Спад на раждаемостта у нас в първите месеци на 2015

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

novorodeni-v-bolnica

За първите три месеца от 2015 година е регистриран драстичен спад на раждаемостта у нас. Близо две хиляди бебета по-малко да се родили в сравнение с първото тримесечие на миналата година. Най-малко бебета се раждат в малките и бедни области в страната. Но дори в големите градове – София, Варна и Пловдив раждаемостта бележи спад.

Като цяло в сравнение с първото тримесечие на 2014 година в страната няма нито една област, в която новородените да са в приръст. Във Видин те дори са наполовина по-малко от миналата година.

В момента отпускът по майчинство у нас е един от най-продължителните в Европа, но въпреки това правителството обмисля варианти той да е с продължителност две години за всяко дете в семейството. Наред с това се предвижда и пакет от мерки, които да стимулират работещите българки на възраст между 35 и 45 г. да планират второ дете или дори повече. Мерките се коментират от Министерството на труда и социалната политика. Според ведомството повишаването на раждаемостта при жените от тази възрастова група е с цел предотвратяването на демографския срив в страната в момента.

По думите на ресорния министър Ивайло Калфин нормативната база, според която до трето дете продължителността на отпуска по майчинство е две години, а след трето – година и половина, няма никакъв смисъл. Той е категоричен, че ще работи за промяна в това отношение.

Министърът изрази убеждението си, че работещата жена между 30 и 45 години трябва да бъде насърчавана от държавата да ражда второ или повече деца. Той предлага отпускът за отглеждане на четвъртото дете на работещите родители да бъде увеличен с 6 месеца, а също и при едно дете парите да са 35 лв. на месец, при две – 85 лв., а при три деца да са  130 лв.

През 2013 г. в страната са регистрирани 67 061 родени деца.

За 2014 г. пък в системата на Министерството на здравеопазването са вписани 63 000 раждания за цялата страна.

Тенденцията за 2015 е в посока към продължаващо снижаване.

 

www.purvite7.bg

 

 

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

2,344 преглеждания

Comments are closed.