Пробиотици в борбата срещу летните вируси

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

imunobor-probiotic

Почти на всеки се е случвало да се сблъска с кошмара, наречен „летен вирус”, който е в състояние да помрачи и най-прекрасната почивка. Това лято лекарите регистрират нова вълна от хора с подобни оплаквания, които са почивали на нашето Черноморие.

Какво можем да направим, за да се предпазим и каква е ролята на пробиотиците в превенцията на проблеми със стомашно-чревния тракт?

Рискови места

Най-често сме изложени на риск от подобен тип вируси в летните курорти, където има много събрани хора накуп, както и около водни басейни със съмнителна чистота. Всеизвестен факт е, че нашето Черноморие не се слави с особено чиста вода, което прави рискът значителен.

Къпането в басейн също създава условия за разпространение на летни вируси, особено, ако поддръжката не е на ниво.

Съмнителната хигиена на ресторанти и заведения за бързо хранене по курортите също е сериозна предпоставка за разпространение на летните вируси.

Симптомите включват повръщане, диария, повишена температура, отпадналост, липса на апетит.

Спазвайте добра хигиена

Лекарите препоръчват като основна превантивна мярка срещу летните вируси стриктно спазване на хигиена и миенето на ръцете възможно най-често. Носете винаги със себе си влажни кърпички, както и дезинфектанти на спиртна основа.

Избягвайте и храненето в съмнителни заведения и бъдете много внимателни с  хранителните продукти, които се продават на улицата и на плажа.

 

Какво всъщност са пробиотиците и как ни помагат?

Това са едни миниатюрни по размер, но огромни в ползата за здравето бактерии, които живеят в червата и подпомагат храносмилането, като същевременно и отблъскват патогенните микроорганизми. Streptococcus thermophilus и Lactobacillus bulgaricus са признати като незаменими помощници за здравето и дълголетието още през 1907 г., когато руският учен и Нобелов лауреат Ели Мечникоф публикува труда си „Удължаване на живота“.

Пробиотиците намаляват чревните инфекции, като отделят киселини, поддържащи нормалния  pH баланс на стомаха. Те отделят естествени антибиотици с широкоспектърно имуностимулиращо действие.

Пробиотични храни

Една от най-добрите пробиотични храни е киселото мляко с жива закваска. Козето мляко и сирене са с особено високо съдържание на пробиотици като термофилус, бифидус, булгарикус и ацидофилус. Не забравяйте да прочетете и останалите съставки в съдържанието, тъй като не всички млека се правят по един и същ начин. Много от популярните марки са пълни с високо фруктозен царевичен сироп, изкуствени подсладители и изкуствени аромати.

Добре е да внимавате при прием на кисело мляко под формата на айрян или таратор, когато сте на морето. За направата им заведенията използват чешмяна вода, която нерядко е източник на стомашно-чревните проблеми.

Кефирът е друга чудесна пробиотична храна. Подобен на киселото мляко, този ферментирал млечен продукт е уникална комбинация от козе мляко и ферментирали зърна кефир. С високо съдържание на лактобацили и бифидус бактерии, кефирът също е богат на антиоксиданти. Потърсете добра органична версия в магазините за здравословни храни.

Пробиотици на таблетки

Понякога е трудно да си набавим пробиотици чрез храната, особено, ако сме на почивка. Ето защо е добре да се снабдите с такива, които са на таблетки и да ги пиете превантивно още преди да е възникнал проблем. Обикновено се препоръчва по една таблетка три пъти дневно и това ще подсили устойчивостта на стомашно-чревния тракт, в случай, че организма се сблъска с летен вирус.

На пазара се предлагат най-разнообразни решения, както за възрастни, така и за деца. Съществуват такива от висок ценови клас, както и български продукти, които са с приемливо съотношение между качество и цена. Консултирайте се с вашия лекар или педиатър преди да потеглите към мечтаната семейна ваканция, който ще ви даде професионално мнение относно подходящия пробиотик и дневната доза.

 

Този уеб-сайт и авторските права върху него са изключителна собственост на Първите седем ЕООД. Забранено е копирането, възпроизвеждането,  преработването, променянето и използването с търговска цел на уеб-сайта или на неговото съдържание – изцяло или частично под каквато и да е форма, без предварителното писмено съгласие на Първите седем ЕООД.

 

Вижте още:

10 пробиотични храни, които да включим в диетата си

Летните вируси – как да предпазим себе си и децата си?

7 летни храни за подсилване на имунната система

Полезни храни за борба с пролетната умора

Природни методи за здраве

 

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

10,876 преглеждания

Comments are closed.