неща, като хлъзгав банан, да кажем. А за мен най-приятно пък беше да гледам как малката ми госпожица се забавлява с храната, понякога си играеше, друг път по-гладна бързаше да си хапне, трети път с интерес изследваше, и хубавото е, че през това време съм свободна, ако искам да си върша домашните задължения.
Майката може спокойно да се храни едновременно с бебето, като само го наблюдава от време на време. Храненето на малкия човек се превръща в удоволствие за всички, а не в изнервящо задължение. Какво по-хубаво от това, когато излезете на ресторант с приятели, вместо да сте съсредоточени в храненето на малкото или пък да се чудите с какво да го занимавате, то да е заето съсредоточено с храната си на детското столче, а вие да можете да участвате в разговора, да си починете и да се храните спокойно, както се случва с BLW.
Много майки изказват притеснения от метода, заради евентуално задавяне с парчета храна. Задавянето е толкова възможно, колкото и при храненето с пюре. Важно е, да се запази спокойствие и да се знае как се действа при такива ситуации. Ние за цялото ни захранване не сме имали нито едно сериозно задавяне с твърда храна (имахме едно с айрян). Вярно е, че в началото правят гримаси наподобяващи задавяне, но това е естествена реакция на сгаждане, при положение че това са първите опити на детето да преглъща. За възрастта около 6-ти месец, се счита, че то вече е достатъчно развито, за да може да прави дъвкателни движения.
Те идват съвсем инстинктивно и ако в този момент не се доразвият, а се подтиснат с даването на пюрирана храна, то в по-късен етап може да се окаже доста по-трудно приучаването и тогава рискът от задавяне да е много по-голям. Дори фактът, че дъщеря ми от рано дъвчеше, ни е помагал в много случаи, когато твърд предмет е попадал в устата й. Тогава вместо да бърза да го гълта и да се задави, тя го дъвчеше упорито и продължително докато не забележех аз да го извадя. И не трябва да има притеснения, че още нямат зъби. Средно твърда и мека храна успяват добре да дъвчат и само с венците.
Друго притеснение от метода е, че това хранене е много цапащо. Аз, обаче, по-голямо оцапване от това, когато за пръв път дадох пюре от моркови, не съм виждала. В началото на захранването ни, естествено исках да опитам и пюретата, и тъй като не съм от майките, които могат да отказват на децата си много неща, позволих на малката да поднася сама лъжицата към устата си. Резултатът беше пюре навсякъде, по косата, по стола, по мен. При BLW майките решават лесно проблема с някаква чиста постелка под стола, която да могат лесно да почистят след хранене, а самите плодове и зеленчуци не цапат толкова, когато не са пюрирани.
Източник: http://www.organichno.com/
Автор: Татяна Тончева, автор на блога http://taralianka.wordpress.com/
Прочетете още:
12 полезни храни, с които да започнем захранването
Как да пасирате и съхранявате домашно приготвена храна за бебето
8,110 преглеждания