Сблъсъкът между братя и сестри

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

sibling-conflict

Съперничеството между две деца обикновено се надига точно в момента, когато имате най-голяма нужда от спокойствие и хармония в къщата – а именно, когато пристигне новороденото. Ако до скоро животът с вашето подрастващо дете е бил истински приятно предизвикателство, то представянето на новото братче или сестриче може да наруши баланса.

Присъединяването на нов член към семейството е вероятно да предизвика у по-голямото ви дете страх и ревност, което е напълно разбираемо. Все пак досега то е било единственото дете и цялото внимание е било насочено към него. Сега трябва да ви дели с още някой – а всички знаем колко много подрастващите обичат да делят!

Независимо на каква възраст са, винаги ще има конфликт между децата в семейството и това е напълно нормално. Понякога е съмнително дали изобщо ще „надраснат” склонността си към конкуренция. Приемете този факт като един от начините, които дават възможност на децата да се научат да общуват.

Полът, възрастта, темпераментът и индивидуалността им оказват влияние върху нивото на съперничеството, с което ще се сблъскате вкъщи, както и върху стратегиите им за справяне. Деца с еднакъв пол и с малка разлика често изпадат в най-жестоки конфликти, тъй като са най-конкурентни.       

Опитайте се да не заставате между тях или да бъдете рефер, освен ако не се стигне до физическа саморазправа с опасност от нараняване. Макар винаги да има разногласия и спорове между децата ви, има начини, които могат да помогнат да сведете до минимум конфликтите и опасното съперничество:

– Разберете, че всяко дете има различни нужди и интереси и трябва да му дадете необходимото време и място, за да ги задоволи  – дори и това да означава да го предпазвате от малките ръчички на по-малкото братче или сестриче.

– Уверете се, че има достатъчно кубчета, играчки и дрешки, за да става и по-лесно споделянето.

– Отделяйте и на двете деца еднакво време. Никога не оставяйте детето ви да си мисли, че нямате време за него.   

– Осигурете на всяко дете само негово, лично пространство, в което може да се усамотява.

– Оставете всяко едно дете да си има свое собствено нещо, което не е нужно да споделя с братчето или сестричето си – но това работи само когато децата вкъщи вече разбират кое може и кое не да споделят.

– Уверете се, че нуждите на всяко дете са обслужени.

– Никога не сравнявайте децата си и никога, ама никога, не казвайте „Защо не може да си като брат си?”, тъй като това води единствено до обида и възмущение в другото дете. 

– Уверете се, че всички в домакинството разбират правилата вкъщи и това, че са равнопоставени. Ако дадено правило се наруши, то е важно порицанията да са поравно разпределени.

– Учете децата си как да разрешават проблемите си честно.

– Бъдете любящи, привързани и заитересовани от всичките си деца, независимо от възрастта или пола и им го показвайте във всяка минута.

——————————————————————————————————————————————————
Вижте също:

   Детето на 3 години

obsessive2   Обсесивно-компулсивно разстройство при децата

   Ако детето ни няма приятели

   Шарено меню

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

5,882 преглеждания

Comments are closed.