Природни методи за здраве

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Сега сме в средата на сезона на настинките! Всяка година по това време, буквално сме заобиколени от кихащи, кашлящи и болни хора. Никога не е приятно да сме около тях, но те са навсякъде, на работа, в семейството ни дори. Много родители казват, че децата им постоянно носят от детската градина и училище всякакви болестотворни вируси и бактерии. Но не са виновни само децата. Всички ние сме изложени на многобройни бацили в ежедневието си, но кой се разболява и кой не, е предопределено от силата на нашата имунна система, която зависи от баланса на добрите бактерии в телата ни.

Засилвайки вътрешния си имунитет, можем да контролираме собственото си здраве. Докато толкова много хора търсят притовогрипна ваксина, с надеждата да избегнат грипа, такава стъпка всъщност би била излишна, ако имахме силна и здрава имунна система. Какъв е ключът към преминаване през този рисков сезон безопасно? 

Автор: Цветомира Йоцова

Organichno-logo-1     www.organichno.com


Хранете се правилно!

Предполагам, че не сте изненадани, че това е моят топ начин за избягване на настинката и грипа. В крайна сметка, правилното хранене е в основата на доброто здраве.

Консумирайте растителна храна, която предоставя на тялото хранителните вещества, които борят микробите, възобновяват го и му помагат да функционира оптимално. Бъдете сигурни, че приемате достатъчно пробиотици с храната. Ако имате балансирана чревна флора, имунитетът е засилен. Избягвайте рафинираните захари и продукти, които влошават имунитета и много млечни продукти, които създават мукус. Изберете органична продукция и избягвайте преработените храни. Ако тялото ни трябва да се бори и с токсините в храната, няма да има достатъчно енергия за самите вируси и микроби.


Витамините

Определени витамини увеличават броя на белите кръвни телца, поддържащи имунитета.

Витамин C: Опитайте пиперки, броколи, зеле, грейпфрути, спанак и сладки картофи.

Витамин E: Кои храни съдържат този благотворен витамин? Опитайте лешници, бадеми, домати и спанак.

Каротеноиди: Можете да ги откриете в тъмните зеленолистни като къдраво зеле и спанак, оранжевите зеленчуци като тиква и моркови, домати и подправки като пипера.

Биофлавоноиди: Тези антиоксиданти са налични в сладкия пипер, какаото, броколите, брюкселското зеле, тропическите плодове, чесъна и спанака.


Селен: Тялото се нуждае от този минерал в определени количества. Има го в бразилския орех, слънчогледовите семена, ечемика, кафявия ориз и овеса.


Цинк: Друг ключов минерал в тъмния шоколад, тиквеното селе, сусама и сусамовия тахан.


Омега-3 мастни киселини: Тези основни мастни киселини се съдържат в орехите и лененото семе.


Контролирайте стреса.

Стресът отслабва тялото в борбата му срещу болестите. Хроничният стрес има директна връзка с отслабената имунна функция. Освен до намален имунитет, той моди до затлъстяване, депресия и зависимости. Ето няколко начина за намаляне на стреса:

– Йога
Медитация
– Дихателни упражнения
– Положителни визуализации
– Време за себе си



Спете достатъчно.

Имаме нужда от сън, за да сме здрави! Когато сме лишени от сън, това отслабва имунната система. Освен това, когато сме уморени, има по-голям шанс да се обърнем към нездравословни продукти, като кофеинови захарни напитки за повече енергия. Захарта храни някои вредни дрожди, като кандида. Това на свой ред допринадя са дебалансирането на добрите и лошите бактерии в тялото.

Как най-добре да се справим с въпроса? Спете достатъчно нощем. Изпробвайте тези варианти:

– Избягвайте кофеин и захар.

– Не яжте тежки храни преди лягане, особено животински протеини, които са бавносмилаеми.

– Поддържайте комфортна температура в спалнята си – трябва да е малко по-ниска, в сравнение с през деня.

– Проверете матрака и възглавницата си. Те удобни ли са ви? Може би трябва да ги подмените.

– Изградете си рутина преди лягане и се придържайте към нея.

– Опитайте с топла, но не гореща баня преди лягане. Спадането на температурата след това, ви прави сънливи.

– Използвайте леглото за сън. Четенето и телевизията – не в леглото.

– Компютър, лаптоп и таблет половин час преди лягане може да нарушат цикъла на съня ви. Оставете ги поне час преди да си легнете.

– Опитайте се да си лягате и да ставате по едно и също време, така че да си изградите график.

– Опитайте чаша чай от лайка или ройбос час преди лягане.


Упражнения!

Практикуването на леки упражнения определено повишава имунитета. Кратки разходки, по-дълги преходи след природата, колоездене, йога или спорт, който ни е приятен.


10 ползи от практикуването на спорт
– Как да мотивираме децата си да бъдат активни
– 30 забавни начина да се упражняваме


Да се загреем!

Затоплящите билки и подправки, подгряват тялото и подобряват циркулацията на кръвта и забързват метаболизма. Всички тези ефекти влияят добре на имунната система и добавяйки ги към храната си, можем да повлияем на настинките и гриповете. Опитайте:

– Пипер кайен
– Куркума
Канела
– Кардамом
Джинджифил
Карамфил
– Червен пипер

Няма нужда да се разболявате през този грипен сезон! Ако се грижите за себе си и вътрешната си хармония, тогава имунната ви система ще бъде добре подготвена срещу микробите!

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Posted in: Актуално

1,415 преглеждания

Comments are closed.