Три неща, за които дори не подозирате, че бебетата разбират

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

bebe

Смята се, че бебетата не могат да комуникират ефективно, защото не са в състояние да изразят мислите си чрез думи. Поради тази причина, възрастните често подценяваме техните умствени способности.

Оказва се обаче, че науката живо се интересува от ефективните комуникативни способности на бебетата и с помощта на множество изследвания доказва, че мозъкът на бебета възприема и обработва много повече информация, отколкото очите, например.

Само преди едно-две десетилетия се е смятало, че е невъзможно бебетата да разберат смисъла на думите, които чуват в първите месеци след раждането си, днес учените твърдят, че кърмачетата много добре разбират някои основни емоционални понятия като разочарование, гняв или радост. Учените твърдят още, че бебетата съвсем съзнателно симпатизират на определени хора от обкръжението и това е съзнателно, а не е случаен резултат.

Кои са трите основни неща, на които бебешкият мозък е способен и за които, ние родителите, може би не подозираме?

1. Връзка между емоциите и ума 

Изследователи от Университета в Южна Калифорния твърдят, че бебетата имат много добре развити способности за съпричастност, за които доскоро световната научна общност изобщо не е предполагала.

За да докажат това, учените направили представление с марионетки пред двегодишни деца. В него, едната марионетка оставя ценен за нея предмет и се отдалечава, през това време друга марионетка идва и задига ценния предмет. Малко след това първата кукла забелязва липсата и започва да плаче и да се ядосва. Децата, наблюдаващи представлението, не само изразяват разочарованието си от случващото се на сцената, но и явно изразяват симпатиите си към първата кукла. Проявата на съпричастност поставя децата и тяхната умствена и емоционална зрялост на доста високо ниво, твърдят учените и го доказват чрез този експеримент.

bebe-emocii

2. Повечето възрастни смятат, че бебетата са невербалти същества

Това не е вярно!

Въпреки, че бебетата не могат да се изказват и да се изразяват чрез думи, това не им пречи да разбират повече, отколкото ние можем да предположим. Не само това, бебетата и малките деца притежават способността да възприемат много и бързо огромно количество информация. Наом Чомски твърди, че голяма част от нашия речников запас е вроден. Според него, всеки човек носи заложени в себе си огромни речеви и езикови способности, които започват да се развиват непосредствено след раждането.

3. Бебетата разбират мислите и убежденията на хората, с които контактуват

Свидетелствата за това твърдение се базират на експеримент, наречен Smurf Experiment. Чрез него изследователите са установили, че при една проста физическа ситуация кърмачетата имат способността да разберат кога друг човек ще бъде изненадан или разочарован от резултата, който реално не очаква. Това доказва, че бебетата имат развито чувство за прогнозиране и перспектива, което до скоро рядко се е свързвало с мозъчната дейност на бебетата.

Резултатите, които карат учените да направят своите заключения са плод от промяна в методологията на изследване на бебетата и на онова, което те могат да правят и осъзнаят.

Предишните, по-стари, изследвания са насърчавали децата да доказват своите знания и умения чрез изразяване в диалог или моторни умения. Съвременните изследвания се фокусират върху естествените реакции на децата, плод на подсъзнателно поведение, които дават много по-точна преценка за мозъчната им активност.

Регистрирането и на най-малките или незначителни реакции на детето, като например, взиране, заслушване, прехапване на устни, смучене на пръст и свързването им с изражението на лицето, помагат на изследователите да разберат до каква степен мозъчната активност на бебетата е развита, още преди те да развият реалните инструменти, чрез които да  демонстрират сами емоции и чувства.

И както казва Джони Деп: “Единствените същества, които са достатъчно развити още от раждането си и надарени да изразяват чистата любов, са кучетата и бебетата“.

И както бихме подпълнили: “Те всичко разбират, просто не могат да ни кажат.”

И да, бебетата са празник за родителите, и с пълно право – те са най-голямата радост и сладост в живота им.

Но за първи път от години насам, можем да приемем твърденията на учените и сами да се убедим в необятното богатство на бебешкия ум.

Какви ли други изненадващи прозрения ни очакват вътре в тези мънички главици?

iheartintelligence.com

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

51,862 преглеждания

Comments are closed.