Пролетен базар на книгата на открито

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

На 29-и май 2018 г. (вторник), по случай Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост и в навечерието на Международния ден на детето, започва най-голямото пролетно книжно изложение в България – традиционният Пролетен базар на книгата.

Тази година за първи път пролетният панаир ще се проведе на открито, представяйки повече от 100 български книгоиздатели и книготърговци в парка пред Националния дворец на културата, откъм бул. „Патриарх Евтимий“.

Официалното откриване е в 11.00 ч. на сцената на събитието, до лятното кино пред НДК (паметника на Лъва от Войнишкия мемориал).

В рамките на шестте дни на изложението, на щандовете на издателствата, както и на сцената на културната програма, ще се състоят близо 50 премиери на най-новите книжни  заглавия у нас, а също четения и срещи с чуждестранни и български автори, сред които Ангелина Александрова, Бистра Величкова, Владислав Христов, Георги Константинов, Димана Йорданова, Иванка Могилска, Ивинела Самуилова, Иво Беров, Йордан Радичков, Йорданка Белева, Лилия Йовнова, Катя Антонова, Петя Александрова, Рене Карабаш, Росен Карамфилов, Севдалин Генов, Яница Радева, и други. В рамките на Пролетния базар на книгата и със съдействието на португалския институт „Камойнш“, ще се състои среща и с един от най-популярните португалски белетристи, Давид Машадо.  Пролетният панаир по традиция представя нови заглавия на преводна литература в срещи с издатели и преводачи на книгите, а също издания за деца, нехудожествена и лайфстайл литература. В програмата са също събития, посветени на аудиокнигите, а също на самопубликуващи се автори.

В Шатра В ще бъде разположен Кът за четене, където можете да видите и изложбата „Радост, тъга и надежда – 16 илюстрации за детски книги от български художници“, с куратор Антон Стайков.

За изложбата кураторът Антон Стайков избра 16 български художници, като всеки от тях е представен с една своя илюстрация. Различните техники и стилове показват жизнеността и богатството на българската детска илюстрована книга, а метафоричният изказ и емоционалната връзка с художествения текст обединяват тези на пръв поглед много различни автори. Изложбата бе създадена за първото издание на Софийския международен литературен фестивал за деца и младежи, състоял се през м. април.

Предстои и специална програма във връзка с Международния ден на детето, 1 юни, насочена основно към детската и младежка аудитория, тя е на Мини Арт Фест.

Proleten-bazar-na-knigata_2018

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

1,821 преглеждания

Comments are closed.