Самоков

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

samokov

Продължаваме да ви разказваме за най-китните български планински градчета, който можем да посетим през този зимен сезон. Днес е ред на Самоков.

Град Самоков е разположен в западната част на страната, близо до София и до ски курорта Боровец. Областта се намира между няколко планини – на първо място Рила, също Плана, Витоша и Верила. През Самоковската котловина тече река Искър. След града по течението на реката е разположен и язовир Искър. В този край се намират и Йончевото езеро и Страшното езеро, едни от най-красивите рилски езера.

Някога по тези земи на мястото на Самоков е съществувало римско селище. То обаче е опожарено от варварите. Сегашният град възниква през 14 век като рударско селище. Тук се е добивало желязо.

Климатът в тази част на България е сравнително мек. Определя се като умерено-континентален. Лятото е по-скоро прохладно, но и зимата не е твърде студена. Планината Рила спира силните ветрове и големите снеговалежи. Горският фонд в Община Самоков е на площ от 53 323 ха. Около 25 000 ха горски фонд в региона на Общината е предоставен на Национален парк „Рила”.

През 2010 г. градът има 27 929 жители. През зимния сезон, а и през лятото, той се посещава от множество туристи, които предпочитат да отседнат тук, вместо в Боровец или другите околни натоварени куроти. Самоков предлага спокойствие, уют и интересни културни забележителности.

В близост до града, освен Боровец, се намират туристическият комплект Мальовица и ски курортът Говедарци, много хижи и ски писти. Туризмът е силно развит, както и търговско-занаятчийските услуги. Едни от най-известните забележителности на Самоков и околността са:

– Историческият музей – притежава около 30 000 експоната

– Девическият манастир „Покров Богородици” – създаден през далечната 1772 г. Заедно с Историческия музей е част от Стоте национални туристически обекта.

– Бельова църква – късносредновековна църква

– Байракли джамия – може да се посещава от туристи

– Църквата „Свети Никола”

– Църквата „Въведение Богородично”

– Синагогата – построена през 1860 г., паметник на културата от национално значение.

– Голямата чешма

– Митрополитската църква

– Самоковското читалище

– Алински манастир

– Ковачевски манастир и много др.

От 2002 г. град Самоков има своя градски празник на 21 август – Успение на св. Симеон Самоковски, покровител на града.

Специалитети в Самоков и областта са например зелник (особен вид баница) и пататник, както и други традиционни ястия, приготвяни с картофи.

 

 

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Posted in: Места

4,018 преглеждания

Comments are closed.