„Осъдени без детство“
УНИЦЕФ стартира кампания за набиране средства за създаване на услуги в помощ на деца, преживели насилие. „Осъдени без детство“ продължава инициативата на организацията да провокира широката общественост да разпознава и да не толерира насилието, като набере средства за създаване на модел за специализирани терапевтични услуги за деца, преживели насилие.
Целта е услугата да събере на едно място всички необходими специалисти, които да помагат на дете, преживяло насилие – лекари, психолози, юристи, социални работници и други, така че да предоставят медицински преглед, специализирана терапия, консултации с психолог, оказване на правна помощ за децата, участващи в съдебни процедури и др.
Насилието влияе на физическото и психическо развитие на децата, намалява способността им да учат и да се социализират. То е нарушение на правата на човека и в най-крайните си форми може да доведе до смърт.
През 2013 г. получените сигнали за насилие над деца са 3632 (физическо и психическо насилие, дискриминация, неглижиране, сексуална злоупотреба и експлоатация). Още хиляди истории остават скрити за официалната статистика.
В 74% от случаите, насилието е извършено в семейството.
68 % от родителите в България смятат, че е допустимо да използват леки форми на физическо насилие (шамар) във възпитанието на децата си.
Поведението на децата, пострадали от насилие, често се определя като асоциално. Вместо подкрепа и терапия, те получават наказание с престой в интернати, като възрастните извършители остават ненаказани.
В България съществуват ограничен брой специализирани услуги за терапия и подкрепа на деца преживели насилие.
Всеки, които иска да сигнализира за насилие над деца, може да го направи на телефон 116 111. Обаждането е безплатно и конфиденциално.
Всеки, който желае да помогне на дете, преживяло насилие, да получи професионална помощ чрез специализирани услуги за деца, пострадали от насилие, може да го направи като изпрати СМС на номер 1021 и дари 2 лв. еднократно. За абонатите на всички мобилни оператори ДДС и такси не се начисляват.
566 преглеждания